The official website for European football

Largest draw starts new Europa League season

Published: Monday 22 June 2015, 15.07CET
In the largest UEFA Europa League draw ever, 102 teams learned who they will face in the first qualifying round while second round selections were also completed.

rate galleryrate photo
1/0
counter
  • loading...
 
Published: Monday 22 June 2015, 15.07CET

Largest draw starts new Europa League season

In the largest UEFA Europa League draw ever, 102 teams learned who they will face in the first qualifying round while second round selections were also completed.

The UEFA Europa League first and second qualifying round draws have opened the 2015/16 season in Nyon with 102 clubs learning their fate in the first selections – the largest draw in the competition's history. Fifteen more, including former champions IFK Göteborg, were involved in the draw for the second round, making it 117 teams in total who are aiming to make it into the hat for the third qualifying round draw on 17 July.

2015/16 UEFA Europa League list of participants

First qualifying round draw
Víkingur Reykjavík (ISL) v NK Koper
Newtown AFC (WAL) v Valletta FC (MLT)
Glenavon FC (NIR) v FC Shakhtyor Soligorsk (BLR)
NSÍ Runavík (FRO) v Linfield FC (NIR)
FK Atlantas Klaipėda (LTU) v PFC Beroe Stara Zagora (BUL)
FK Spartaks Jūrmala (LVA) v FK Budućnost Podgorica (MNE)
FC Progrès Niederkorn (LUX) v Shamrock Rovers FC (IRL)
Cork City FC (IRL) v KR Reykjavík (ISL)
University College Dublin AFC (IRL)* v F91 Dudelange (LUX)
FC Sheriff (MDA) v Odds BK (NOR)
FC Dinamo Tbilisi (GEO) v Qäbälä FK (AZE)
FC Differdange 03 (LUX) v Bala Town FC (WAL)
Brøndby IF (DEN) v AC Juvenes/Dogana (SMR)
Debreceni VSC (HUN) v FK Sutjeska (MNE)
FK Crvena zvezda (SRB) v FC Kairat Almaty (KAZ)
FC Aktobe (KAZ) v Nõmme Kalju FC (EST)
Go Ahead Eagles (NED)* v Ferencvárosi TC (HUN)
NK Domžale (SVN) v FK Čukarički (SRB)
FK Kukësi (ALB) v FC Torpedo Zhodino (BLR)
KF Renova (MNE) v FC Dacia Chisinau (MDA)
KF Shkëndija (MKD) v Aberdeen FC (SCO)
MTK Budapest (HUN) v FK Vojvodina (SRB)
FC Ordabasy Shymkent (KAZ) v Beitar Jerusalem FC (ISR)
FC Flora Tallinn (EST) v FK Rabotnicki (MKD)
FC Dinamo Batumi (GEO) v AC Omonia (CYP)
FK Trakai (LTU) v HB Tórshavn (FRO)
Glentoran FC (NIR) v MŠK Žilina (SVK)
Alashkert FC (ARM) v Saint Johnstone FC (SCO)
FK Olimpic Sarajevo (BIH) v FC Spartak Trnava (SVK)
Víkingur (FRO) v Rosenborg BK (NOR)
Skonto FC (LVA) v Saint Patrick's Athletic FC (IRL)
Balzan FC (MLT) v FK Željezničar (BIH)
UE Sant Julià (AND) v Randers FC (DEN)
FK Kruoja Pakruojis (LTU) v Jagiellonia Białystok (POL)
KF Laçi (ALB) v İnter Bakı PİK (AZE)
FK Partizani (ALB) v Strømsgodset IF (NOR)
FK Jelgava (LVA) v PFC Litex Lovech (BUL)
FC Lusitans (AND) v West Ham United FC (ENG)*
SJK Seinäjoki (FIN) v FH Hafnarfjördur (ISL)
FC Lahti (FIN) v IF Elfsborg (SWE)
JK Sillamäe Kalev (EST) v HNK Hajduk Split (CRO)
FC Saxan (MDA) v Apollon Limassol FC (CYP)
FC Shirak (ARM) v HŠK Zrinjski (BIH)
VPS Vaasa (FIN) v AIK Solna (SWE)
FK Mladost Podgorica (MNE) v Neftçi PFK (AZE)
NK Celje (SVN) v WKS Śląsk Wrocław (POL)
SP La Fiorita (SMR) v FC Vaduz (LIE)
Birkirkara FC (MLT) v Ulisses FC (ARM)
AUK Broughton FC (WAL) v NK Lokomotiva Zagreb (CRO)
FC Botoşani (ROU) v Tskhinvali (GEO)
Europa FC (GIB) v ŠK Slovan Bratislava (SVK)

*Respect Fair Play entrants

©Getty Images for UEFA

First qualifying round draw results

Key facts
• With 102 clubs involved, the first qualifying round was the largest UEFA Europa League draw ever.

• Teams in first qualifying round making European debut: Alashkert FC, Balzan FC, FC Botoșani, FC Saxan, FK Olimpic Sarajevo, FK Spartaks Jūrmala, FK Trakai, SJK Seinäjoki, Tskhinval

• Two teams play in their domestic second division: Go Ahead Eagles and University College Dublin FC.

Second qualifying round draw
FK Kukësi (ALB)/FC Torpedo Zhodino (BLR) v FK Mladost Podgorica (MNE)/Neftçi PFK (AZE)
FK Atlantas Klaipėda (LTU)/PFC Beroe Stara Zagora (BUL) v Brøndby IF (DEN)/AC Juvenes/Dogana (SMR)
FC Progrès Niederkorn (LUX)/Shamrock Rovers FC (IRL) v FC Sheriff (MDA)/Odds BK (NOR)
AUK Broughton FC (WAL)/NK Lokomotiva Zagreb (CRO) v PAOK FC (GRE)
Cork City FC (IRL)/KR Reykjavík (ISL) v Víkingur (FRO)/Rosenborg BK (NOR)
Hapoel Beer Sheva FC v FC Thun
Europa FC (GIB)/ŠK Slovan Bratislava (SVK) v University College Dublin AFC (IRL)*/F91 Dudelange (LUX)
VPS Vaasa (FIN)/AIK Solna (SWE) v FC Shirak (ARM)/HŠK Zrinjski (BIH)
FK Crvena zvezda (SRB)/FC Kairat Almaty (KAZ) v Alashkert FC (ARM)/Saint Johnstone FC (SCO)
Go Ahead Eagles (NED)*/Ferencvárosi TC (HUN) v Balzan FC (MLT)/FK Željezničar (BIH)
Legia Warszawa (POL) v FC Botoşani (ROU)/Tskhinvali (GEO)
MTK Budapest (HUN)/FK Vojvodina (SRB) v FK Spartaks Jūrmala (LVA)/FK Budućnost Podgorica (MNE)
SP La Fiorita (SMR)/FC Vaduz (LIE) v FC Aktobe (KAZ)/Nõmme Kalju FC (EST)
KF Renova (MNE)/FC Dacia Chisinau (MDA) v Glentoran FC (NIR)/MŠK Žilina (SVK)
FK Kruoja Pakruojis (LTU)/Jagiellonia Białystok (POL) v FC Dinamo Batumi (GEO)/AC Omonia (CYP)
FK Jelgava (LVA)/PFC Litex Lovech (BUL) v FC Flora Tallinn (EST)/FK Rabotnicki (MKD)
FK Mladá Boleslav (CZE) v FK Partizani (ALB)/Strømsgodset IF (NOR)
SJK Seinäjoki (FIN)/FH Hafnarfjördur (ISL) v KF Laçi (ALB)/İnter Bakı PİK (AZE)
NK Domžale (SVN)/FK Čukarički (SRB) v FC Dinamo Tbilisi (GEO)/Qäbälä FK (AZE)
PFC Cherno More Varna (BUL) v FC Dinamo Minsk (BLR)
Inverness Caledonian Thistle FC (SCO) v FC Astra Giurgiu (ROU)
Glenavon FC (NIR)/FC Shakhtyor Soligorsk (BLR) v Wolfsberger AC
HNK Rijeka v KF Shkëndija (MKD)/Aberdeen FC (SCO)
FK Olimpic Sarajevo (BIH)/FC Spartak Trnava (SVK) v NSÍ Runavík (FRO)/Linfield FC (NIR)
Trabzonspor AŞ (TUR)v FC Differdange 03 (LUX)/Bala Town FC (WAL)
FC Lusitans (AND)/West Ham United FC (ENG)* v Birkirkara FC (MLT)/Ulisses FC (ARM)
FC København (DEN) v Newtown AFC (WAL)/Valletta FC (MLT)
R. Charleroi SC (BEL) v FC Ordabasy Shymkent (KAZ)/Beitar Jerusalem FC (ISL)
FC Saxan (MDA)/Apollon Limassol FC (CYP) v FK Trakai (LTU)/HB Tórshavn (FRO)
NK Celje (SVN)/WKS Śląsk Wrocław (POL) v IFK Göteborg (SWE)
UE Sant Julià (AND)/Randers FC (DEN) v FC Lahti (FIN)/IF Elfsborg (SWE)
Víkingur Reykjavík (ISL)/NK Koper (SVN) v JK Sillamäe Kalev (EST)/HNK Hajduk Split (CRO)
Skonto FC (LVA)/Saint Patrick's Athletic FC (IRL) v Debreceni VSC (HUN)/FK Sutjeska (MNE)

*Respect Fair Play entrants

Key facts
• Teams in second qualifying round making European debut: Inverness Caledonian Thistle FC and Wolfsberger AC

• IFK Göteborg (1987) are the only former UEFA Cup winners involved in the draw.

2015/16 UEFA Europa League draw schedule
Dates subject to change
DateLocationDraw details
22/06/15NyonFirst and second qualifying round
17/07/15NyonThird qualifying round
07/08/15NyonPlay-off round
28/08/15MonacoGroup stage
14/12/15NyonRound of 32 and round of 16
18/03/16NyonQuarter-finals
15/04/16NyonSemi-finals and final
2015/16 UEFA Europa League match calendar
StageDates
First qualifying round, first leg02/07/15
First qualifying round, second leg09/07/15
Second qualifying round, first leg16/07/15
Second qualifying round, second leg23/07/15
Third qualifying round, first leg30/07/15
Third qualifying round, second leg06/08/15
Play-off round, first leg20/08/15
Play-off round, second leg27/08/15
Group stage, matchday one17/09/15
Group stage, matchday two01/10/15
Group stage, matchday three22/10/15
Group stage, matchday four05/11/15
Group stage, matchday five26/11/15
Group stage, matchday six10/12/15
Round of 32, first leg18/02/16
Round of 32, second leg25/02/16
Round of 16, first leg10/03/16
Round of 16, second leg17/03/16
Quarter-finals, first leg07/04/16
Quarter-finals, second leg14/04/16
Semi-finals, first leg28/04/16
Semi-finals, second leg05/05/16
Final (St. Jakob-Park, Basel)18/05/16

Last updated: 26/06/15 11.23CET

Related information

Team profiles

http://www.uefa.com/uefaeuropaleague/news/newsid=2259453.html#largest+draw+starts+europa+league+season