A

ClubCountryRound
AalesundNorwayNorwayThird qualifying round
AEKGreeceGreeceGroup stage
AIKSwedenSwedenPlay-offs
AjaxNetherlandsNetherlandsRound of 16
AktobeKazakhstanKazakhstanPlay-offs
AnderlechtBelgiumBelgiumRound of 32
AnorthosisCyprusCyprusPlay-offs
APOELCyprusCyprusPlay-offs
ApollonCyprusCyprusThird qualifying round
ArisGreeceGreeceRound of 32
Aston VillaEnglandEnglandPlay-offs
AtléticoSpainSpainGroup stage
AtyrauKazakhstanKazakhstanSecond qualifying round
Austria WienAustriaAustriaPlay-offs
AZNetherlandsNetherlandsGroup stage

Top

 

B

ClubCountryRound
BakıAzerbaijanAzerbaijanSecond qualifying round
BanantsArmeniaArmeniaFirst qualifying round
BangorWalesWalesThird qualifying round
BaníkCzech RepublicCzech RepublicThird qualifying round
Banská BystricaSlovakiaSlovakiaSecond qualifying round
BaselSwitzerlandSwitzerlandRound of 32
BATEBelarusBelarusRound of 32
BenficaPortugalPortugalSemi-finals
BeroeBulgariaBulgariaThird qualifying round
BesaAlbaniaAlbaniaSecond qualifying round
BeşiktaşTurkeyTurkeyRound of 32
Bnei YehudaIsraelIsraelSecond qualifying round
BoracBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaSecond qualifying round
BragaPortugalPortugalFinal
BreidablikIcelandIcelandSecond qualifying round
BrøndbyDenmarkDenmarkPlay-offs
Budućnost PodgoricaMontenegroMontenegroThird qualifying round

Top

 

C

ClubCountryRound
CelticScotlandScotlandPlay-offs
Cercle BruggeBelgiumBelgiumThird qualifying round
CibaliaCroatiaCroatiaSecond qualifying round
CliftonvilleNorthern IrelandNorthern IrelandThird qualifying round
Club BruggeBelgiumBelgiumGroup stage
Crvena zvezdaSerbiaSerbiaThird qualifying round
CSKA MoskvaRussiaRussiaRound of 16
CSKA SofiaBulgariaBulgariaGroup stage

Top

 

D

ClubCountryRound
DaciaMoldovaMoldovaSecond qualifying round
DebrecenHungaryHungaryGroup stage
DifferdangeLuxembourgLuxembourgSecond qualifying round
Dinamo BucureştiRomaniaRomaniaThird qualifying round
Dinamo MinskBelarusBelarusPlay-offs
Dinamo TbilisiGeorgiaGeorgiaThird qualifying round
Dinamo ZagrebCroatiaCroatiaGroup stage
DneprBelarusBelarusPlay-offs
DniproUkraineUkrainePlay-offs
DortmundGermanyGermanyGroup stage
DudelangeLuxembourgLuxembourgFirst qualifying round
DundalkRepublic of IrelandRepublic of IrelandSecond qualifying round
Dundee UnitedScotlandScotlandPlay-offs
Dynamo KyivUkraineUkraineQuarter-finals

Top

 

E

ClubCountryRound
EB/StreymurFaroe IslandsFaroe IslandsFirst qualifying round
ElfsborgSwedenSwedenPlay-offs

Top

 

F

ClubCountryRound
FaetanoSan MarinoSan MarinoFirst qualifying round
FenerbahçeTurkeyTurkeyPlay-offs
FeyenoordNetherlandsNetherlandsPlay-offs
FloraEstoniaEstoniaFirst qualifying round
FylkirIcelandIcelandFirst qualifying round

Top

 

G

ClubCountryRound
GalatasarayTurkeyTurkeyPlay-offs
GefleSwedenSwedenSecond qualifying round
GenkBelgiumBelgiumPlay-offs
GentBelgiumBelgiumGroup stage
GetafeSpainSpainGroup stage
GlentoranNorthern IrelandNorthern IrelandFirst qualifying round
GoricaSloveniaSloveniaSecond qualifying round
GöteborgSwedenSwedenThird qualifying round
GrasshoppersSwitzerlandSwitzerlandPlay-offs
GrevenmacherLuxembourgLuxembourgFirst qualifying round
GyőrHungaryHungaryPlay-offs

Top

 

H

ClubCountryRound
Hajduk SplitCroatiaCroatiaGroup stage
HibernianScotlandScotlandThird qualifying round
HJKFinlandFinlandPlay-offs
HonkaFinlandFinlandSecond qualifying round

Top

 

I

ClubCountryRound
Inter TurkuFinlandFinlandThird qualifying round
Iskra-StalMoldovaMoldovaSecond qualifying round

Top

 

J

ClubCountryRound
JablonecCzech RepublicCzech RepublicThird qualifying round
JagielloniaPolandPolandThird qualifying round
JelgavaLatviaLatviaSecond qualifying round
JuventusItalyItalyGroup stage

Top

 

K

ClubCountryRound
KalmarSwedenSwedenThird qualifying round
KarpatyUkraineUkraineGroup stage
KRIcelandIcelandSecond qualifying round

Top

 

L

ClubCountryRound
LaçAlbaniaAlbaniaFirst qualifying round
LausanneSwitzerlandSwitzerlandGroup stage
LechPolandPolandRound of 32
LeverkusenGermanyGermanyRound of 16
LevskiBulgariaBulgariaGroup stage
LitexBulgariaBulgariaPlay-offs
LiverpoolEnglandEnglandRound of 16
LlanelliWalesWalesFirst qualifying round
Lokomotiv MoskvaRussiaRussiaPlay-offs
LOSCFranceFranceRound of 32
LusitansAndorraAndorraFirst qualifying round
LuzernSwitzerlandSwitzerlandThird qualifying round

Top

 

M

ClubCountryRound
M. HaifaIsraelIsraelThird qualifying round
M. Tel-AvivIsraelIsraelPlay-offs
Man. CityEnglandEnglandRound of 16
MariborSloveniaSloveniaPlay-offs
MarítimoPortugalPortugalPlay-offs
MetalistUkraineUkraineRound of 32
Metalurg SkopjeFYROMFYROMFirst qualifying round
MikaArmeniaArmeniaSecond qualifying round
MogrenMontenegroMontenegroSecond qualifying round
MoldeNorwayNorwayThird qualifying round
MontpellierFranceFranceThird qualifying round
MotherwellScotlandScotlandPlay-offs
MYPAFinlandFinlandThird qualifying round

Top

 

N

ClubCountryRound
NapoliItalyItalyRound of 32
NitraSlovakiaSlovakiaFirst qualifying round
NordsjællandDenmarkDenmarkThird qualifying round
NSÍFaroe IslandsFaroe IslandsFirst qualifying round

Top

 

O

ClubCountryRound
OBDenmarkDenmarkGroup stage
OFK BeogradSerbiaSerbiaThird qualifying round
OlimpiaMoldovaMoldovaSecond qualifying round
Olimpija LjubljanaSloveniaSloveniaFirst qualifying round
OlympiacosGreeceGreeceThird qualifying round
OmoniaCyprusCyprusPlay-offs

Top

 

P

ClubCountryRound
PalermoItalyItalyGroup stage
PAOKGreeceGreeceRound of 32
ParisFranceFranceRound of 16
PlzeňCzech RepublicCzech RepublicThird qualifying round
Port TalbotWalesWalesFirst qualifying round
PortadownNorthern IrelandNorthern IrelandSecond qualifying round
PortoPortugalPortugalFinal
PSVNetherlandsNetherlandsQuarter-finals

Top

 

Q

ClubCountryRound
QarabağAzerbaijanAzerbaijanPlay-offs

Top

 

R

ClubCountryRound
RabotnickiFYROMFYROMThird qualifying round
RandersDenmarkDenmarkThird qualifying round
RangersScotlandScotlandRound of 16
Rapid WienAustriaAustriaGroup stage
RosenborgNorwayNorwayGroup stage
RubinRussiaRussiaRound of 32
RuchPolandPolandThird qualifying round

Top

 

S

ClubCountryRound
SalzburgAustriaAustriaGroup stage
SampdoriaItalyItalyGroup stage
Sant JuliàAndorraAndorraSecond qualifying round
SevillaSpainSpainRound of 32
ShakhterKazakhstanKazakhstanFirst qualifying round
Shamrock RoversRepublic of IrelandRepublic of IrelandThird qualifying round
SheriffMoldovaMoldovaGroup stage
ŠiauliaiLithuaniaLithuaniaSecond qualifying round
ŠibenikCroatiaCroatiaSecond qualifying round
SibirRussiaRussiaPlay-offs
SillamäeEstoniaEstoniaSecond qualifying round
Široki BrijegBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaSecond qualifying round
SkontoLatviaLatviaFirst qualifying round
SliemaMaltaMaltaFirst qualifying round
Slovan BratislavaSlovakiaSlovakiaPlay-offs
Sparta PrahaCzech RepublicCzech RepublicRound of 32
Spartak MoskvaRussiaRussiaQuarter-finals
Spartak SuboticaSerbiaSerbiaThird qualifying round
SportingPortugalPortugalRound of 32
Sporting FingalRepublic of IrelandRepublic of IrelandSecond qualifying round
StabækNorwayNorwaySecond qualifying round
SteauaRomaniaRomaniaGroup stage
SturmAustriaAustriaPlay-offs
StuttgartGermanyGermanyRound of 32
SūduvaLithuaniaLithuaniaSecond qualifying round

Top

 

T

ClubCountryRound
TaurasLithuaniaLithuaniaSecond qualifying round
TavriyaUkraineUkrainePlay-offs
TeteksFYROMFYROMThird qualifying round
TimişoaraRomaniaRomaniaPlay-offs
TiranaAlbaniaAlbaniaSecond qualifying round
TNSWalesWalesPlay-offs
TobolKazakhstanKazakhstanFirst qualifying round
Torpedo ZhodinoBelarusBelarusSecond qualifying round
TPSFinlandFinlandSecond qualifying round
TrabzonsporTurkeyTurkeyPlay-offs
TransEstoniaEstoniaFirst qualifying round
Tre PenneSan MarinoSan MarinoSecond qualifying round
TwenteNetherlandsNetherlandsQuarter-finals

Top

 

U

ClubCountryRound
UE Santa ColomaAndorraAndorraFirst qualifying round
UlissesArmeniaArmeniaFirst qualifying round
Unirea UrziceniRomaniaRomaniaPlay-offs
UtrechtNetherlandsNetherlandsGroup stage

Top

 

V

ClubCountryRound
VaduzLiechtensteinLiechtensteinSecond qualifying round
VallettaMaltaMaltaSecond qualifying round
VasluiRomaniaRomaniaPlay-offs
VentspilsLatviaLatviaSecond qualifying round
VideotonHungaryHungarySecond qualifying round
VikingurFaroe IslandsFaroe IslandsSecond qualifying round
VillarrealSpainSpainSemi-finals

Top

 

W

ClubCountryRound
WisłaPolandPolandThird qualifying round
WIT GeorgiaGeorgiaGeorgiaSecond qualifying round

Top

 

X

ClubCountryRound
Xäzär LänkäranAzerbaijanAzerbaijanFirst qualifying round

Top

 

Y

ClubCountryRound
Young BoysSwitzerlandSwitzerlandRound of 32

Top

 

Z

ClubCountryRound
ZalaegerszegHungaryHungaryFirst qualifying round
ZenitRussiaRussiaRound of 16
ZestafoniGeorgiaGeorgiaThird qualifying round
ZetaMontenegroMontenegroFirst qualifying round
ZrinjskiBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaThird qualifying round

Top

Calendar

Qualifying

Play-offs

Group stage

Knockout phase

Final

Road to the final

The UEFA Europa League comprises three qualifying rounds, a play-off round, a group stage and five knockout rounds.

Qualifying
In matches in the three qualifying rounds and the play-offs, clubs play two matches against each other on a home-and-away basis. The club which scores the greater aggregate of goals qualifies for the next round, with away goals and then penalties used to determine the winner in the event of a draw.

Group stage
The 38 play-off round winners join the ten losers from the UEFA Champions League play-offs. The clubs are split into 12 groups of four teams, playing home and away against each of their pool opponents between September and December. Two sides from each section advance, proceeding into the round of 32 alongside eight third-placed teams from the UEFA Champions League group stage.

Knockout phase
From the last 32 until the semi-finals, clubs play two games against each other on a home-and-away basis with the same rules as the qualifying and play-off rounds applied. In the last 32, group winners and the four third-placed sides from the UEFA Champions League with the best records are seeded, guaranteeing they will play the second leg at home. Teams from the same group or the same association cannot be drawn together. From the round of 16 onwards the draw is free.

Final
The final is decided by a single match, which this season will be played in Dublin on Wednesday 18 May.

 

Further details, including the criteria for separating teams that finish level on points in a group, can be found in the official competition regulations.

  • © 1998-2014 UEFA. All rights reserved.
  • The UEFA EUROPA LEAGUE word, the UEFA Europa League logo and the UEFA Europa League trophy are protected by trade marks and/or copyright of UEFA. No use for commercial purposes may be made of such trade marks. Use of UEFA.com signifies your agreement to the Terms and Conditions and Privacy Policy.