A

ClubCountryRound
AberdeenScotlandScotlandFirst round
AEKGreeceGreeceThird round
AjaxNetherlandsNetherlandsFinal
AnorthosisCyprusCyprusFirst round
AuxerreFranceFranceSecond round

Top

 

B

ClubCountryRound
BangorNorthern IrelandNorthern IrelandFirst round
BayernWest GermanyWest GermanySecond round
BeerschotBelgiumBelgiumFirst round
BoavistaPortugalPortugalSecond round

Top

 

C

ClubCountryRound
CannesFranceFranceSecond round
CelticScotlandScotlandSecond round
CorkRepublic of IrelandRepublic of IrelandFirst round
CSKA SofiaBulgariaBulgariaSecond round

Top

 

D

ClubCountryRound
Dinamo BucureştiRomaniaRomaniaSecond round
Dinamo MoskvaUSSRUSSRThird round
Dinamo ZagrebYugoslaviaYugoslaviaFirst round

Top

 

E

ClubCountryRound
Eintracht FrankfurtWest GermanyWest GermanySecond round

Top

 

F

ClubCountryRound
FlorianaMaltaMaltaFirst round

Top

 

G

ClubCountryRound
GenoaItalyItalySemi-finals
GentBelgiumBelgiumQuarter-finals
GórnikPolandPolandFirst round
GroningenNetherlandsNetherlandsFirst round

Top

 

H

ClubCountryRound
HamburgWest GermanyWest GermanyThird round

Top

 

I

ClubCountryRound
IkastDenmarkDenmarkFirst round
InternazionaleItalyItalyFirst round

Top

 

K

ClubCountryRound
KøbenhavnDenmarkDenmarkQuarter-finals
KRIcelandIcelandFirst round

Top

 

L

ClubCountryRound
LahtiFinlandFinlandFirst round
LausanneSwitzerlandSwitzerlandFirst round
LiverpoolEnglandEnglandQuarter-finals
LyonFranceFranceSecond round

Top

 

M

ClubCountryRound
MechelenBelgiumBelgiumFirst round
MPFinlandFinlandFirst round

Top

 

O

ClubCountryRound
OsasunaSpainSpainThird round
OviedoSpainSpainFirst round

Top

 

Ö

ClubCountryRound
ÖrebroSwedenSwedenFirst round
ÖsterSwedenSwedenFirst round

Top

 

P

ClubCountryRound
PAOKGreeceGreeceSecond round
ParmaItalyItalyFirst round
PartizanYugoslaviaYugoslaviaFirst round
PécsHungaryHungaryFirst round

Top

 

R

ClubCountryRound
Real MadridSpainSpainSemi-finals

Top

 

S

ClubCountryRound
SalgueirosPortugalPortugalFirst round
SigmaCzechoslovakiaCzechoslovakiaQuarter-finals
Slavia SofiaBulgariaBulgariaFirst round
Slovan BratislavaCzechoslovakiaCzechoslovakiaFirst round
Spartak MoskvaUSSRUSSRSecond round
SporaLuxembourgLuxembourgFirst round
SportingPortugalPortugalFirst round
Sporting GijónSpainSpainSecond round
SteauaRomaniaRomaniaThird round
SturmAustriaAustriaFirst round
StuttgartWest GermanyWest GermanySecond round

Top

 

T

ClubCountryRound
TorinoItalyItalyFinal
Torpedo MoskvaUSSRUSSRSecond round
TrabzonsporTurkeyTurkeyThird round
TromsøNorwayNorwayFirst round

Top

 

U

ClubCountryRound
UtrechtNetherlandsNetherlandsSecond round

Top

 

V

ClubCountryRound
VácHungaryHungaryFirst round
VllazniaAlbaniaAlbaniaFirst round

Top

 

W

ClubCountryRound
WackerAustriaAustriaThird round

Top

 

X

ClubCountryRound
XamaxSwitzerlandSwitzerlandThird round

Top

Calendar

Qualifying

Knockout phase

Final

Road to the final

  • © 1998-2014 UEFA. All rights reserved.
  • The UEFA EUROPA LEAGUE word, the UEFA Europa League logo and the UEFA Europa League trophy are protected by trade marks and/or copyright of UEFA. No use for commercial purposes may be made of such trade marks. Use of UEFA.com signifies your agreement to the Terms and Conditions and Privacy Policy.