A

ClubCountryRound
AdmiraAustriaAustriaFirst round
AEKGreeceGreeceFirst round
AnderlechtBelgiumBelgiumFinal
ArsenalEnglandEnglandFirst round
AthleticSpainSpainFirst round

Top

 

B

ClubCountryRound
BaníkCzechoslovakiaCzechoslovakiaSecond round
BenficaPortugalPortugalFinal
BetisSpainSpainFirst round
Bohemians 1905CzechoslovakiaCzechoslovakiaSemi-finals
BordeauxFranceFranceThird round
BrageSwedenSwedenSecond round
BremenWest GermanyWest GermanyThird round

Top

 

C

ClubCountryRound
CorvinulRomaniaRomaniaSecond round

Top

 

D

ClubCountryRound
Dinamo MoskvaUSSRUSSRFirst round
Dinamo TbilisiUSSRUSSRFirst round
DortmundWest GermanyWest GermanyFirst round
Dundee UnitedScotlandScotlandQuarter-finals

Top

 

F

ClubCountryRound
FerencvárosHungaryHungarySecond round
FiorentinaItalyItalyFirst round
FramIcelandIcelandFirst round

Top

 

G

ClubCountryRound
GAKAustriaAustriaFirst round
GentBelgiumBelgiumFirst round
GlentoranNorthern IrelandNorthern IrelandFirst round

Top

 

H

ClubCountryRound
HaarlemNetherlandsNetherlandsSecond round
Hajduk SplitYugoslaviaYugoslaviaSecond round

Top

 

I

ClubCountryRound
IpswichEnglandEnglandFirst round

Top

 

K

ClubCountryRound
KaiserslauternWest GermanyWest GermanyQuarter-finals
KölnWest GermanyWest GermanyThird round
KuPSFinlandFinlandFirst round

Top

 

L

ClubCountryRound
LevskiBulgariaBulgariaFirst round
LokerenBelgiumBelgiumSecond round
LyngbyDenmarkDenmarkFirst round

Top

 

M

ClubCountryRound
Man. UnitedEnglandEnglandFirst round

Top

 

N

ClubCountryRound
NapoliItalyItalySecond round
NorrköpingSwedenSwedenSecond round

Top

 

P

ClubCountryRound
PAOKGreeceGreeceSecond round
PápaHungaryHungaryFirst round
PezoporikosCyprusCyprusFirst round
PortoPortugalPortugalSecond round
ProgrèsLuxembourgLuxembourgFirst round
PSVNetherlandsNetherlandsFirst round

Top

 

R

ClubCountryRound
RangersScotlandScotlandSecond round
RomaItalyItalyQuarter-finals

Top

 

S

ClubCountryRound
SarajevoYugoslaviaYugoslaviaThird round
ServetteSwitzerlandSwitzerlandThird round
SevillaSpainSpainThird round
Shamrock RoversRepublic of IrelandRepublic of IrelandSecond round
Slavia SofiaBulgariaBulgariaFirst round
SochauxFranceFranceFirst round
SouthamptonEnglandEnglandFirst round
Spartak MoskvaUSSRUSSRThird round
StalPolandPolandFirst round
St-ÉtienneFranceFranceSecond round

Top

 

Ś

ClubCountryRound
ŚląskPolandPolandSecond round

Top

 

T

ClubCountryRound
TrabzonsporTurkeyTurkeyFirst round

Top

 

U

ClubCountryRound
Univ CraiovaRomaniaRomaniaSemi-finals
UtrechtNetherlandsNetherlandsFirst round

Top

 

V

ClubCountryRound
ValenciaSpainSpainQuarter-finals
VikingNorwayNorwaySecond round

Top

 

Z

ClubCountryRound
ZürichSwitzerlandSwitzerlandThird round
ZurrieqMaltaMaltaFirst round

Top

Calendar

Qualifying

Knockout phase

Final

Road to the final

  • © 1998-2014 UEFA. All rights reserved.
  • The UEFA EUROPA LEAGUE word, the UEFA Europa League logo and the UEFA Europa League trophy are protected by trade marks and/or copyright of UEFA. No use for commercial purposes may be made of such trade marks. Use of UEFA.com signifies your agreement to the Terms and Conditions and Privacy Policy.