Select a month

27 November 2016
27 November 2016 27 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group A)
Feniks3-6Rieti
First referee: Trayan Enchev (BUL) - Second referee: Petar Mantev (MKD)
Stadium: Almaty Arena, Almaty (KAZ)
11/28/2016 10:44:22
27 November 2016 27 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group A)
Nikars1-4Kairat
First referee: Marc Birkett (ENG) - Second referee: Kamil Çetin (TUR)
Stadium: Almaty Arena, Almaty (KAZ)
11/28/2016 10:47:30
27 November 2016 27 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group D)
Târgu Mureş0-5Győr
First referee: Cédric Pelissier (FRA) - Second referee: Borut Šivic (SVN)
Stadium: Pavilhão Multiusos Odivelas, Odivelas (POR)
11/28/2016 10:41:29
27 November 2016 27 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group D)
Dynamo3-3Sporting CP
First referee: Saša Tomić (CRO) - Second referee: Juan Gallardo (ESP)
Stadium: Pavilhão Multiusos Odivelas, Odivelas (POR)
11/28/2016 10:49:53
26 November 2016
26 November 2016 26 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group B)
Hamburg1-5Araz
First referee: Pascal Lemal (BEL) - Second referee: Franco Cachia (MLT)
Stadium: Sports Hall Dom Sportova, Zagreb (CRO)
11/28/2016 10:39:48
26 November 2016 26 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group C)
Chrudim0-1Ekonomac
First referee: Ivan Shabanov (RUS) - Second referee: Miguel Castilho (POR)
Stadium: Dvorana Tabor, Maribor (SVN)
11/28/2016 10:48:53
26 November 2016 26 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group B)
Ugra5-1Nacional
First referee: Eduardo Fernandes Coelho (POR) - Second referee: Gabriel Gherman (ROU)
Stadium: Sports Hall Dom Sportova, Zagreb (CRO)
11/28/2016 10:38:57
26 November 2016 26 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group C)
Inter3-1Brezje Maribor
First referee: Alessandro Malfer (ITA) - Second referee: Gerd Bylois (BEL)
Stadium: Dvorana Tabor, Maribor (SVN)
11/28/2016 10:40:15
25 November 2016
25 November 2016 25 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group A)
Rieti7-0Nikars
First referee: Kamil Çetin (TUR) - Second referee: Marc Birkett (ENG)
Stadium: Almaty Arena, Almaty (KAZ)
11/28/2016 10:25:32
25 November 2016 25 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group A)
Kairat6-0Feniks
First referee: Petar Mantev (MKD) - Second referee: Trayan Enchev (BUL)
Stadium: Almaty Arena, Almaty (KAZ)
11/28/2016 10:22:30
25 November 2016 25 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group D)
Győr1-5Dynamo
First referee: Borut Šivic (SVN) - Second referee: Saša Tomić (CRO)
Stadium: Pavilhão Multiusos Odivelas, Odivelas (POR)
11/28/2016 10:27:34
25 November 2016 25 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group D)
Sporting CP16-1Târgu Mureş
First referee: Juan Gallardo (ESP) - Second referee: Cédric Pelissier (FRA)
Stadium: Pavilhão Multiusos Odivelas, Odivelas (POR)
11/28/2016 10:21:10
24 November 2016
24 November 2016 24 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group A)
Nikars4-3Feniks
First referee: Trayan Enchev (BUL) - Second referee: Petar Mantev (MKD)
Stadium: Almaty Arena, Almaty (KAZ)
11/25/2016 10:27:54
24 November 2016 24 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group A)
Kairat3-2Rieti
First referee: Marc Birkett (ENG) - Second referee: Kamil Çetin (TUR)
Stadium: Almaty Arena, Almaty (KAZ)
11/25/2016 15:45:03
24 November 2016 24 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group C)
Ekonomac1-8Inter
First referee: Alessandro Malfer (ITA) - Second referee: Gerd Bylois (BEL)
Stadium: Dvorana Tabor, Maribor (SVN)
11/25/2016 10:25:52
24 November 2016 24 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group B)
Araz0-4Ugra
First referee: Pascal Lemal (BEL) - Second referee: Eduardo Fernandes Coelho (POR)
Stadium: Sports Hall Dom Sportova, Zagreb (CRO)
11/25/2016 14:33:07
24 November 2016 24 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group C)
Brezje Maribor1-4Chrudim
First referee: Ivan Shabanov (RUS) - Second referee: Miguel Castilho (POR)
Stadium: Dvorana Tabor, Maribor (SVN)
11/25/2016 15:46:01
24 November 2016 24 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group D)
Dynamo11-1Târgu Mureş
First referee: Saša Tomić (CRO) - Second referee: Juan Gallardo (ESP)
Stadium: Pavilhão Multiusos Odivelas, Odivelas (POR)
11/25/2016 14:25:17
24 November 2016 24 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group B)
Nacional11-1Hamburg
First referee: Gabriel Gherman (ROU) - Second referee: Franco Cachia (MLT)
Stadium: Sports Hall Dom Sportova, Zagreb (CRO)
11/25/2016 15:34:19
24 November 2016 24 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group D)
Sporting CP4-1Győr
First referee: Cédric Pelissier (FRA) - Second referee: Borut Šivic (SVN)
Stadium: Pavilhão Multiusos Odivelas, Odivelas (POR)
11/25/2016 14:23:19
23 November 2016
23 November 2016 23 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group C)
Inter2-0Chrudim
First referee: Miguel Castilho (POR) - Second referee: Alessandro Malfer (ITA)
Stadium: Dvorana Tabor, Maribor (SVN)
11/24/2016 09:37:25
23 November 2016 23 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group B)
Ugra4-0Hamburg
First referee: Franco Cachia (MLT) - Second referee: Pascal Lemal (BEL)
Stadium: Sports Hall Dom Sportova, Zagreb (CRO)
11/24/2016 09:30:33
23 November 2016 23 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group C)
Brezje Maribor6-2Ekonomac
First referee: Gerd Bylois (BEL) - Second referee: Ivan Shabanov (RUS)
Stadium: Dvorana Tabor, Maribor (SVN)
11/24/2016 09:40:22
23 November 2016 23 Nov - Futsal Cup, Elite round (Group B)
Nacional2-1Araz
First referee: Eduardo Fernandes Coelho (POR) - Second referee: Gabriel Gherman (ROU)
Stadium: Sports Hall Dom Sportova, Zagreb (CRO)
11/24/2016 09:36:58

Last updated: 08/12/2016 02:00 CET

 

Road to the final

The UEFA Futsal Cup comprises three group stages and a four-team final tournament.

Preliminary round
Depending on the number of entrants, the lower-ranked nations are drawn into three or four-team mini-tournaments played at the start of the season. Each mini-tournament is staged by one of the clubs and each team plays each other once with the group winners progressing.

Main round
The preliminary round winners join all but the four highest-ranked entrants excused the previous stage. They are drawn into six groups of four, staged as one-venue mini-tournaments, with the top two teams going through.

Elite round
The 12 teams progressing from the main round join the four top seeds and are drawn into four groups of four teams. The winners of the one-venue mini-tournaments in late autumn progress to the finals.

Finals
The four-team finals are held over a weekend in late April and hosted by one of the qualifiers. The tournament is played as a knockout with the semi-finals followed two days later by the final and third-place play-off. If the third-place match is level after 40 minutes it goes straight to penalties, in the other games ten minutes of extra time will be played.



Further details, including the criteria for separating teams that finish level on points in a group, or after extra time in a match, can be found in the
official competition regulations.