A

ClubCountryRoundStatus
AFM Futsal ManiacsSwitzerlandSwitzerlandPreliminary roundEliminated
AmsterdamNetherlandsNetherlandsPreliminary roundEliminated
APOELCyprusCyprusMain roundEliminated
ArazAzerbaijanAzerbaijanElite roundPlaying
ASUEArmeniaArmeniaPreliminary roundEliminated
Athina '90GreeceGreeceMain roundEliminated

Top

 

B

ClubCountryRoundStatus
BaltijaLithuaniaLithuaniaPreliminary roundEliminated
Blue MagicRepublic of IrelandRepublic of IrelandPreliminary roundEliminated
Brezje MariborSloveniaSloveniaElite roundPlaying

Top

 

C

ClubCountryRoundStatus
Cardiff UniversityWalesWalesPreliminary roundEliminated
ChrudimCzech RepublicCzech RepublicElite roundPlaying
Classic ChisinauMoldovaMoldovaPreliminary roundEliminated
CosmosEstoniaEstoniaPreliminary roundEliminated

Top

 

D

ClubCountryRoundStatus
DynamoRussiaRussiaElite roundPlaying

Top

 

E

ClubCountryRoundStatus
EkonomacSerbiaSerbiaElite roundPlaying
EncampAndorraAndorraPreliminary roundEliminated
EnergyUkraineUkraineMain roundEliminated

Top

 

F

ClubCountryRoundStatus
FeniksKosovoKosovoElite roundPlaying
Futsal Club Liberta WienAustriaAustriaPreliminary roundEliminated

Top

 

G

ClubCountryRoundStatus
GentofteDenmarkDenmarkPreliminary roundEliminated
GöteborgSwedenSwedenMain roundEliminated
GyőrHungaryHungaryElite roundPlaying

Top

 

H

ClubCountryRoundStatus
Halle-GooikBelgiumBelgiumMain roundEliminated
HamburgGermanyGermanyElite roundPlaying

Top

 

I

ClubCountryRoundStatus
InterSpainSpainElite roundPlaying
Istanbul ÜniversitesiTurkeyTurkeyPreliminary roundEliminated

Top

 

K

ClubCountryRoundStatus
KairatKazakhstanKazakhstanElite roundPlaying
Kremlin BicêtreFranceFranceMain roundEliminated

Top

 

L

ClubCountryRoundStatus
LidselmashBelarusBelarusMain roundEliminated
LynxGibraltarGibraltarPreliminary roundEliminated

Top

 

M

ClubCountryRoundStatus
Military Futsal Team MontenegroMontenegroPreliminary roundEliminated
MunsbachLuxembourgLuxembourgPreliminary roundEliminated

Top

 

N

ClubCountryRoundStatus
NacionalCroatiaCroatiaElite roundPlaying
NikarsLatviaLatviaElite roundPlaying

Top

 

O

ClubCountryRoundStatus
OxfordEnglandEnglandPreliminary roundEliminated

Top

 

P

ClubCountryRoundStatus
PinerolaSlovakiaSlovakiaMain roundEliminated

Top

 

R

ClubCountryRoundStatus
RietiItalyItalyElite roundPlaying

Top

 

S

ClubCountryRoundStatus
SandefjordNorwayNorwayPreliminary roundEliminated
SarajevoBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaMain roundEliminated
SieviFinlandFinlandPreliminary roundEliminated
Sporting CPPortugalPortugalElite roundPlaying

Top

 

T

ClubCountryRoundStatus
Târgu MureşRomaniaRomaniaElite roundPlaying
Tbilisi State University GeorgiaGeorgiaMain roundEliminated
Tel-AvivIsraelIsraelPreliminary roundEliminated
TiranaAlbaniaAlbaniaPreliminary roundEliminated
Tre FioriSan MarinoSan MarinoPreliminary roundEliminated

Top

 

U

ClubCountryRoundStatus
UgraRussiaRussiaElite roundPlaying

Top

 

V

ClubCountryRoundStatus
VallettaMaltaMaltaPreliminary roundEliminated
VarnaBulgariaBulgariaMain roundEliminated

Top

 

W

ClubCountryRoundStatus
WattcellScotlandScotlandPreliminary roundEliminated

Top

 

Z

ClubCountryRoundStatus
Zdunska WolaPolandPolandPreliminary roundEliminated
ZelezarecFYR MacedoniaFYR MacedoniaMain roundEliminated

Top

Calendar

Qualifying

  • Matchday 1
    16 August 2016
  • Matchday 2
    17 August 2016
  • Matchday 3
    18 August 2016
  • Matchday 4
    19 August 2016
  • Matchday 5
    20 August 2016
  • Matchday 6
    21 August 2016
  • Matchday 7
    11 October 2016
  • Matchday 8
    12 October 2016
  • Matchday 9
    13 October 2016
  • Matchday 10
    14 October 2016
  • Matchday 11
    15 October 2016
  • Matchday 12
    23 November 2016
  • Matchday 13
    24 November 2016
  • Matchday 14
    25 November 2016
  • Matchday 15
    26 November 2016
  • Matchday 16
    27 November 2016

Road to the final

The UEFA Futsal Cup comprises three group stages and a four-team final tournament.

Preliminary round
Depending on the number of entrants, the lower-ranked nations are drawn into three or four-team mini-tournaments played at the start of the season. Each mini-tournament is staged by one of the clubs and each team plays each other once with the group winners progressing.

Main round
The preliminary round winners join all but the four highest-ranked entrants excused the previous stage. They are drawn into six groups of four, staged as one-venue mini-tournaments, with the top two teams going through.

Elite round
The 12 teams progressing from the main round join the four top seeds and are drawn into four groups of four teams. The winners of the one-venue mini-tournaments in late autumn progress to the finals.

Finals
The four-team finals are held over a weekend in late April and hosted by one of the qualifiers. The tournament is played as a knockout with the semi-finals followed two days later by the final and third-place play-off. If the third-place match is level after 40 minutes it goes straight to penalties, in the other games ten minutes of extra time will be played.



Further details, including the criteria for separating teams that finish level on points in a group, or after extra time in a match, can be found in the
official competition regulations.