A

ClubCountryRound
AnderlechtBelgiumBelgiumFirst round
ArisGreeceGreeceFirst round
AZNetherlandsNetherlandsFinal

Top

 

B

ClubCountryRound
BallymenaNorthern IrelandNorthern IrelandFirst round
BarcelonaSpainSpainSecond round
BeroeBulgariaBulgariaSecond round
BoavistaPortugalPortugalSecond round
Bohemians 1905CzechoslovakiaCzechoslovakiaSecond round
BrnoCzechoslovakiaCzechoslovakiaSecond round
BrusselsBelgiumBelgiumFirst round

Top

 

D

ClubCountryRound
DifferdangeLuxembourgLuxembourgFirst round
Dinamo MoskvaUSSRUSSRFirst round
DundalkRepublic of IrelandRepublic of IrelandFirst round
Dundee UnitedScotlandScotlandSecond round
Dynamo KyivUSSRUSSRFirst round

Top

 

E

ClubCountryRound
Eintracht FrankfurtWest GermanyWest GermanyThird round
ElfsborgSwedenSwedenFirst round

Top

 

F

ClubCountryRound
FC 2005 SA ArgesRomaniaRomaniaFirst round
FenerbahçeTurkeyTurkeyFirst round

Top

 

G

ClubCountryRound
GöteborgSwedenSwedenFirst round
GrasshoppersSwitzerlandSwitzerlandQuarter-finals

Top

 

H

ClubCountryRound
HamburgWest GermanyWest GermanyThird round

Top

 

I

ClubCountryRound
IpswichEnglandEnglandFinal

Top

 

Í

ClubCountryRound
ÍAIcelandIcelandFirst round

Top

 

J

ClubCountryRound
JuventusItalyItalySecond round

Top

 

K

ClubCountryRound
KaiserslauternWest GermanyWest GermanySecond round
KBDenmarkDenmarkFirst round
KölnWest GermanyWest GermanySemi-finals
KuPSFinlandFinlandFirst round

Top

 

L

ClubCountryRound
LASKAustriaAustriaFirst round
LevskiBulgariaBulgariaSecond round
LinzAustriaAustriaFirst round
LokerenBelgiumBelgiumQuarter-finals

Top

 

M

ClubCountryRound
Man. UnitedEnglandEnglandFirst round
MossNorwayNorwayFirst round

Top

 

N

ClubCountryRound
NapredakYugoslaviaYugoslaviaFirst round

Top

 

P

ClubCountryRound
PanathinaikosGreeceGreeceFirst round
PezoporikosCyprusCyprusFirst round
PortoPortugalPortugalSecond round
PSVNetherlandsNetherlandsSecond round

Top

 

R

ClubCountryRound
Radnicki NišYugoslaviaYugoslaviaThird round
Real SociedadSpainSpainThird round

Top

 

S

ClubCountryRound
SarajevoYugoslaviaYugoslaviaFirst round
ServetteSwitzerlandSwitzerlandFirst round
Shakhtar DonetskUSSRUSSRFirst round
SliemaMaltaMaltaFirst round
SochauxFranceFranceSemi-finals
Sporting GijónSpainSpainFirst round
St MirrenScotlandScotlandSecond round
Standard LiègeBelgiumBelgiumQuarter-finals
SteauaRomaniaRomaniaFirst round
St-ÉtienneFranceFranceQuarter-finals
StuttgartWest GermanyWest GermanyThird round

Top

 

Ś

ClubCountryRound
ŚląskPolandPolandFirst round

Top

 

T

ClubCountryRound
TorinoItalyItalyThird round
TwenteNetherlandsNetherlandsSecond round

Top

 

U

ClubCountryRound
ÚjpestHungaryHungaryFirst round
UtrechtNetherlandsNetherlandsSecond round

Top

 

V

ClubCountryRound
VasasHungaryHungaryFirst round

Top

 

W

ClubCountryRound
WidzewPolandPolandThird round
WolvesEnglandEnglandFirst round

Top

Calendar

Qualifying

Knockout phase

Final

Road to the final

  • © 1998-2014 UEFA. All rights reserved.
  • The UEFA EUROPA LEAGUE word, the UEFA Europa League logo and the UEFA Europa League trophy are protected by trade marks and/or copyright of UEFA. No use for commercial purposes may be made of such trade marks. Use of UEFA.com signifies your agreement to the Terms and Conditions and Privacy Policy.