A

ClubCountryRound
AaBDenmarkDenmarkRound of 16
AEKGreeceGreeceSecond qualifying round
AjaxNetherlandsNetherlandsRound of 16
APOELCyprusCyprusFirst round
AraratArmeniaArmeniaFirst qualifying round
ArisGreeceGreeceSecond qualifying round
Aston VillaEnglandEnglandRound of 32
Austria WienAustriaAustriaFirst round

Top

 

B

ClubCountryRound
B36Faroe IslandsFaroe IslandsFirst qualifying round
BanantsArmeniaArmeniaFirst qualifying round
BangorWalesWalesFirst qualifying round
BaníkCzech RepublicCzech RepublicFirst round
BellinzonaSwitzerlandSwitzerlandFirst round
BenficaPortugalPortugalGroup stage
BeşiktaşTurkeyTurkeyFirst round
BirkirkaraMaltaMaltaFirst qualifying round
Borac ČačakSerbiaSerbiaFirst round
BordeauxFranceFranceRound of 32
BragaPortugalPortugalRound of 16
BrannNorwayNorwayFirst round
BremenGermanyGermanyFinal
BrøndbyDenmarkDenmarkFirst round

Top

 

C

ClubCountryRound
Cherno MoreBulgariaBulgariaFirst round
CliftonvilleNorthern IrelandNorthern IrelandFirst qualifying round
Club BruggeBelgiumBelgiumGroup stage
CorkRepublic of IrelandRepublic of IrelandFirst qualifying round
Crvena zvezdaSerbiaSerbiaSecond qualifying round
CSKA MoskvaRussiaRussiaRound of 16

Top

 

D

ClubCountryRound
DaciaMoldovaMoldovaFirst qualifying round
DebrecenHungaryHungarySecond qualifying round
DeportivoSpainSpainRound of 32
Dinamo BucureştiRomaniaRomaniaFirst round
Dinamo ZagrebCroatiaCroatiaGroup stage
DjurgårdenSwedenSwedenSecond qualifying round
DniproUkraineUkraineSecond qualifying round
DortmundGermanyGermanyFirst round
Dynamo KyivUkraineUkraineSemi-finals

Top

 

E

ClubCountryRound
EB/StreymurFaroe IslandsFaroe IslandsFirst qualifying round
ElfsborgSwedenSwedenSecond qualifying round
EvertonEnglandEnglandFirst round

Top

 

F

ClubCountryRound
FeyenoordNetherlandsNetherlandsGroup stage
FHIcelandIcelandSecond qualifying round
FiorentinaItalyItalyRound of 32
FloraEstoniaEstoniaFirst qualifying round

Top

 

G

ClubCountryRound
GalatasarayTurkeyTurkeyRound of 16
GentBelgiumBelgiumSecond qualifying round
GlentoranNorthern IrelandNorthern IrelandFirst qualifying round
GomelBelarusBelarusFirst qualifying round
GrasshoppersSwitzerlandSwitzerlandSecond qualifying round
GrevenmacherLuxembourgLuxembourgFirst qualifying round
GuimarãesPortugalPortugalFirst round
GyőrHungaryHungarySecond qualifying round

Top

 

H

ClubCountryRound
H. Kiryat ShmonaIsraelIsraelSecond qualifying round
H. Tel-AvivIsraelIsraelFirst round
Hajduk SplitCroatiaCroatiaSecond qualifying round
HakaFinlandFinlandSecond qualifying round
HamburgGermanyGermanySemi-finals
HeerenveenNetherlandsNetherlandsGroup stage
HerthaGermanyGermanyGroup stage
HonkaFinlandFinlandFirst round

Top

 

I

ClubCountryRound
IB LjubljanaSloveniaSloveniaSecond qualifying round

Top

 

Í

ClubCountryRound
ÍAIcelandIcelandFirst qualifying round

Top

 

J

ClubCountryRound
Juvenes-DoganaSan MarinoSan MarinoFirst qualifying round

Top

 

K

ClubCountryRound
KalmarSwedenSwedenFirst round
KaunasLithuaniaLithuaniaFirst round
KayserisporTurkeyTurkeyFirst round
KøbenhavnDenmarkDenmarkRound of 32
KoperSloveniaSloveniaFirst qualifying round

Top

 

L

ClubCountryRound
LechPolandPolandRound of 32
LegiaPolandPolandSecond qualifying round
LevskiBulgariaBulgariaFirst round
LiberecCzech RepublicCzech RepublicSecond qualifying round
Liepājas MetalurgsLatviaLatviaSecond qualifying round
LillestrømNorwayNorwaySecond qualifying round
LitexBulgariaBulgariaFirst round
Lokomotiv SofiaBulgariaBulgariaSecond qualifying round

Top

 

M

ClubCountryRound
M. NetanyaIsraelIsraelSecond qualifying round
Man. CityEnglandEnglandQuarter-finals
MarítimoPortugalPortugalFirst round
MarsaxlokkMaltaMaltaFirst qualifying round
MarseilleFranceFranceQuarter-finals
MetalistUkraineUkraineRound of 16
MidtjyllandDenmarkDenmarkSecond qualifying round
MilanItalyItalyRound of 32
MilanoFYR MacedoniaFYR MacedoniaFirst qualifying round
MogrenMontenegroMontenegroFirst qualifying round
MoskvaRussiaRussiaFirst round
MotherwellScotlandScotlandFirst round

Top

 

N

ClubCountryRound
NancyFranceFranceGroup stage
NapoliItalyItalyFirst round
NECNetherlandsNetherlandsRound of 32
NistruMoldovaMoldovaFirst qualifying round
NordsjællandDenmarkDenmarkFirst round

Top

 

O

ClubCountryRound
Olimpik-ŞüvälanAzerbaijanAzerbaijanFirst qualifying round
OlimpsLatviaLatviaFirst qualifying round
OlympiacosGreeceGreeceRound of 32
OmoniaCyprusCyprusFirst round

Top

 

P

ClubCountryRound
ParisFranceFranceQuarter-finals
PartizanSerbiaSerbiaGroup stage
PartizanAlbaniaAlbaniaFirst qualifying round
Partizan MinskBelarusBelarusFirst qualifying round
PelisterFYR MacedoniaFYR MacedoniaFirst qualifying round
PetržalkaSlovakiaSlovakiaFirst round
PortsmouthEnglandEnglandGroup stage

Top

 

Q

ClubCountryRound
Queen of the SouthScotlandScotlandSecond qualifying round

Top

 

R

ClubCountryRound
RacingSpainSpainGroup stage
Racing UnionLuxembourgLuxembourgFirst qualifying round
Rapid BucureştiRomaniaRomaniaFirst round
RennesFranceFranceFirst round
RosenborgNorwayNorwayGroup stage

Top

 

S

ClubCountryRound
SalzburgAustriaAustriaFirst round
SampdoriaItalyItalyRound of 32
Sant JuliàAndorraAndorraFirst qualifying round
SchalkeGermanyGermanyGroup stage
SetúbalPortugalPortugalFirst round
SevillaSpainSpainGroup stage
Shakhtar DonetskUkraineUkraineFinal
ShakhterKazakhstanKazakhstanFirst qualifying round
Široki BrijegBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaSecond qualifying round
Slaven KoprivnicaCroatiaCroatiaFirst round
Slavia PrahaCzech RepublicCzech RepublicGroup stage
Sparta PrahaCzech RepublicCzech RepublicFirst round
Spartak MoskvaRussiaRussiaGroup stage
Spartak TrnavaSlovakiaSlovakiaFirst qualifying round
St Patrick'sRepublic of IrelandRepublic of IrelandFirst round
StabækNorwayNorwaySecond qualifying round
Standard LiègeBelgiumBelgiumRound of 32
St-ÉtienneFranceFranceRound of 16
SturmAustriaAustriaSecond qualifying round
StuttgartGermanyGermanyRound of 32
SūduvaLithuaniaLithuaniaSecond qualifying round

Top

 

T

ClubCountryRound
TimişoaraRomaniaRomaniaFirst round
TNSWalesWalesFirst qualifying round
TobolKazakhstanKazakhstanFirst qualifying round
TottenhamEnglandEnglandRound of 32
TVMKEstoniaEstoniaFirst qualifying round
TwenteNetherlandsNetherlandsRound of 32

Top

 

U

ClubCountryRound
UdineseItalyItalyQuarter-finals
Unirea UrziceniRomaniaRomaniaFirst round

Top

 

V

ClubCountryRound
VaduzLiechtensteinLiechtensteinFirst qualifying round
ValenciaSpainSpainRound of 32
VasluiRomaniaRomaniaFirst round
VėtraLithuaniaLithuaniaFirst qualifying round
VikingNorwayNorwaySecond qualifying round
VllazniaAlbaniaAlbaniaSecond qualifying round
VojvodinaSerbiaSerbiaSecond qualifying round

Top

 

W

ClubCountryRound
WisłaPolandPolandFirst round
WIT GeorgiaGeorgiaGeorgiaSecond qualifying round
WolfsburgGermanyGermanyRound of 32

Top

 

X

ClubCountryRound
Xäzär LänkäranAzerbaijanAzerbaijanFirst qualifying round

Top

 

Y

ClubCountryRound
Young BoysSwitzerlandSwitzerlandFirst round

Top

 

Z

ClubCountryRound
ZenitRussiaRussiaRound of 16
ZestafoniGeorgiaGeorgiaFirst qualifying round
ZetaMontenegroMontenegroFirst qualifying round
ŽilinaSlovakiaSlovakiaGroup stage
ZrinjskiBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaSecond qualifying round
ZürichSwitzerlandSwitzerlandFirst round

Top

Calendar

Qualifying

Group stage

Knockout phase

Final

Road to the final

  • © 1998-2014 UEFA. All rights reserved.
  • The UEFA EUROPA LEAGUE word, the UEFA Europa League logo and the UEFA Europa League trophy are protected by trade marks and/or copyright of UEFA. No use for commercial purposes may be made of such trade marks. Use of UEFA.com signifies your agreement to the Terms and Conditions and Privacy Policy.