AlbaniaAlbania

ClubRound
Dinamo TiranaFirst qualifying round
TiranaSecond qualifying round

Top

 

AndorraAndorra

ClubRound
Rànger'sFirst qualifying round

Top

 

ArmeniaArmenia

ClubRound
BanantsFirst qualifying round
MikaFirst qualifying round

Top

 

AustriaAustria

ClubRound
Austria KärntenFirst round
Austria WienGroup stage
MattersburgSecond qualifying round
RiedSecond qualifying round
SalzburgFirst round

Top

 

AzerbaijanAzerbaijan

ClubRound
KarvanSecond qualifying round
QarabağFirst qualifying round

Top

 

BelarusBelarus

ClubRound
BATESecond qualifying round
Dinamo MinskSecond qualifying round

Top

 

BelgiumBelgium

ClubRound
Club BruggeGroup stage
RoeselareSecond qualifying round
Standard LiègeFirst round
Zulte WaregemRound of 32

Top

 

Bosnia and HerzegovinaBosnia and Herzegovina

ClubRound
NK OrašjeFirst qualifying round
SarajevoSecond qualifying round

Top

 

BulgariaBulgaria

ClubRound
CSKA SofiaFirst round
LitexFirst round
Lokomotiv SofiaFirst round

Top

 

CroatiaCroatia

ClubRound
Dinamo ZagrebFirst round
RijekaFirst qualifying round
VaraždinFirst qualifying round

Top

 

CyprusCyprus

ClubRound
APOELSecond qualifying round
Ethnikos AchnasFirst round
OmoniaSecond qualifying round

Top

 

Czech RepublicCzech Republic

ClubRound
LiberecGroup stage
Mladá BoleslavGroup stage
Slavia PrahaFirst round
Sparta PrahaGroup stage

Top

 

DenmarkDenmark

ClubRound
BrøndbyFirst round
OBGroup stage
RandersFirst round

Top

 

EnglandEngland

ClubRound
BlackburnRound of 32
NewcastleRound of 16
TottenhamQuarter-finals
West HamFirst round

Top

 

EstoniaEstonia

ClubRound
FloraSecond qualifying round
LevadiaFirst round

Top

 

Faroe IslandsFaroe Islands

ClubRound
SkálaFirst qualifying round
VikingurFirst qualifying round

Top

 

FinlandFinland

ClubRound
HakaFirst qualifying round
HJKFirst qualifying round

Top

 

FranceFrance

ClubRound
AuxerreGroup stage
BordeauxRound of 32
LensRound of 16
MarseilleFirst round
NancyRound of 32
ParisRound of 16

Top

 

FYROMFYROM

ClubRound
MakedonijaFirst qualifying round
RabotnickiFirst round
VardarFirst qualifying round

Top

 

GeorgiaGeorgia

ClubRound
AmeriSecond qualifying round
WIT GeorgiaFirst qualifying round

Top

 

GermanyGermany

ClubRound
BremenSemi-finals
Eintracht FrankfurtGroup stage
HerthaFirst round
LeverkusenQuarter-finals
SchalkeFirst round

Top

 

GreeceGreece

ClubRound
AEKRound of 32
AtromitosFirst round
IraklisFirst round
PanathinaikosRound of 32
XanthiFirst round

Top

 

HungaryHungary

ClubRound
ÚjpestFirst qualifying round
VideotonSecond qualifying round

Top

 

IcelandIceland

ClubRound
ÍAFirst qualifying round
ValurFirst qualifying round

Top

 

IsraelIsrael

ClubRound
Beitar JerusalemSecond qualifying round
Bnei YehudaSecond qualifying round
H. Tel-AvivRound of 32
M. HaifaRound of 16

Top

 

ItalyItaly

ClubRound
ChievoFirst round
LivornoRound of 32
PalermoGroup stage
ParmaRound of 32

Top

 

KazakhstanKazakhstan

ClubRound
KairatFirst qualifying round
TobolFirst qualifying round

Top

 

LatviaLatvia

ClubRound
SkontoSecond qualifying round
VentspilsSecond qualifying round

Top

 

LiechtensteinLiechtenstein

ClubRound
VaduzSecond qualifying round

Top

 

LithuaniaLithuania

ClubRound
KaunasSecond qualifying round
SūduvaSecond qualifying round

Top

 

LuxembourgLuxembourg

ClubRound
EtzellaFirst qualifying round
Jeunesse EschFirst qualifying round

Top

 

MaltaMalta

ClubRound
HiberniansFirst qualifying round
SliemaFirst qualifying round

Top

 

MoldovaMoldova

ClubRound
NistruFirst qualifying round
ZimbruSecond qualifying round

Top

 

NetherlandsNetherlands

ClubRound
AjaxRound of 32
AZQuarter-finals
FeyenoordRound of 32
GroningenFirst round
HeerenveenGroup stage
TwenteSecond qualifying round

Top

 

Northern IrelandNorthern Ireland

ClubRound
GlentoranFirst qualifying round
PortadownFirst qualifying round

Top

 

NorwayNorway

ClubRound
BrannSecond qualifying round
LynFirst qualifying round
MoldeFirst round
StartFirst round

Top

 

PolandPoland

ClubRound
LegiaFirst round
WisłaGroup stage
Wisla PlockSecond qualifying round
ZagłębieFirst qualifying round

Top

 

PortugalPortugal

ClubRound
BenficaQuarter-finals
BragaRound of 16
NacionalFirst round
SetúbalFirst round

Top

 

Republic of IrelandRepublic of Ireland

ClubRound
DerryFirst round
DroghedaSecond qualifying round

Top

 

RomaniaRomania

ClubRound
Dinamo BucureştiRound of 32
Rapid BucureştiGroup stage
SteauaRound of 32

Top

 

RussiaRussia

ClubRound
CSKA MoskvaRound of 32
Lokomotiv MoskvaFirst round
RubinFirst round
Spartak MoskvaRound of 32

Top

 

San MarinoSan Marino

ClubRound
MurataFirst qualifying round

Top

 

ScotlandScotland

ClubRound
GretnaSecond qualifying round
HeartsFirst round
RangersRound of 16

Top

 

SerbiaSerbia

ClubRound
Crvena zvezdaFirst round
HajdukSecond qualifying round
OFK BeogradSecond qualifying round
PartizanGroup stage

Top

 

SlovakiaSlovakia

ClubRound
PetržalkaFirst round
RužomberokFirst round
Spartak TrnavaFirst qualifying round

Top

 

SloveniaSlovenia

ClubRound
DomžaleSecond qualifying round
KoperFirst qualifying round
MariborSecond qualifying round

Top

 

SpainSpain

ClubRound
CeltaRound of 16
EspanyolFinal
OsasunaSemi-finals
SevillaFinal

Top

 

SwedenSweden

ClubRound
ÅtvidabergFirst round
GefleFirst qualifying round
GöteborgFirst qualifying round

Top

 

SwitzerlandSwitzerland

ClubRound
BaselGroup stage
GrasshoppersGroup stage
SionFirst round
Young BoysSecond qualifying round

Top

 

TurkeyTurkey

ClubRound
BeşiktaşGroup stage
FenerbahçeRound of 32
KayserisporFirst round
TrabzonsporFirst round

Top

 

WalesWales

ClubRound
LlanelliSecond qualifying round
RhylFirst qualifying round

Top

Calendar

Road to the final

  • © 1998-2014 UEFA. All rights reserved.
  • The UEFA EUROPA LEAGUE word, the UEFA Europa League logo and the UEFA Europa League trophy are protected by trade marks and/or copyright of UEFA. No use for commercial purposes may be made of such trade marks. Use of UEFA.com signifies your agreement to the Terms and Conditions and Privacy Policy.