The official website for European football

Big names learn fate at Europa League draw

Published: Friday 19 July 2013, 14.05CET
Two-time UEFA Cup winners Sevilla FC start their campaign against FK Mladost Podgorica or FK Senica following the UEFA Europa League third qualifying round draw in Nyon.

rate galleryrate photo
1/0
counter
  • loading...
 
 
Published: Friday 19 July 2013, 14.05CET

Big names learn fate at Europa League draw

Two-time UEFA Cup winners Sevilla FC start their campaign against FK Mladost Podgorica or FK Senica following the UEFA Europa League third qualifying round draw in Nyon.

Two-time UEFA Cup winners Sevilla FC will begin their campaign to get their hands back on the trophy against FK Mladost Podgorica or FK Senica, after the draw for the UEFA Europa League third qualifying round was made in Nyon on Friday.

The 2006 and 2007 winners were not the only big names involved, with 1990/91 European Champion Clubs' Cup victors Crvena Zvezda drawn to face FC Chornomorets Odesa or FC Dacia Chisinau should they overcome ÍBV Vestmannaeyjar in the second qualifying round.

Italy's Udinese Calcio, group stage competitors for the last two seasons, will play FC Irtysh Pavlodar or NK Široki Brijeg while VfB Stuttgart will aim to better last term's run to the round of 16 when they start against HŠK Zrinjski or PFC Botev Plovdiv.

English League Cup winners Swansea City AFC make their European bow with an intriguing-looking tie against Malmö FF or Hibernian FC, with the Swedes leading the second round encounter 2-0 at the halfway mark. AS Saint-Étienne return to European action after a four-year absence and must negotiate FC Shakhtyor Soligorsk or FC Milsami Orhei to reach the play-off round.

Elsewhere, Vitesse of the Netherlands travel for their first leg to FC Petrolul Ploieşti or Víkingur, while Trabzonspor AŞ will meet FC Dinamo Minsk or NK Lokomotiva Zagreb if they get past Derry City FC, to repeat last year's play-off appearance.

The third qualifying round takes place over two legs on successive Thursdays, 1 and 8 August. The sides that progress will enter the draw for the play-offs on Friday 9 August. Also in the hat will be 18 teams joining the competition at that later stage, including Tottenham Hotspur FC, ACF Fiorentina and Feyenoord. The 15 UEFA Champions League third qualifying round losers also participate in the UEFA Europa League play-offs.

UEFA Europa League third qualifying round draw
FC Chornomorets Odesa (UKR)/FC Dacia Chisinau (MDA) v FK Crvena Zvezda (SRB)/ÍBV Vestmannaeyjar (ISL)
Swansea City AFC (ENG) v Malmö FF (SWE)/Hibernian FC (SCO)
Sevilla FC (ESP) v FK Mladost Podgorica (MNE)/FK Senica (SVK)
AS Saint-Étienne (FRA) v FC Shakhtyor Soligorsk (BLR)/FC Milsami Orhei (MDA)
FC Irtysh Pavlodar (KAZ)/NK Široki Brijeg (BIH) v Udinese Calcio (ITA)
FC Petrolul Ploieşti (ROU)/Vikingur (FRO) v Vitesse (NED)
HNK Hajduk Split (CRO)/FK Turnovo (MKD) v FC Dila Gori (GEO)/Aalborg BK (DEN)
FK Jablonec (CZE) v Strømsgodset TF (NOR)/Debreceni VSC (HUN)
FK Ventspils (LVA)/AS Jeunesse Esch (LUX) v Maccabi Haifa FC (ISR)/FC Khazar Lankaran (AZE)
Skonto FC (LVA)/FC Slovan Liberec (CZE) v FC Zürich (SUI)
FK Kukësi (ALB)/FK Sarajevo (BIH) v FC Metalurh Donetsk (UKR)
Qarabağ FK (AZE)/GKS Piast Gliwice (POL) v Anorthosis Famagusta FC (CYP)/Gefle IF (SWE)
FC Dinamo Minsk (BLR)/NK Lokomotiva Zagreb (CRO) v Trabzonspor AŞ (TUR)/Derry City FC (IRL)
IL Hødd (NOR)/FC Aktobe (KAZ) v Breidablik (ISL)/SK Sturm Graz (AUT)
FC Levadia Tallinn (EST)/CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu (ROU) v PFC Beroe Stara Zagora (BUL)/Hapoel Tel-Aviv FC (ISR)
HNK Rijeka (CRO)/Prestatyn Town FC (WAL) v NK Olimpija Ljubljana (SVN)/MŠK Žilina (SVK)
WKS Śląsk Wrocław (POL)/FK Rudar Pljevlja (MNE) v Club Brugge KV (BEL)
Randers FC (DEN) v FK Jagodina (SRB)/FC Rubin Kazan (RUS)
Tromsø IL (NOR)/FC İnter Bakı (AZE) v FC Differdange 03 (LUX)/FC Utrecht (NED)
Asteras Tripolis FC (GRE) v SK Rapid Wien (AUT)
IFK Göteborg (SWE)/AS Trenčín (SVK) v FC Astra Ploieşti (ROU)/AC Omonia (CYP)
VMFD Žalgiris (LTU)/FC Pyunik (ARM) v FC Honka Espoo (FIN)/KKS Lech Poznań (POL)
Motherwell FC (SCO) v FC Kuban Krasnodar (RUS)
HŠK Zrinjski (BIH)/PFC Botev Plovdiv (BUL) v VfB Stuttgart (GER)
GD Estoril-Praia (POR) v Hapoel Ramat Gan FC (ISR)
FK Vojvodina (SRB)/Budapest Honvéd FC (HUN) v Bursaspor (TUR)
Skoda Xanthi FC (GRE)/Linfield FC (NIR) v KR Rejkyavík (ISL)/R. Standard de Liège (BEL)
AC Sparta Praha (CZE)/BK Häcken (SWE) v FC Thun (SUI)/FC Chikhura Sachkhere (GEO)
Valletta FC (MLT)/FC Minsk (BLR) v Rosenborg BK (NOR)/Saint Johnstone FC (SCO)


Last updated: 04/12/13 4.15CET

Related information

Member associations
Team profiles

http://www.uefa.com/uefaeuropaleague/news/newsid=1973141.html#big+names+learn+fate+europa+league+draw

  • © 1998-2014 UEFA. All rights reserved.
  • The UEFA EUROPA LEAGUE word, the UEFA Europa League logo and the UEFA Europa League trophy are protected by trade marks and/or copyright of UEFA. No use for commercial purposes may be made of such trade marks. Use of UEFA.com signifies your agreement to the Terms and Conditions and Privacy Policy.