A

ClubCountryRound
AberdeenScotlandScotlandFirst round
AjaxNetherlandsNetherlandsFirst round
AntwerpBelgiumBelgiumQuarter-finals
ApollonCyprusCyprusFirst round
ApoloniaAlbaniaAlbaniaFirst round
AS Victoria BucurestiRomaniaRomaniaFirst round
AtalantaItalyItalyFirst round
AtléticoSpainSpainFirst round
Austria WienAustriaAustriaSecond round
AuxerreFranceFranceQuarter-finals

Top

 

B

ClubCountryRound
BaníkCzechoslovakiaCzechoslovakiaSecond round
BoavistaPortugalPortugalFirst round
BremenWest GermanyWest GermanySemi-finals

Top

 

C

ClubCountryRound
Club BruggeBelgiumBelgiumSecond round
Crvena zvezdaYugoslaviaYugoslaviaThird round

Top

 

D

ClubCountryRound
Dinamo ZagrebYugoslaviaYugoslaviaPreliminary round
DundalkRepublic of IrelandRepublic of IrelandFirst round
Dundee UnitedScotlandScotlandSecond round
Dynamo KyivUSSRUSSRThird round

Top

 

F

ClubCountryRound
FeyenoordNetherlandsNetherlandsFirst round
FiorentinaItalyItalyFinal
First ViennaAustriaAustriaSecond round
FK Žalgiris VilniusUSSRUSSRSecond round
FlacaraRomaniaRomaniaFirst round

Top

 

G

ClubCountryRound
GalatasarayTurkeyTurkeyFirst round
GlentoranNorthern IrelandNorthern IrelandFirst round
GórnikPolandPolandFirst round
GöteborgSwedenSwedenFirst round

Top

 

H

ClubCountryRound
HamburgWest GermanyWest GermanyQuarter-finals
HibernianScotlandScotlandSecond round

Top

 

I

ClubCountryRound
IraklisGreeceGreeceFirst round

Top

 

Í

ClubCountryRound
ÍAIcelandIcelandFirst round

Top

 

J

ClubCountryRound
Jeunesse EschLuxembourgLuxembourgFirst round
JuventusItalyItalyFinal

Top

 

K

ClubCountryRound
KatowicePolandPolandFirst round
KölnWest GermanyWest GermanySemi-finals

Top

 

L

ClubCountryRound
LahtiFinlandFinlandFirst round
LevskiBulgariaBulgariaFirst round
LiègeBelgiumBelgiumQuarter-finals
LillestrømNorwayNorwayFirst round

Top

 

M

ClubCountryRound
MTKHungaryHungaryFirst round

Top

 

N

ClubCountryRound
NæstvedDenmarkDenmarkFirst round
NapoliItalyItalyThird round
NitraCzechoslovakiaCzechoslovakiaFirst round

Top

 

O

ClubCountryRound
OlympiacosGreeceGreeceThird round

Top

 

Ö

ClubCountryRound
ÖrgryteSwedenSwedenFirst round

Top

 

P

ClubCountryRound
ParisFranceFranceSecond round
PortoPortugalPortugalThird round

Top

 

R

ClubCountryRound
RadYugoslaviaYugoslaviaFirst round
Rapid WienAustriaAustriaThird round
RoPSFinlandFinlandSecond round

Top

 

S

ClubCountryRound
SionSwitzerlandSwitzerlandSecond round
SochauxFranceFranceSecond round
Spartak MoskvaUSSRUSSRSecond round
SportingPortugalPortugalFirst round
StuttgartWest GermanyWest GermanyThird round

Top

 

T

ClubCountryRound
TwenteNetherlandsNetherlandsFirst round

Top

 

V

ClubCountryRound
ValenciaSpainSpainSecond round
VallettaMaltaMaltaFirst round
VideotonHungaryHungaryFirst round

Top

 

W

ClubCountryRound
WettingenSwitzerlandSwitzerlandSecond round

Top

 

Z

ClubCountryRound
ZaragozaSpainSpainSecond round
ZenitUSSRUSSRSecond round

Top

Calendar

Road to the final

  • © 1998-2014 UEFA. All rights reserved.
  • The UEFA EUROPA LEAGUE word, the UEFA Europa League logo and the UEFA Europa League trophy are protected by trade marks and/or copyright of UEFA. No use for commercial purposes may be made of such trade marks. Use of UEFA.com signifies your agreement to the Terms and Conditions and Privacy Policy.