UEFA Europa League third qualifying round draw

Seven-time European Cup winners AC Milan will travel to Romania for their maiden UEFA Europa League fixture following the third qualifying round draw in Nyon.

UEFA Deputy General Secretary Giorgio Marchetti makes the draw
UEFA Deputy General Secretary Giorgio Marchetti makes the draw ©Getty Images for UEFA

The UEFA Europa League third qualifying round draw – which featured four former European Cup winners in AC Milan, Crvena zvezda, Marseille and PSV Eindhoven – has been made at UEFA headquarters in Nyon, Switzerland. 

Milan will face Romanian outfit Craiova in their first continental fixture since March 2014. The Rossoneri have never before participated in the UEFA Europa League, their last appearance in the competition's forerunner, the UEFA Cup, coming in 2008/09 when they reached the round of 32.

Second qualifying round draw (matches 27 July/3 August)

PSV Eindhoven (NED) v Osijek (CRO)/Luzern (SUI)
Norrköping (SWE)/Trakai (LTU) v Shkëndija (MKD)/HJK Helsinki (FIN)
Krasnodar (RUS) v Slovan Bratislava (SVK)/Lyngby (DEN)
Sturm Graz (AUT)/Mladost Podgorica (MNE) v Fenerbahçe (TUR)
Panathinaikos (GRE) v Gabala (AZE)/Jagiellonia Białystok (POL)

Watch: Milan's seven European Cup triumphs
Watch: Milan's seven European Cup triumphs

Shamrock Rovers (IRL)/Mladá Boleslav (CZE) v Kairat Almaty (KAZ)/Skënderbeu (ALB)
Austria Wien (AUT) v Progrès Niederkorn (LUX)/AEL Limassol (CYP)
Dinamo Zagreb (CRO) v Vaduz (LIE)/Odd (NOR)
Dinamo București (ROU) v Athletic Club (ESP)
Olimpik Donetsk (UKR) v PAOK (GRE)
Arka Gdynia (POL) v Ferencváros (HUN)/Midtjylland (DEN)

Östersunds (SWE)/Galatasaray (TUR) v İnter Bakı (AZE)/Fola Esch (LUX)
Bordeaux (FRA) v Nõmme Kalju (EST)/Videoton (HUN)
Maccabi Tel-Aviv (ISR)/KR Reykjavík (ISL) v Panionios (GRE)/Gorica (SVN)
Valletta (MLT)/Utrecht (NED) v Haugesund (NOR)/Lech Poznań (POL)
CSU Craiova (ROU) v AC Milan (ITA)
Brøndby (DEN)/VPS Vaasa v Hajduk Split (CRO)/Levski Sofia (BUL)

Everton's 1985 European Cup Winners' Cup glory
Everton's 1985 European Cup Winners' Cup glory

Gent (BEL) v Altach (AUT)/Dinamo Brest (BLR)
Astra Giurgiu (ROU)/Zirë (AZE) v Olexandriya (UKR)
Everton (ENG) v Ružomberok (SVK)/Brann (NOR)
Aberdeen (SCO)/Široki Brijeg (BIH) v Apollon Limassol (CYP)/Zaria Balti (MDA)
Irtysh Pavlodar (KAZ)/Crvena zvezda (SRB) v Sparta Praha (CZE)
Beitar Jerusalem (ISR)/Botev Plovdivv (BUL) v Marítimo (POR)

Zenit (RUS) v Trenčín (SVK)/ Bnei Yehuda Tel-Aviv (ISR)
Marseille (FRA) v Oostende (BEL)
Freiburg (GER) v Valur Reykjavík (ISL)/Domžale (SVN)
Cork City (IRL)/AEK Larnaca (CYP) v Rabotnicki (MKD)/Dinamo Minsk (BLR)
Željeznicar (BIH)/AIK (SWE) v Braga (POR)
Liepāja (LVA)/Sūduva (LTU) v Sion (SUI)

FULL 2017/18 SEASON CALENDAR