A

ClubCountryRoundStatus
AalesundNorwayNorwayThird qualifying roundEliminated
AcadémicaPortugalPortugalGroup stageEliminated
AdmiraAustriaAustriaThird qualifying roundEliminated
AELCyprusCyprusGroup stageEliminated
AGFDenmarkDenmarkSecond qualifying roundEliminated
AIKSwedenSwedenGroup stageEliminated
AjaxNetherlandsNetherlandsRound of 32Eliminated
AktobeKazakhstanKazakhstanThird qualifying roundEliminated
AnjiRussiaRussiaRound of 16Eliminated
AnorthosisCyprusCyprusThird qualifying roundEliminated
APOELCyprusCyprusPlay-offsEliminated
Arsenal KyivUkraineUkraineThird qualifying roundEliminated
AsterasGreeceGreeceThird qualifying roundEliminated
AthleticSpainSpainGroup stageEliminated
AtléticoSpainSpainRound of 32Eliminated
AtromitosGreeceGreecePlay-offsEliminated
AZNetherlandsNetherlandsPlay-offsEliminated

Top

 

B

ClubCountryRoundStatus
BakıAzerbaijanAzerbaijanFirst qualifying roundEliminated
BangorWalesWalesFirst qualifying roundEliminated
BaselSwitzerlandSwitzerlandSemi-finalsEliminated
BATEBelarusBelarusRound of 32Eliminated
BenficaPortugalPortugalFinalPlaying
BirkirkaraMaltaMaltaFirst qualifying roundEliminated
Bnei YehudaIsraelIsraelThird qualifying roundEliminated
BohemiansRepublic of IrelandRepublic of IrelandFirst qualifying roundEliminated
BoracBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaFirst qualifying roundEliminated
BordeauxFranceFranceRound of 16Eliminated
BursasporTurkeyTurkeyPlay-offsEliminated

Top

 

C

ClubCountryRoundStatus
Cefn DruidsWalesWalesFirst qualifying roundEliminated
CeljeSloveniaSloveniaFirst qualifying roundEliminated
CFR ClujRomaniaRomaniaRound of 32Eliminated
ChelseaEnglandEnglandFinalPlaying
CliftonvilleNorthern IrelandNorthern IrelandFirst qualifying roundEliminated
Club BruggeBelgiumBelgiumGroup stageEliminated
CrusadersNorthern IrelandNorthern IrelandFirst qualifying roundEliminated
Crvena zvezdaSerbiaSerbiaPlay-offsEliminated
CSKA MoskvaRussiaRussiaPlay-offsEliminated
CSKA SofiaBulgariaBulgariaSecond qualifying roundEliminated

Top

 

Č

ClubCountryRoundStatus
Čelik NikšićMontenegroMontenegroSecond qualifying roundEliminated

Top

 

D

ClubCountryRoundStatus
DaciaMoldovaMoldovaSecond qualifying roundEliminated
Daugava DaugavpilsLatviaLatviaFirst qualifying roundEliminated
DebrecenHungaryHungaryPlay-offsEliminated
DifferdangeLuxembourgLuxembourgSecond qualifying roundEliminated
DilaGeorgiaGeorgiaPlay-offsEliminated
Dinamo BucureştiRomaniaRomaniaPlay-offsEliminated
Dinamo MoskvaRussiaRussiaPlay-offsEliminated
DniproUkraineUkraineRound of 32Eliminated
DudelangeLuxembourgLuxembourgPlay-offsEliminated
Dundee UnitedScotlandScotlandThird qualifying roundEliminated
Dynamo KyivUkraineUkraineRound of 32Eliminated

Top

 

E

ClubCountryRoundStatus
EB/StreymurFaroe IslandsFaroe IslandsFirst qualifying roundEliminated
EkranasLithuaniaLithuaniaPlay-offsEliminated
ElfsborgSwedenSwedenThird qualifying roundEliminated
Eschen/MaurenLiechtensteinLiechtensteinFirst qualifying roundEliminated
EskişehirsporTurkeyTurkeyThird qualifying roundEliminated

Top

 

F

ClubCountryRoundStatus
FC Santa ColomaAndorraAndorraFirst qualifying roundEliminated
FenerbahçeTurkeyTurkeySemi-finalsEliminated
FeyenoordNetherlandsNetherlandsPlay-offsEliminated
FHIcelandIcelandSecond qualifying roundEliminated
FlamurtariAlbaniaAlbaniaFirst qualifying roundEliminated
FlorianaMaltaMaltaFirst qualifying roundEliminated

Top

 

G

ClubCountryRoundStatus
GandzasarArmeniaArmeniaSecond qualifying roundEliminated
GenkBelgiumBelgiumRound of 32Eliminated
GentBelgiumBelgiumThird qualifying roundEliminated
GomelBelarusBelarusThird qualifying roundEliminated
GrevenmacherLuxembourgLuxembourgFirst qualifying roundEliminated

Top

 

H

ClubCountryRoundStatus
H. Kiryat ShmonaIsraelIsraelGroup stageEliminated
H. Tel-AvivIsraelIsraelGroup stageEliminated
Hajduk SplitCroatiaCroatiaThird qualifying roundEliminated
HannoverGermanyGermanyRound of 32Eliminated
HeartsScotlandScotlandPlay-offsEliminated
HeerenveenNetherlandsNetherlandsPlay-offsEliminated
HelsingborgSwedenSwedenGroup stageEliminated
HiberniansMaltaMaltaFirst qualifying roundEliminated
HJKFinlandFinlandPlay-offsEliminated
HonvédHungaryHungarySecond qualifying roundEliminated
HorsensDenmarkDenmarkPlay-offsEliminated

Top

 

I

ClubCountryRoundStatus
İnter BakıAzerbaijanAzerbaijanSecond qualifying roundEliminated
Inter TurkuFinlandFinlandSecond qualifying roundEliminated
InternazionaleItalyItalyRound of 16Eliminated

Top

 

Í

ClubCountryRoundStatus
ÍBVIcelandIcelandFirst qualifying roundEliminated

Top

 

J

ClubCountryRoundStatus
JagodinaSerbiaSerbiaFirst qualifying roundEliminated
Jeunesse EschLuxembourgLuxembourgFirst qualifying roundEliminated
JJKFinlandFinlandSecond qualifying roundEliminated

Top

 

K

ClubCountryRoundStatus
KaljuEstoniaEstoniaFirst qualifying roundEliminated
KalmarSwedenSwedenThird qualifying roundEliminated
KøbenhavnDenmarkDenmarkGroup stageEliminated
KuPSFinlandFinlandThird qualifying roundEliminated

Top

 

L

ClubCountryRoundStatus
La FioritaSan MarinoSan MarinoFirst qualifying roundEliminated
LazioItalyItalyQuarter-finalsEliminated
LechPolandPolandThird qualifying roundEliminated
LegiaPolandPolandPlay-offsEliminated
LevadiaEstoniaEstoniaSecond qualifying roundEliminated
LevanteSpainSpainRound of 16Eliminated
LeverkusenGermanyGermanyRound of 32Eliminated
LevskiBulgariaBulgariaSecond qualifying roundEliminated
LiberecCzech RepublicCzech RepublicPlay-offsEliminated
LibertasSan MarinoSan MarinoFirst qualifying roundEliminated
Liepājas MetalurgsLatviaLatviaSecond qualifying roundEliminated
LiverpoolEnglandEnglandRound of 32Eliminated
LlanelliWalesWalesFirst qualifying roundEliminated
LokerenBelgiumBelgiumPlay-offsEliminated
Lokomotiv PlovdivBulgariaBulgariaSecond qualifying roundEliminated
LuzernSwitzerlandSwitzerlandPlay-offsEliminated
LyonFranceFranceRound of 32Eliminated

Top

 

M

ClubCountryRoundStatus
M. NetanyaIsraelIsraelSecond qualifying roundEliminated
MariborSloveniaSloveniaGroup stageEliminated
MarítimoPortugalPortugalGroup stageEliminated
MarseilleFranceFranceGroup stageEliminated
MetalistUkraineUkraineRound of 32Eliminated
Metalurg SkopjeFYROMFYROMSecond qualifying roundEliminated
Metalurgi RustaviGeorgiaGeorgiaSecond qualifying roundEliminated
Metalurh DonetskUkraineUkraineThird qualifying roundEliminated
MidtjyllandDenmarkDenmarkPlay-offsEliminated
MilsamiMoldovaMoldovaSecond qualifying roundEliminated
Mladá BoleslavCzech RepublicCzech RepublicThird qualifying roundEliminated
MoldeNorwayNorwayGroup stageEliminated
MönchengladbachGermanyGermanyRound of 32Eliminated
MotherwellScotlandScotlandPlay-offsEliminated
MTKHungaryHungaryFirst qualifying roundEliminated
MuraSloveniaSloveniaPlay-offsEliminated
MYPAFinlandFinlandSecond qualifying roundEliminated

Top

 

N

ClubCountryRoundStatus
NaftanBelarusBelarusSecond qualifying roundEliminated
NapoliItalyItalyRound of 32Eliminated
NeftçiAzerbaijanAzerbaijanGroup stageEliminated
NewcastleEnglandEnglandQuarter-finalsEliminated
NSÍFaroe IslandsFaroe IslandsFirst qualifying roundEliminated

Top

 

O

ClubCountryRoundStatus
Olimpija LjubljanaSloveniaSloveniaSecond qualifying roundEliminated
OlympiacosGreeceGreeceRound of 32Eliminated
OmoniaCyprusCyprusThird qualifying roundEliminated
OrdabasyKazakhstanKazakhstanSecond qualifying roundEliminated
OsijekCroatiaCroatiaSecond qualifying roundEliminated

Top

 

P

ClubCountryRoundStatus
PanathinaikosGreeceGreeceGroup stageEliminated
PAOKGreeceGreecePlay-offsEliminated
PartizanSerbiaSerbiaGroup stageEliminated
PlzeňCzech RepublicCzech RepublicRound of 16Eliminated
PortadownNorthern IrelandNorthern IrelandSecond qualifying roundEliminated
PSVNetherlandsNetherlandsGroup stageEliminated
PyunikArmeniaArmeniaFirst qualifying roundEliminated

Top

 

R

ClubCountryRoundStatus
Rapid BucureştiRomaniaRomaniaThird qualifying roundEliminated
Rapid WienAustriaAustriaGroup stageEliminated
RenovaFYROMFYROMSecond qualifying roundEliminated
RiedAustriaAustriaThird qualifying roundEliminated
RosenborgNorwayNorwayGroup stageEliminated
RubinRussiaRussiaQuarter-finalsEliminated
RuchPolandPolandThird qualifying roundEliminated
Rudar PljevljaMontenegroMontenegroFirst qualifying roundEliminated

Top

 

S

ClubCountryRoundStatus
SarajevoBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaThird qualifying roundEliminated
SenicaSlovakiaSlovakiaSecond qualifying roundEliminated
ServetteSwitzerlandSwitzerlandThird qualifying roundEliminated
ShakhtyorBelarusBelarusSecond qualifying roundEliminated
SheriffMoldovaMoldovaPlay-offsEliminated
ShirakArmeniaArmeniaSecond qualifying roundEliminated
ShkëndijaFYROMFYROMFirst qualifying roundEliminated
ŠiauliaiLithuaniaLithuaniaFirst qualifying roundEliminated
Široki BrijegBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaSecond qualifying roundEliminated
SkontoLatviaLatviaSecond qualifying roundEliminated
Slaven KoprivnicaCroatiaCroatiaThird qualifying roundEliminated
SligoRepublic of IrelandRepublic of IrelandSecond qualifying roundEliminated
Slovan BratislavaSlovakiaSlovakiaSecond qualifying roundEliminated
Sparta PrahaCzech RepublicCzech RepublicRound of 32Eliminated
Spartak TrnavaSlovakiaSlovakiaThird qualifying roundEliminated
SportingPortugalPortugalGroup stageEliminated
St JohnstoneScotlandScotlandSecond qualifying roundEliminated
St Patrick'sRepublic of IrelandRepublic of IrelandThird qualifying roundEliminated
StabækNorwayNorwayFirst qualifying roundEliminated
SteauaRomaniaRomaniaRound of 16Eliminated
StuttgartGermanyGermanyRound of 16Eliminated
SūduvaLithuaniaLithuaniaSecond qualifying roundEliminated

Top

 

Ś

ClubCountryRoundStatus
ŚląskPolandPolandPlay-offsEliminated

Top

 

T

ClubCountryRoundStatus
TeutaAlbaniaAlbaniaFirst qualifying roundEliminated
ThórIcelandIcelandSecond qualifying roundEliminated
TiranaAlbaniaAlbaniaSecond qualifying roundEliminated
Torpedo KutaisiGeorgiaGeorgiaFirst qualifying roundEliminated
TottenhamEnglandEnglandQuarter-finalsEliminated
TrabzonsporTurkeyTurkeyPlay-offsEliminated
TransEstoniaEstoniaFirst qualifying roundEliminated
TromsøNorwayNorwayPlay-offsEliminated
TwenteNetherlandsNetherlandsGroup stageEliminated

Top

 

U

ClubCountryRoundStatus
UdineseItalyItalyGroup stageEliminated
UE Santa ColomaAndorraAndorraFirst qualifying roundEliminated

Top

 

V

ClubCountryRoundStatus
VasluiRomaniaRomaniaPlay-offsEliminated
VideotonHungaryHungaryGroup stageEliminated
VikingurFaroe IslandsFaroe IslandsFirst qualifying roundEliminated
VitesseNetherlandsNetherlandsThird qualifying roundEliminated
VojvodinaSerbiaSerbiaThird qualifying roundEliminated

Top

 

X

ClubCountryRoundStatus
Xäzär LänkäranAzerbaijanAzerbaijanSecond qualifying roundEliminated

Top

 

Y

ClubCountryRoundStatus
Young BoysSwitzerlandSwitzerlandGroup stageEliminated

Top

 

Z

ClubCountryRoundStatus
ŽalgirisLithuaniaLithuaniaSecond qualifying roundEliminated
ZenitRussiaRussiaRound of 16Eliminated
ZetaMontenegroMontenegroPlay-offsEliminated
ZhetysuKazakhstanKazakhstanFirst qualifying roundEliminated
ZimbruMoldovaMoldovaSecond qualifying roundEliminated

Top

Calendar

Qualifying

Play-offs

Group stage

Knockout phase

Final

Road to the final

The UEFA Europa League comprises three qualifying rounds, a play-off round, a group stage and five knockout rounds.

Qualifying
In matches in the three qualifying rounds and the play-offs, clubs play two matches against each other on a home-and-away basis. The club which scores the greater aggregate of goals qualifies for the next round, with away goals and then penalties used to determine the winner in the event of a draw.

Group stage
The play-off round winners join the ten losers from the UEFA Champions League play-offs and automatic entrants. The clubs are split into 12 groups of four teams, playing home and away against each of their pool opponents between September and December. Two sides from each section advance, proceeding into the round of 32 alongside eight third-placed teams from the UEFA Champions League group stage.

Knockout phase
From the last 32 until the semi-finals, clubs play two games against each other on a home-and-away basis with the same rules as the qualifying and play-off rounds applied. In the last 32, group winners and the four third-placed sides from the UEFA Champions League with the best records are seeded, guaranteeing they will play the second leg at home. Teams from the same group or the same association cannot be drawn together. From the round of 16 onwards the draw is free.

Final
The final is decided by a single match, which this season will be played at the Amsterdam ArenA on Wednesday 15 May.

Further details, including the criteria for separating teams that finish level on points in a group, can be found in the official competition regulations.

  • © 1998-2014 UEFA. All rights reserved.
  • The UEFA EUROPA LEAGUE word, the UEFA Europa League logo and the UEFA Europa League trophy are protected by trade marks and/or copyright of UEFA. No use for commercial purposes may be made of such trade marks. Use of UEFA.com signifies your agreement to the Terms and Conditions and Privacy Policy.