The official website for European football

Athletic and IFK learn draw fate

Published: Saturday 18 July 2009, 0.24CET
Two-time UEFA Cup winners IFK Göteborg face Hapoel Tel-Aviv FC while Athletic Club Bilbao will take on BSC Young Boys in the UEFA Europa League third qualifying round on 30 July and 6 August.
Athletic and IFK learn draw fate
Preparations for the UEFA Europa League third qualifying round draw ©UEFA.com
 
 
Published: Saturday 18 July 2009, 0.24CET

Athletic and IFK learn draw fate

Two-time UEFA Cup winners IFK Göteborg face Hapoel Tel-Aviv FC while Athletic Club Bilbao will take on BSC Young Boys in the UEFA Europa League third qualifying round on 30 July and 6 August.

Two-time UEFA Cup winners IFK Göteborg will face Hapoel Tel-Aviv FC while Athletic Club Bilbao take on BSC Young Boys in the UEFA Europa League third qualifying round on 30 July and 6 August after the draw was made in Nyon today.

Six confirmed pairings
Only 30 of the 70 teams that will compete at this stage have been given automatic entry to the third qualifying round, among them Hamburger SV, AS Roma, and PSV Eindhoven. The remainder, including the opponents for those three clubs, will be decided after the 40 second qualifying round ties conclude next Thursday. Just six third qualifying round pairings – with notable examples being IFK against Hapoel, Athletic versus Young Boys, and Fenerbahçe SK-Budapest Honvéd FC – are already confirmed.

Road to Hamburg
The winners of the 35 third qualifying round encounters will go into the play-off draw on 7 August alongside 41 other clubs, such as 2008/09 UEFA Cup finalists Werder Bremen, former European champions SL Benfica, Aston Villa FC and AFC Ajax plus the 15 losing sides from the UEFA Champions League third qualifying round. After those ties on 20 and 27 August, the 38 winners and the ten beaten teams from the UEFA Champions League play-offs go into the UEFA Europa League group stage, played over six matchdays in autumn, with the eventual aim a place in the final at Arena Hamburg on Wednesday 12 May 2010.

2009/10 UEFA Europa League third qualifying round draw
First leg: 30 July
Second leg: 6 August
MatchFixture
1FK Sarajevo (BIH) - FC Spartak Trnava (SVK)vFC Zestafoni (GEO) - Helsingborgs IF (SWE)
2Fredrikstad FK (NOR)vKKS Lech Poznań (POL)
3FC Differdange 03 (LUX) - HNK Rijeka (CRO)vFC Metalist Kharkiv (UKR)
4FC Naftan Novopolotsk (BLR) - KAA Gent (BEL)vAS Roma (ITA)
5SC Vaslui (ROU)vAC Omonia (CYP) - HB Tórshavn (FRO)
6Aalborg BK (DEN) - FK Slavija Sarajevo (BIH)vMFK Košice (SVK)
7IFK Göteborg (SWE)vHapoel Tel-Aviv FC (ISR)
8PSV Eindhoven (NED)vPFC Cherno More Varna (BUL) - FC Iskra-Stali (MDA)
9FC Metalurh Donetsk (UKR) - FC MTZ-RIPO Minsk (BLR)vNK IB Ljubljana (SVN)
10Vålerenga Fotball (NOR)vPAOK FC (GRE)
11APOP/Kinyras Peyias FC (CYP)vSK Rapid Wien (AUT) - KS Vllaznia (ALB)
12FC Honka Espoo (FIN) - Bangor City FC (WAL)vRosenborg BK (NOR) - FK Qarabağ (AZE)
13Falkirk FC (SCO) - FC Vaduz (LIE)vFC Slovan Liberec (CZE)
14Saint Patrick's Athletic FC (IRL) - Valletta FC (MLT)vPFC Krylya Sovetov Samara (RUS)
15FK Sūduva (LTU) - Randers FC (DEN)vHamburger SV (GER)
16FC Dinamo Minsk (BLR) - Tromsø IL (NOR)vFK Milano (MKD) - NK Slaven Koprivnica (CRO)
17Brøndby IF (DEN) - FC Flora (EST)vLegia Warszawa (POL) - FC Olimpi Rustavi (GEO)
18FK Vojvodina (SRB)vFK Austria Wien (AUT)
19PFC CSKA Sofia (BUL)vSkonto FC (LVA) - Derry City FC (IRL)
20FC Steaua Bucureşti (ROU) - Újpest FC (HUN)vKS Flamurtari (ALB) - Motherwell FC (SCO)
21MŠK Žilina (SVK) - FC Dacia Chişinău (MDA)vHNK Hajduk Split (CRO)
22SC Braga (POR)vIF Elfsborg (SWE) - Haladás FC (HUN)
23Aberdeen FC (SCO)vSK Sigma Olomouc (CZE) - Fram Reykjavík (ISL)
24FK Rabotnicki (MKD) - Crusaders FC (NIR)vOdense BK (DEN)
25FBK Kaunas (LTU) - FK Sevojno (SRB)vLOSC Lille Métropole (FRA)
26Anorthosis Famagusta (CYP) - FK Petrovac (MNE)vSK Sturm Graz (AUT) - NK Široki Brijeg (BIH)
27Fenerbahçe SK (TUR)vBudapest Honvéd FC (HUN)
28Bnei Yehuda Tel-Aviv (ISR) - FC Dinaburg (LVA)vFC Paços de Ferreira (POR) - FC Zimbru Chişinău (MDA)
29Club Brugge KV (BEL)vNK Gorica (SVN) - FC Lahti (FIN)
30Athletic Club Bilbao (ESP)vBSC Young Boys (SUI)
31KR Reykjavík (ISL) - Larissa FC (GRE)vFC Basel 1893 (SUI) - FC Santa Coloma (AND)
32FC Tobol Kostanay (KAZ) - Galatasaray SK (TUR)vSliema Wanderers FC (MLT) - Maccabi Netanya FC (ISR)
33SK Liepājas Metalurgs (LVA) - FC Dinamo Tbilisi (GEO)vNK Rudar Velenje (SVN) - FK Crvena Zvezda (SRB)
34KSP Polonia Warszawa (POL) - AC Juvenes-Dogana (SMR)vNAC Breda (NED) - FC Gandzasar Kapan (ARM)
35FK Vėtra (LTU) - HJK Helsinki (FIN)vFulham FC (ENG)
Last updated: 29/01/12 4.44CET

Related information

Member associations
Team profiles

http://www.uefa.com/uefaeuropaleague/news/newsid=846548.html#athletic+ifk+learn+draw+fate

  • © 1998-2014 UEFA. All rights reserved.
  • The UEFA EUROPA LEAGUE word, the UEFA Europa League logo and the UEFA Europa League trophy are protected by trade marks and/or copyright of UEFA. No use for commercial purposes may be made of such trade marks. Use of UEFA.com signifies your agreement to the Terms and Conditions and Privacy Policy.