The official website for European football

Finalists' warm-up results

Published: Tuesday 31 December 2013, 13.42CET
The 12 UEFA Futsal EURO 2014 contenders warmed up for the tournament with a busy programme of friendlies. UEFA.com has the results in all their official matches.
Finalists' warm-up results
The Czech Republic won a warm-up tournament in Hungary ©Michal Pavlík
 

Photos

Published: Tuesday 31 December 2013, 13.42CET

Finalists' warm-up results

The 12 UEFA Futsal EURO 2014 contenders warmed up for the tournament with a busy programme of friendlies. UEFA.com has the results in all their official matches.

Key: h - home, a - away, n - neutral, PO - qualifying play-off

Azerbaijan
17 September: D1-1 v Portugal (a, Fundao)
18 September: L0-5 v Portugal (a, Castelo Branco)
22 January: W4-1 v Serbia (a, Koliovo)
23 January: W3-0 v Serbia (a, Koliovo)

Belgium
8 January: D2-2 v France (a, Tourcoing)
25 February: L3-4 v Romania (a, Calarasi)
26 February: L2-5 v Romania (a, Calarasi)
1 August: L1-6 v Brazil (a, Sao Luis)
4 August: L1-5 v Brazil (a, Fortaleza)
23 September: L2-5 v Spain (a, Ceuta)
24 September: L2-8 v Spain (a, Ceuta)
2 December: D3-3 v Netherlands (h, Lommel)
3 December: D3-3 v Netherlands (h, Lommel)
7 January: L2-3 v Croatia (a, Novigrad)
8 January: D2-2 v Croatia (a, Opatija)
20 January: W3-2 v Greece (h, Antwerp)

Croatia
18 September: W3-1 v Slovakia (PO, a, Bratislava)
24 September: W4-0 v Slovakia (PO, h, Dubrovnik)
2 December: W3-2 v Ukraine (h, Osijek)
3 December: L1-3 v Ukraine (h, Bell Manastir)
7 January: W3-2 v Belgium (h, Novigrad)
8 January: D2-2 v Belgium (h, Opatija)

Czech Republic
2 September: W5-1 v Slovakia (n, Gyor tournament)
3 September: W4-2 v Hungary (a, Gyor tournament)
4 September: W5-3 v Poland (n, Gyor tournament)
7 January: W6-1 v Finland (a, Hyvinkaa)
8 January: D2-2 v Finland (a, Tammisaari)

Italy
16 June: D1-1 v Vietnam (h, Pesaro)
17 June: W5-4 v Vietnam (h, Pesaro)
21 September: W7-0 v Greece (a, Athens)
22 September: W4-1 v Greece (a, Athens)
29 October: L3-4 v Ukraine (h, Asti)
30 October: D2-2 v Ukraine (h, Asti)
3 December: W5-0 v Romania (h, Prato)
4 December: W4-1 v Romania (h, Prato)
7 January: W3-0 v Slovakia (h, San Vito al Tagliamento)
8 January: W3-1 v Slovakia (h, San Vito al Tagliamento)

Netherlands
13 June: W3-1 v China (a, Hangzhou tournament)
14 June: L3-4 v Iran (n, Hangzhou tournament)
15 June: L0-1 v Russia (n, Hangzhou tournament)
17 September: L2-3 v Bosnia and Herzegovina (PO, a, Visoko)
24 September: W2-1 v Bosnia and Herzegovina (PO, h, Almere)
2 December: D3-3 v Belgium (a, Lommel)
3 December: D3-3 v Belgium (a, Lommel)
6 January: W6-3 v Hungary (h, Sittard)
7 January: W4-1 v Hungary (h, Sittard)
22 January: L0-6 v Spain (a, Alcorcan)

Portugal
17 September: D1-1 v Azerbaijan (h, Fundao)
18 September: W5-0 v Azerbaijan (h, Castelo Branco)
28 October: D1-1 v Spain (h, Algarve)
29 October: L1-3 v Spain (h, Algarve)
3 December: W4-1 v Slovenia (h, Beira Moimenta
4 December: L2-4 v Slovenia (h, Tondela)
7 January: W10-0 v Switzerland (h, Caminha)
8 January: W11-0 v Switzerland (h, Caminha)
23 January: W8-3 v Turkey (h, Entroncamento)
24 January: W6-1 v Turkey (h, Rio Maior)

Romania
29 May: W4-1 v Thailand (a, Bangkok)
30 May: L4-9 v Thailand (a, Bangkok)
1 June: L3-7 v Thailand (a, Bangkok)
17 September: W2-1 v Serbia (PO, h, Calarasi)
24 September: W7-2 v Serbia (PO, a, Belgrade)
15 October: W3-1 v Moldova (a, Chisinau)
16 October: L3-4 v Moldova (a, Chisinau)
19 November: W4-0 v Bulgaria (h, Galati)
20 November: W6-1 v Bulgaria (h, Galati)
3 December: L0-5 v Italy (a, Prato)
4 December: L1-4 v Italy (a, Prato)

Russia
13 June: L1-5 v Iran (n, Hangzhou tournament)
14 June: W2-1 v China (a, Hangzhou tournament)
15 June: W1-0 v Netherlands (n, Hangzhou tournament)
22 October: W4-0 v Guatemala (n, Maringa, Grand Prix group)
23 October: W7-0 v Paraguay (n, Maringa, Grand Prix group)
24 October: W4-3 v Serbia (n, Maringa, Grand Prix group)
26 October: W4-2 v Iran (n, Maringa, Grand Prix semi-final)
27 October: D3-3 aet, L2-4 pens v Brazil (a, Maringa, Grand Prix final)
2 December: L3-6 v Iran (a, Yazd)
3 December: D2-2 v Iran (a, Yazd)

Slovenia
23 September: W8-0 v Andorra (a, Andorra)
24 September: W12-0 v Andorra (a, Andorra)
29 October: D2-2 v Poland (a, Bydgoszcu)
30 October: W5-1 v Poland (a, Sviecieu)
3 December: L1-4 v Portugal (a, Beira Moimenta)
4 December: W4-2 v Portugal (a, Tondela)
6 January: D5-5 v Spain (a, Maribor)
7 January: L0-3 v Spain (a, Litija)

Spain
23 September: W5-2 v Belgium (h, Ceuta)
24 September: W8-2 v Belgium (h, Ceuta)
28 October: D1-1 v Portugal (a, Algarve)
29 October: W3-1 v Portugal (a, Algarve)
11 November: W14-2 v Greece (h, Murcia)
2 December: W6-1 v Serbia (a, Kragujevac)
3 December: W7-3 v Serbia (a, Belgrade)
6 January: D5-5 v Slovenia (a, Maribor)
7 January: W3-0 v Slovenia (a, Litija)
22 January: W6-0 v Netherlands (h, Alcorcan)

Ukraine
17 September: W2-1 v Hungary (PO, h, Kharkiv)
24 September: L4-5 v Hungary (PO, a, Gyongyos)
29 October: W4-3 v Italy (a, Asti)
30 October: D2-2 v Italy (a, Asti)
2 December: L2-3 v Croatia (a, Osijek)
3 December: W3-1 v Croatia (a, Bell Manastir)

Last updated: 24/01/14 22.58CET

http://www.uefa.com/futsaleuro/news/newsid=1984888.html#finalists+warm+results

  • © 1998-2014 UEFA. All rights reserved.
  • The UEFA word, the UEFA European Futsal Championship logo and trophy are protected by trade marks and/or copyright of UEFA. No use for commercial purposes may be made of such trade marks. Use of UEFA.com signifies your agreement to the Terms and Conditions and Privacy Policy.