A

ClubCountryRound
AberdeenScotlandScotlandFirst round
AEKGreeceGreeceFourth Round
AELCyprusCyprusQualifying round
AIKSwedenSwedenFirst round
AlavésSpainSpainSecond round
AnderlechtBelgiumBelgiumFourth Round
AnkaragücüTurkeyTurkeyFirst round
AnorthosisCyprusCyprusSecond round
APOELCyprusCyprusSecond round
AraksArmeniaArmeniaQualifying round
AtlantasLithuaniaLithuaniaQualifying round
AtyrauKazakhstanKazakhstanQualifying round
Austria WienAustriaAustriaSecond round
AuxerreFranceFranceFourth Round
AvenirLuxembourgLuxembourgQualifying round

Top

 

B

ClubCountryRound
BangorWalesWalesQualifying round
BelasicaFYROMFYROMQualifying round
BeşiktaşTurkeyTurkeyQuarter-finals
BetisSpainSpainThird round
BirkirkaraMaltaMaltaQualifying round
BlackburnEnglandEnglandSecond round
BoavistaPortugalPortugalSemi-finals
BordeauxFranceFranceThird round
BrannNorwayNorwayQualifying round
BremenGermanyGermanySecond round
BrøndbyDenmarkDenmarkFirst round

Top

 

C

ClubCountryRound
CeltaSpainSpainThird round
CelticScotlandScotlandFinal
ChelseaEnglandEnglandFirst round
ChievoItalyItalyFirst round
Club BruggeBelgiumBelgiumThird round
Crvena zvezdaSerbia and MontenegroSerbia and MontenegroSecond round
CSKA MoskvaRussiaRussiaFirst round
CSKA SofiaBulgariaBulgariaFirst round

Top

 

D

ClubCountryRound
DenizlisporTurkeyTurkeyFourth Round
Dinamo MinskBelarusBelarusQualifying round
Dinamo TbilisiGeorgiaGeorgiaFirst round
Dinamo ZagrebCroatiaCroatiaSecond round
DjurgårdenSwedenSwedenSecond round
DomagnanoSan MarinoSan MarinoQualifying round
DundalkRepublic of IrelandRepublic of IrelandQualifying round
Dynamo KyivUkraineUkraineThird round

Top

 

E

ClubCountryRound
EncampAndorraAndorraQualifying round

Top

 

F

ClubCountryRound
FC National 2000 BucurestiRomaniaRomaniaSecond round
FenerbahçeTurkeyTurkeySecond round
FerencvárosHungaryHungarySecond round
FulhamEnglandEnglandThird round
FylkirIcelandIcelandQualifying round

Top

 

G

ClubCountryRound
GAKAustriaAustriaFirst round
GlentoranNorthern IrelandNorthern IrelandQualifying round
GomelBelarusBelarusFirst round
GoricaSloveniaSloveniaQualifying round
GöteborgSwedenSwedenQualifying round
GrasshoppersSwitzerlandSwitzerlandSecond round
GrevenmacherLuxembourgLuxembourgQualifying round

Top

 

H

ClubCountryRound
H. Tel-AvivIsraelIsraelSecond round
Hajduk SplitCroatiaCroatiaFirst round
HeerenveenNetherlandsNetherlandsFirst round
HerthaGermanyGermanyFourth Round
HJKFinlandFinlandQualifying round

Top

 

I

ClubCountryRound
IpswichEnglandEnglandSecond round
IraklisGreeceGreeceFirst round

Top

 

Í

ClubCountryRound
ÍBVIcelandIcelandQualifying round

Top

 

K

ClubCountryRound
KairatKazakhstanKazakhstanQualifying round
KärntenAustriaAustriaFirst round
Faroe IslandsFaroe IslandsQualifying round
KøbenhavnDenmarkDenmarkFirst round
KocaelisporTurkeyTurkeyFirst round

Top

 

L

ClubCountryRound
LazioItalyItalySemi-finals
LechPolandPolandSecond round
LeedsEnglandEnglandThird round
LegiaPolandPolandSecond round
LeixõesPortugalPortugalFirst round
LensFranceFranceThird round
LevadiaEstoniaEstoniaQualifying round
LevskiBulgariaBulgariaSecond round
LiberecCzech RepublicCzech RepublicThird round
Liepājas MetalurgsLatviaLatviaQualifying round
LinfieldNorthern IrelandNorthern IrelandQualifying round
LitexBulgariaBulgariaFirst round
LiverpoolEnglandEnglandQuarter-finals
LivingstonScotlandScotlandFirst round
Lokomotivi TbilisiGeorgiaGeorgiaQualifying round
LorientFranceFranceFirst round
LuganoSwitzerlandSwitzerlandQualifying round
LyonFranceFranceThird round

Top

 

M

ClubCountryRound
M. HaifaIsraelIsraelThird round
M. Tel-AvivIsraelIsraelFirst round
MálagaSpainSpainQuarter-finals
Metalurh DonetskUkraineUkraineFirst round
Metalurh ZaporizhyaUkraineUkraineFirst round
MidtjyllandDenmarkDenmarkSecond round
MouscronBelgiumBelgiumFirst round
MYPAFinlandFinlandQualifying round

Top

 

N

ClubCountryRound
NistruMoldovaMoldovaQualifying round

Top

 

O

ClubCountryRound
OBDenmarkDenmarkFirst round

Top

 

P

ClubCountryRound
PanathinaikosGreeceGreeceQuarter-finals
PAOKGreeceGreeceThird round
ParisFranceFranceThird round
ParmaItalyItalySecond round
PartizanAlbaniaAlbaniaQualifying round
PartizanSerbia and MontenegroSerbia and MontenegroSecond round
PobedaFYROMFYROMQualifying round
Polonia WarszawaPolandPolandFirst round
PortoPortugalPortugalFinal
PrimorjeSloveniaSloveniaFirst round
PúchovSlovakiaSlovakiaFirst round

Top

 

R

ClubCountryRound
RangersScotlandScotlandFirst round
Rapid BucureştiRomaniaRomaniaFirst round

Top

 

T

ClubCountryRound
TiranaAlbaniaAlbaniaQualifying round
TNSWalesWalesQualifying round
TVMKEstoniaEstoniaQualifying round

Top

 

U

ClubCountryRound
ÚjpestHungaryHungaryFirst round
UtrechtNetherlandsNetherlandsFirst round

Top

 

V

ClubCountryRound
VaduzLiechtensteinLiechtensteinQualifying round
VaraždinCroatiaCroatiaFirst round
VentspilsLatviaLatviaFirst round
VikingNorwayNorwaySecond round
VikingurFaroe IslandsFaroe IslandsQualifying round
VitesseNetherlandsNetherlandsThird round

Top

 

W

ClubCountryRound
WisłaPolandPolandFourth Round

Top

 

X

ClubCountryRound
XanthiGreeceGreeceFirst round

Top

 

Z

ClubCountryRound
ZalaegerszegHungaryHungaryFirst round
ŽeljezničarBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaFirst round
ZenitRussiaRussiaFirst round
ZimbruMoldovaMoldovaFirst round
ŽižkovCzech RepublicCzech RepublicSecond round
ZvartnotsArmeniaArmeniaQualifying round

Top

Calendar

Qualifying

Knockout phase

Final

Road to the final

  • © 1998-2014 UEFA. All rights reserved.
  • The UEFA EUROPA LEAGUE word, the UEFA Europa League logo and the UEFA Europa League trophy are protected by trade marks and/or copyright of UEFA. No use for commercial purposes may be made of such trade marks. Use of UEFA.com signifies your agreement to the Terms and Conditions and Privacy Policy.