A

ClubCountryRound
AEKGreeceGreeceRound of 32
AjaxNetherlandsNetherlandsRound of 32
AmeriGeorgiaGeorgiaSecond qualifying round
APOELCyprusCyprusSecond qualifying round
AtromitosGreeceGreeceFirst round
ÅtvidabergSwedenSwedenFirst round
Austria KärntenAustriaAustriaFirst round
Austria WienAustriaAustriaGroup stage
AuxerreFranceFranceGroup stage
AZNetherlandsNetherlandsQuarter-finals

Top

 

B

ClubCountryRound
BanantsArmeniaArmeniaFirst qualifying round
BaselSwitzerlandSwitzerlandGroup stage
BATEBelarusBelarusSecond qualifying round
Beitar JerusalemIsraelIsraelSecond qualifying round
BenficaPortugalPortugalQuarter-finals
BeşiktaşTurkeyTurkeyGroup stage
BlackburnEnglandEnglandRound of 32
Bnei YehudaIsraelIsraelSecond qualifying round
BordeauxFranceFranceRound of 32
BragaPortugalPortugalRound of 16
BrannNorwayNorwaySecond qualifying round
BremenGermanyGermanySemi-finals
BrøndbyDenmarkDenmarkFirst round

Top

 

C

ClubCountryRound
CeltaSpainSpainRound of 16
ChievoItalyItalyFirst round
Chornomorets OdesaUkraineUkraineFirst round
Club BruggeBelgiumBelgiumGroup stage
Crvena zvezdaSerbiaSerbiaFirst round
CSKA MoskvaRussiaRussiaRound of 32
CSKA SofiaBulgariaBulgariaFirst round

Top

 

D

ClubCountryRound
DerryRepublic of IrelandRepublic of IrelandFirst round
Dinamo BucureştiRomaniaRomaniaRound of 32
Dinamo MinskBelarusBelarusSecond qualifying round
Dinamo TiranaAlbaniaAlbaniaFirst qualifying round
Dinamo ZagrebCroatiaCroatiaFirst round
DomžaleSloveniaSloveniaSecond qualifying round
DroghedaRepublic of IrelandRepublic of IrelandSecond qualifying round

Top

 

E

ClubCountryRound
Eintracht FrankfurtGermanyGermanyGroup stage
EspanyolSpainSpainFinal
Ethnikos AchnasCyprusCyprusFirst round
EtzellaLuxembourgLuxembourgFirst qualifying round

Top

 

F

ClubCountryRound
FenerbahçeTurkeyTurkeyRound of 32
FeyenoordNetherlandsNetherlandsRound of 32
FloraEstoniaEstoniaSecond qualifying round

Top

 

G

ClubCountryRound
GefleSwedenSwedenFirst qualifying round
GlentoranNorthern IrelandNorthern IrelandFirst qualifying round
GöteborgSwedenSwedenFirst qualifying round
GrasshoppersSwitzerlandSwitzerlandGroup stage
GretnaScotlandScotlandSecond qualifying round
GroningenNetherlandsNetherlandsFirst round

Top

 

H

ClubCountryRound
H. Tel-AvivIsraelIsraelRound of 32
HajdukSerbiaSerbiaSecond qualifying round
HakaFinlandFinlandFirst qualifying round
HeartsScotlandScotlandFirst round
HeerenveenNetherlandsNetherlandsGroup stage
HerthaGermanyGermanyFirst round
HiberniansMaltaMaltaFirst qualifying round
HJKFinlandFinlandFirst qualifying round

Top

 

I

ClubCountryRound
IraklisGreeceGreeceFirst round

Top

 

Í

ClubCountryRound
ÍAIcelandIcelandFirst qualifying round

Top

 

J

ClubCountryRound
Jeunesse EschLuxembourgLuxembourgFirst qualifying round

Top

 

K

ClubCountryRound
KairatKazakhstanKazakhstanFirst qualifying round
KarvanAzerbaijanAzerbaijanSecond qualifying round
KaunasLithuaniaLithuaniaSecond qualifying round
KayserisporTurkeyTurkeyFirst round
KoperSloveniaSloveniaFirst qualifying round

Top

 

L

ClubCountryRound
LegiaPolandPolandFirst round
LensFranceFranceRound of 16
LevadiaEstoniaEstoniaFirst round
LeverkusenGermanyGermanyQuarter-finals
LiberecCzech RepublicCzech RepublicGroup stage
LitexBulgariaBulgariaFirst round
LivornoItalyItalyRound of 32
LlanelliWalesWalesSecond qualifying round
Lokomotiv MoskvaRussiaRussiaFirst round
Lokomotiv SofiaBulgariaBulgariaFirst round
LynNorwayNorwayFirst qualifying round

Top

 

M

ClubCountryRound
M. HaifaIsraelIsraelRound of 16
MakedonijaFYR MacedoniaFYR MacedoniaFirst qualifying round
MariborSloveniaSloveniaSecond qualifying round
MarseilleFranceFranceFirst round
MattersburgAustriaAustriaSecond qualifying round
Metalurh ZaporizhyaUkraineUkraineFirst round
MikaArmeniaArmeniaFirst qualifying round
Mladá BoleslavCzech RepublicCzech RepublicGroup stage
MoldeNorwayNorwayFirst round
MurataSan MarinoSan MarinoFirst qualifying round

Top

 

N

ClubCountryRound
NacionalPortugalPortugalFirst round
NancyFranceFranceRound of 32
NewcastleEnglandEnglandRound of 16
NistruMoldovaMoldovaFirst qualifying round
NK OrašjeBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaFirst qualifying round

Top

 

O

ClubCountryRound
OBDenmarkDenmarkGroup stage
OFK BeogradSerbiaSerbiaSecond qualifying round
OmoniaCyprusCyprusSecond qualifying round
OsasunaSpainSpainSemi-finals

Top

 

P

ClubCountryRound
PalermoItalyItalyGroup stage
PanathinaikosGreeceGreeceRound of 32
ParisFranceFranceRound of 16
ParmaItalyItalyRound of 32
PartizanSerbiaSerbiaGroup stage
PetržalkaSlovakiaSlovakiaFirst round
PortadownNorthern IrelandNorthern IrelandFirst qualifying round

Top

 

Q

ClubCountryRound
QarabağAzerbaijanAzerbaijanFirst qualifying round

Top

 

R

ClubCountryRound
RabotnickiFYR MacedoniaFYR MacedoniaFirst round
RandersDenmarkDenmarkFirst round
RangersScotlandScotlandRound of 16
Rànger'sAndorraAndorraFirst qualifying round
Rapid BucureştiRomaniaRomaniaGroup stage
RhylWalesWalesFirst qualifying round
RiedAustriaAustriaSecond qualifying round
RijekaCroatiaCroatiaFirst qualifying round
RoeselareBelgiumBelgiumSecond qualifying round
RubinRussiaRussiaFirst round
RužomberokSlovakiaSlovakiaFirst round

Top

 

S

ClubCountryRound
SalzburgAustriaAustriaFirst round
SarajevoBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaSecond qualifying round
SchalkeGermanyGermanyFirst round
SetúbalPortugalPortugalFirst round
SevillaSpainSpainFinal
Shakhtar DonetskUkraineUkraineRound of 16
SionSwitzerlandSwitzerlandFirst round
SkálaFaroe IslandsFaroe IslandsFirst qualifying round
SkontoLatviaLatviaSecond qualifying round
Slavia PrahaCzech RepublicCzech RepublicFirst round
SliemaMaltaMaltaFirst qualifying round
Sparta PrahaCzech RepublicCzech RepublicGroup stage
Spartak MoskvaRussiaRussiaRound of 32
Spartak TrnavaSlovakiaSlovakiaFirst qualifying round
Standard LiègeBelgiumBelgiumFirst round
StartNorwayNorwayFirst round
SteauaRomaniaRomaniaRound of 32
SūduvaLithuaniaLithuaniaSecond qualifying round

Top

 

T

ClubCountryRound
TiranaAlbaniaAlbaniaSecond qualifying round
TobolKazakhstanKazakhstanFirst qualifying round
TottenhamEnglandEnglandQuarter-finals
TrabzonsporTurkeyTurkeyFirst round
TwenteNetherlandsNetherlandsSecond qualifying round

Top

 

U

ClubCountryRound
ÚjpestHungaryHungaryFirst qualifying round

Top

 

V

ClubCountryRound
VaduzLiechtensteinLiechtensteinSecond qualifying round
ValurIcelandIcelandFirst qualifying round
VaraždinCroatiaCroatiaFirst qualifying round
VardarFYR MacedoniaFYR MacedoniaFirst qualifying round
VentspilsLatviaLatviaSecond qualifying round
VideotonHungaryHungarySecond qualifying round
VikingurFaroe IslandsFaroe IslandsFirst qualifying round

Top

 

W

ClubCountryRound
West HamEnglandEnglandFirst round
WisłaPolandPolandGroup stage
Wisla PlockPolandPolandSecond qualifying round
WIT GeorgiaGeorgiaGeorgiaFirst qualifying round

Top

 

X

ClubCountryRound
XanthiGreeceGreeceFirst round

Top

 

Y

ClubCountryRound
Young BoysSwitzerlandSwitzerlandSecond qualifying round

Top

 

Z

ClubCountryRound
ZagłębiePolandPolandFirst qualifying round
ZimbruMoldovaMoldovaSecond qualifying round
Zulte WaregemBelgiumBelgiumRound of 32

Top

Calendar

Road to the final

  • © 1998-2014 UEFA. All rights reserved.
  • The UEFA EUROPA LEAGUE word, the UEFA Europa League logo and the UEFA Europa League trophy are protected by trade marks and/or copyright of UEFA. No use for commercial purposes may be made of such trade marks. Use of UEFA.com signifies your agreement to the Terms and Conditions and Privacy Policy.