Watch the Europa League draws on Monday

The 2017/18 UEFA Europa League first qualifying round draw will be streamed live fron Nyon on Monday at 13:00CET followed at 14:30CET by the second qualifying round draw.

©Getty Images for UEFA

The 2017/18 UEFA Europa League season begins on Monday with the first qualifying round streamed live fron Nyon, followed at 14:30CET by the second qualifying round draw.

  • FIRST QUALIFYING ROUND (matches 29 June & 6 July)

Entries

  • 100 clubs enter in the first qualifying round.

Seedings

  • Teams ranked according to their coefficient and further split into seeding groups prior to the draw.

Draw procedure

  • Each side in each seeding group is allocated a number. Balls containing the seeded numbers are placed in one bowl, with balls for the unseeded numbers in the same group positioned in another.
  • A ball is taken from each bowl and put into a large empty bowl in the middle, where they are shuffled. 
  • The clubs whose numbers correspond to the first ball drawn play their first game at home, against the teams whose numbers match the next ball drawn.

SECOND QUALIFYING ROUND (matches 13 & 20 July)

Entries

  • 16 clubs enter in the second qualifying round, joined by 50 winners from the first qualifying round.

Seedings

  • Teams are ranked according to their coefficient and further split into seeding groups prior to the draw.
  • The groupings for the second qualifying round are made after the first qualifying round draw. The balls representing the winners of each first qualifying round tie take the coefficient of the seeded club in each tie.

Draw procedure

  • Each side in each seeding group is allocated a number. Balls containing the seeded numbers are placed in one bowl, with balls for the unseeded numbers in the same group positioned in another.
  • A ball is taken from each bowl and put into a large empty bowl in the middle, where they are shuffled.
  • The clubs whose numbers correspond to the first ball drawn play their first game at home, against the teams whose numbers match the next ball drawn.

TEAMS IN MONDAY'S DRAW

Entering in first qualifying round
AEK Larnaca (CYP) 6.210
AEL Limassol (CYP) 8.210
AIK (SWE) 9.945
Altach (AUT) 6.570
Atlantas (LTU) 1.825
B36 Tórshavn (FRO) 2.450
Bala Town (WAL) 1.525
Ballymena United (NIR) 0.900
Balzan (MLT) 1.300
Bangor City (WAL) 1.275
Beitar Jerusalem (ISR) 5.875
Botev Plovdiv (BUL) 4.675
Chikhura Sachkhere (GEO) 3.025
Coleraine (NIR) 0.900
Connah's Quay Nomads (WAL) 1.275
Cork City (IRL) 2.565
Crusaders (NIR) 3.900
Crvena zvezda (SRB) 7.325
Dacia Chisinau (MDA) 3.650
Derry City (IRL) 2.315
Differdange (LUX) 3.475
Dinamo Batumi (GEO) 1.525
Dinamo Minsk (BLR) 10.975
Domžale (SVN) 4.125
Dunav Ruse (BUL)
Ferencváros (HUN) 3.900
FK Sarajevo (BIH) 5.300
Flora Tallinn (EST) 3.050
Floriana (MLT) 1.050
Fola Esch (LUX) 3.475
Folgore (SMR) 1.066
Gandzasar-Kapan (ARM) 1.775
Gorica (SVN) 3.375
Haugesund (NOR) 4.165
HJK Helsinki (FIN) 10.530
IFK Norrköping (SWE) 4.945
İnter Bakı (AZE) 6.050
Irtysh Pavlodar (KAZ) 3.550
Jagiellonia Białystok (POL) 4.450
Jelgava (LVA) 2.975
Kairat Almaty (KAZ) 5.550
KÍ Klaksvík (FRO) 0.700
KR Reykjavík (ISL) 5.175
Lech Poznań (POL) 10.950
Levadia Tallinn (EST) 4.050
Levski Sofia (BUL) 4.425
Liepāja (LVA) 2.225
Lincoln (GIB) 3.000
Lyngby (DEN) 4.800
Maccabi Tel-Aviv (ISR) 23.375
Midtjylland (DEN) 16.300
Milsami Orhei (MDA) 4.900
Mladost Lučani (SRB) 3.075
Mladost Podgorica (MNE) 3.550
Nõmme Kalju (EST) 4.800
NSÍ Runavík (FRO) 1.450
Odd (NOR) 5.665
Olimpija Ljubljana (SVN) 4.625
Ordabasy (KAZ) 4.050
Osijek (CRO) 5.550
Partizani (ALB).075
Pelister (MKD) 1.125
Prishtina (KOS) 0.000
Progrès Niederkorn (LUX) 1.225
Pyunik (ARM) 3.275
Rabotnicki (MKD) 3.875
Rangers (SCO) 3.785
Ružomberok (SVK) 2.350
Sant Julià (AND) 0.733
Shakhtyor Soligorsk (BLR) 7.475
Shamrock Rovers  (IRL) 3.065
Shirak (ARM) 3.775
Shkëndija (MKD) 3.375
Široki Brijeg (BIH) 3.550
SJK Seinäjoki (FIN) 2.780
Skënderbeu (ALB) 6.825
Slovan Bratislava (SVK) 7.350
Stjarnan (ISL) 4.175
St Johnstone (SCO) 6.535
St Joseph's (GIB) 0.500
Sūduva (LTU) 1.825
Sutjeska (MNE) 3.300
Tirana (ALB) 1.825
Torpedo Kutaisi (GEO) 1.775
Trakai (LTU) 1.575
Trenčín (SVK) 6.850
Tre Penne (SMR) 1.566
UE Santa Coloma (AND) 1.233
Vaduz (LIE) 4.450
Valletta (MLT) 4.550
Valur Reykjavík (ISL) 1.925
Vasas (HUN) 1.900
Ventspils (LVA) 5.725
Videoton (HUN) 8.650
Vojvodina (SRB) 9.075
VPS Vaasa (FIN) 2.030
Zaria Balti (MDA) 2.150
Željezničar (BIH) 4.800
Zeta (MNE) 2.550
Zirä (AZE) 3.550

Teams entering in second qualifying round
Galatasaray (TUR) 58.840
Astra Giurgiu (ROU) 17.870
Hajduk Split (CRO) 11.550
Apollon Limassol (CYP) 10.710
Mladá Boleslav (CZE) 10.135
Luzern (SUI) 9.415
Brøndby (DEN) 8.800
Gabala (AZE) 7.800
Aberdeen (SCO) 6.785
Utrecht (NED) 6.712
Sturm Graz (AUT) 6.570
Panionios (GRE) 5.580
Bnei Yehuda Tel-Aviv (ISR) 4.875
Dinamo Brest (BLR) 3.975
Östersund (SWE) 3.945
Brann (NOR) 3.665

The list of clubs is provisional and subject to final confirmation from UEFA.

FULL 2017/18 SEASON CALENDAR