A

ClubCountryRound
AarauSwitzerlandSwitzerlandFirst round
AberdeenScotlandScotlandSecond round
AlaniaRussiaRussiaFirst round
AnderlechtBelgiumBelgiumQuarter-finals
AnorthosisCyprusCyprusQualifying round
APOELCyprusCyprusFirst round
ArsenalEnglandEnglandFirst round
Aston VillaEnglandEnglandFirst round

Top

 

B

ClubCountryRound
B71Faroe IslandsFaroe IslandsPreliminary round
BarryWalesWalesFirst round
BayernGermanyGermanyFirst round
BeerschotBelgiumBelgiumFirst round
Beitar JerusalemIsraelIsraelQualifying round
BeşiktaşTurkeyTurkeyThird round
BoavistaPortugalPortugalThird round
Bodø/GlimtNorwayNorwayFirst round
BohemiansRepublic of IrelandRepublic of IrelandPreliminary round
BrøndbyDenmarkDenmarkQuarter-finals
BrusselsBelgiumBelgiumFirst round
BVSCHungaryHungaryQualifying round

Top

 

C

ClubCountryRound
CelticScotlandScotlandFirst round
Chornomorets OdesaUkraineUkraineFirst round
Club BruggeBelgiumBelgiumThird round
CrusadersNorthern IrelandNorthern IrelandPreliminary round
CSKA MoskvaRussiaRussiaFirst round

Top

 

D

ClubCountryRound
DinaburgLatviaLatviaPreliminary round
Dinamo MinskBelarusBelarusQualifying round
Dinamo MoskvaRussiaRussiaFirst round
Dinamo TbilisiGeorgiaGeorgiaSecond round
Dinamo ZagrebCroatiaCroatiaQualifying round
Dinamo-93BelarusBelarusQualifying round
Dynamo KyivUkraineUkraineFirst round

Top

 

E

ClubCountryRound
EspanyolSpainSpainSecond round

Top

 

F

ClubCountryRound
FC Naţional BucureştiRomaniaRomaniaSecond round
FerencvárosHungaryHungarySecond round
FeyenoordNetherlandsNetherlandsThird round
FK BecejYugoslaviaYugoslaviaPreliminary round
FK Žalgiris VilniusLithuaniaLithuaniaQualifying round
FloraEstoniaEstoniaPreliminary round
FlorianaMaltaMaltaPreliminary round

Top

 

G

ClubCountryRound
GAKAustriaAustriaSecond round
GoricaSloveniaSloveniaPreliminary round
GrevenmacherLuxembourgLuxembourgPreliminary round
GuimarãesPortugalPortugalSecond round
GuingampFranceFranceFirst round

Top

 

H

ClubCountryRound
Hajduk SplitCroatiaCroatiaQualifying round
HakaFinlandFinlandQualifying round
HalmstadSwedenSwedenFirst round
HamburgGermanyGermanyThird round
HelsingborgSwedenSwedenThird round
HJKFinlandFinlandQualifying round
HutnikPolandPolandFirst round

Top

 

I

ClubCountryRound
InkarasLithuaniaLithuaniaPreliminary round
InternazionaleItalyItalyFinal
IraklisGreeceGreeceQualifying round

Top

 

Í

ClubCountryRound
ÍAIcelandIcelandQualifying round
ÍBVIcelandIcelandPreliminary round

Top

 

J

ClubCountryRound
JazzFinlandFinlandQualifying round
Jeunesse EschLuxembourgLuxembourgPreliminary round

Top

 

K

ClubCountryRound
KarlsruheGermanyGermanyThird round
KhazriAzerbaijanAzerbaijanPreliminary round
KilikiaArmeniaArmeniaPreliminary round
KošiceSlovakiaSlovakiaQualifying round

Top

 

L

ClubCountryRound
LantanaEstoniaEstoniaQualifying round
LazioItalyItalySecond round
LegiaPolandPolandSecond round
LensFranceFranceFirst round
Lokomotiv SofiaBulgariaBulgariaQualifying round
LyngbyDenmarkDenmarkFirst round

Top

 

M

ClubCountryRound
M. HaifaIsraelIsraelPreliminary round
M. Tel-AvivIsraelIsraelFirst round
MalmöSwedenSwedenFirst round
MargvetiGeorgiaGeorgiaPreliminary round
MetzFranceFranceThird round
MoldeNorwayNorwayQualifying round
MonacoFranceFranceSemi-finals
MönchengladbachGermanyGermanySecond round
MontpellierFranceFranceFirst round
MuraSloveniaSloveniaQualifying round

Top

 

N

ClubCountryRound
NeftçiAzerbaijanAzerbaijanPreliminary round
NewcastleEnglandEnglandQuarter-finals
NewtownWalesWalesPreliminary round

Top

 

O

ClubCountryRound
OBDenmarkDenmarkFirst round
OlympiacosGreeceGreeceFirst round

Top

 

P

ClubCountryRound
PanathinaikosGreeceGreeceFirst round
ParmaItalyItalyFirst round
PartizanYugoslaviaYugoslaviaQualifying round
PortadownNorthern IrelandNorthern IrelandPreliminary round

Top

 

R

ClubCountryRound
Rapid BucureştiRomaniaRomaniaFirst round
RodaNetherlandsNetherlandsFirst round
RomaItalyItalySecond round

Top

 

S

ClubCountryRound
SchalkeGermanyGermanyFinal
ShirakArmeniaArmeniaPreliminary round
SigmaCzech RepublicCzech RepublicQualifying round
SileksFYR MacedoniaFYR MacedoniaPreliminary round
SilkeborgDenmarkDenmarkFirst round
SkontoLatviaLatviaQualifying round
Slavia PrahaCzech RepublicCzech RepublicSecond round
Slavia SofiaBulgariaBulgariaQualifying round
SliemaMaltaMaltaQualifying round
Slovan BratislavaSlovakiaSlovakiaQualifying round
Spartak MoskvaRussiaRussiaSecond round
SportingPortugalPortugalSecond round
St Patrick'sRepublic of IrelandRepublic of IrelandPreliminary round

Top

 

T

ClubCountryRound
TenerifeSpainSpainSemi-finals
TeutaAlbaniaAlbaniaPreliminary round
TiligulMoldovaMoldovaPreliminary round
TiranaAlbaniaAlbaniaPreliminary round
Torpedo MoskvaRussiaRussiaFirst round
TrabzonsporTurkeyTurkeySecond round

Top

 

V

ClubCountryRound
ValenciaSpainSpainQuarter-finals
VardarFYR MacedoniaFYR MacedoniaQualifying round
VikingurFaroe IslandsFaroe IslandsPreliminary round
VojvodinaYugoslaviaYugoslaviaQualifying round

Top

 

W

ClubCountryRound
WackerAustriaAustriaFirst round

Top

 

X

ClubCountryRound
XamaxSwitzerlandSwitzerlandSecond round

Top

 

Z

ClubCountryRound
ZimbruMoldovaMoldovaPreliminary round

Top

  • © 1998-2014 UEFA. All rights reserved.
  • The UEFA EUROPA LEAGUE word, the UEFA Europa League logo and the UEFA Europa League trophy are protected by trade marks and/or copyright of UEFA. No use for commercial purposes may be made of such trade marks. Use of UEFA.com signifies your agreement to the Terms and Conditions and Privacy Policy.