AlbaniaAlbania

ClubRound
BesaSecond qualifying round
LaçFirst qualifying round
TiranaSecond qualifying round

Top

 

AndorraAndorra

ClubRound
LusitansFirst qualifying round
Sant JuliàSecond qualifying round
UE Santa ColomaFirst qualifying round

Top

 

ArmeniaArmenia

ClubRound
BanantsFirst qualifying round
MikaSecond qualifying round
UlissesFirst qualifying round

Top

 

AustriaAustria

ClubRound
Austria WienPlay-offs
Rapid WienGroup stage
SalzburgGroup stage
SturmPlay-offs

Top

 

AzerbaijanAzerbaijan

ClubRound
BakıSecond qualifying round
QarabağPlay-offs
Xäzär LänkäranFirst qualifying round

Top

 

BelarusBelarus

ClubRound
BATERound of 32
Dinamo MinskPlay-offs
DneprPlay-offs
Torpedo ZhodinoSecond qualifying round

Top

 

BelgiumBelgium

ClubRound
AnderlechtRound of 32
Cercle BruggeThird qualifying round
Club BruggeGroup stage
GenkPlay-offs
GentGroup stage

Top

 

Bosnia and HerzegovinaBosnia and Herzegovina

ClubRound
BoracSecond qualifying round
Široki BrijegSecond qualifying round
ZrinjskiThird qualifying round

Top

 

BulgariaBulgaria

ClubRound
BeroeThird qualifying round
CSKA SofiaGroup stage
LevskiGroup stage
LitexPlay-offs

Top

 

CroatiaCroatia

ClubRound
CibaliaSecond qualifying round
Dinamo ZagrebGroup stage
Hajduk SplitGroup stage
ŠibenikSecond qualifying round

Top

 

CyprusCyprus

ClubRound
AnorthosisPlay-offs
APOELPlay-offs
ApollonThird qualifying round
OmoniaPlay-offs

Top

 

Czech RepublicCzech Republic

ClubRound
BaníkThird qualifying round
JablonecThird qualifying round
PlzeňThird qualifying round
Sparta PrahaRound of 32

Top

 

DenmarkDenmark

ClubRound
BrøndbyPlay-offs
NordsjællandThird qualifying round
OBGroup stage
RandersThird qualifying round

Top

 

EnglandEngland

ClubRound
Aston VillaPlay-offs
LiverpoolRound of 16
Man. CityRound of 16

Top

 

EstoniaEstonia

ClubRound
FloraFirst qualifying round
SillamäeSecond qualifying round
TransFirst qualifying round

Top

 

Faroe IslandsFaroe Islands

ClubRound
EB/StreymurFirst qualifying round
NSÍFirst qualifying round
VikingurSecond qualifying round

Top

 

FinlandFinland

ClubRound
HJKPlay-offs
HonkaSecond qualifying round
Inter TurkuThird qualifying round
MYPAThird qualifying round
TPSSecond qualifying round

Top

 

FranceFrance

ClubRound
LOSCRound of 32
MontpellierThird qualifying round
ParisRound of 16

Top

 

FYROMFYROM

ClubRound
Metalurg SkopjeFirst qualifying round
RabotnickiThird qualifying round
TeteksThird qualifying round

Top

 

GeorgiaGeorgia

ClubRound
Dinamo TbilisiThird qualifying round
WIT GeorgiaSecond qualifying round
ZestafoniThird qualifying round

Top

 

GermanyGermany

ClubRound
DortmundGroup stage
LeverkusenRound of 16
StuttgartRound of 32

Top

 

GreeceGreece

ClubRound
AEKGroup stage
ArisRound of 32
OlympiacosThird qualifying round
PAOKRound of 32

Top

 

HungaryHungary

ClubRound
DebrecenGroup stage
GyőrPlay-offs
VideotonSecond qualifying round
ZalaegerszegFirst qualifying round

Top

 

IcelandIceland

ClubRound
BreidablikSecond qualifying round
FylkirFirst qualifying round
KRSecond qualifying round

Top

 

IsraelIsrael

ClubRound
Bnei YehudaSecond qualifying round
M. HaifaThird qualifying round
M. Tel-AvivPlay-offs

Top

 

ItalyItaly

ClubRound
JuventusGroup stage
NapoliRound of 32
PalermoGroup stage
SampdoriaGroup stage

Top

 

KazakhstanKazakhstan

ClubRound
AktobePlay-offs
AtyrauSecond qualifying round
ShakhterFirst qualifying round
TobolFirst qualifying round

Top

 

LatviaLatvia

ClubRound
JelgavaSecond qualifying round
SkontoFirst qualifying round
VentspilsSecond qualifying round

Top

 

LiechtensteinLiechtenstein

ClubRound
VaduzSecond qualifying round

Top

 

LithuaniaLithuania

ClubRound
ŠiauliaiSecond qualifying round
SūduvaSecond qualifying round
TaurasSecond qualifying round

Top

 

LuxembourgLuxembourg

ClubRound
DifferdangeSecond qualifying round
DudelangeFirst qualifying round
GrevenmacherFirst qualifying round

Top

 

MaltaMalta

ClubRound
SliemaFirst qualifying round
VallettaSecond qualifying round

Top

 

MoldovaMoldova

ClubRound
DaciaSecond qualifying round
Iskra-StalSecond qualifying round
OlimpiaSecond qualifying round
SheriffGroup stage

Top

 

MontenegroMontenegro

ClubRound
Budućnost PodgoricaThird qualifying round
MogrenSecond qualifying round
ZetaFirst qualifying round

Top

 

NetherlandsNetherlands

ClubRound
AjaxRound of 16
AZGroup stage
FeyenoordPlay-offs
PSVQuarter-finals
TwenteQuarter-finals
UtrechtGroup stage

Top

 

Northern IrelandNorthern Ireland

ClubRound
CliftonvilleThird qualifying round
GlentoranFirst qualifying round
PortadownSecond qualifying round

Top

 

NorwayNorway

ClubRound
AalesundThird qualifying round
MoldeThird qualifying round
RosenborgGroup stage
StabækSecond qualifying round

Top

 

PolandPoland

ClubRound
JagielloniaThird qualifying round
LechRound of 32
RuchThird qualifying round
WisłaThird qualifying round

Top

 

PortugalPortugal

ClubRound
BenficaSemi-finals
BragaFinal
MarítimoPlay-offs
PortoFinal
SportingRound of 32

Top

 

Republic of IrelandRepublic of Ireland

ClubRound
DundalkSecond qualifying round
Shamrock RoversThird qualifying round
Sporting FingalSecond qualifying round

Top

 

RomaniaRomania

ClubRound
Dinamo BucureştiThird qualifying round
SteauaGroup stage
TimişoaraPlay-offs
Unirea UrziceniPlay-offs
VasluiPlay-offs

Top

 

RussiaRussia

ClubRound
CSKA MoskvaRound of 16
Lokomotiv MoskvaPlay-offs
RubinRound of 32
SibirPlay-offs
Spartak MoskvaQuarter-finals
ZenitRound of 16

Top

 

San MarinoSan Marino

ClubRound
FaetanoFirst qualifying round
Tre PenneSecond qualifying round

Top

 

ScotlandScotland

ClubRound
CelticPlay-offs
Dundee UnitedPlay-offs
HibernianThird qualifying round
MotherwellPlay-offs
RangersRound of 16

Top

 

SerbiaSerbia

ClubRound
Crvena zvezdaThird qualifying round
OFK BeogradThird qualifying round
Spartak SuboticaThird qualifying round

Top

 

SlovakiaSlovakia

ClubRound
Banská BystricaSecond qualifying round
NitraFirst qualifying round
Slovan BratislavaPlay-offs

Top

 

SloveniaSlovenia

ClubRound
GoricaSecond qualifying round
MariborPlay-offs
Olimpija LjubljanaFirst qualifying round

Top

 

SpainSpain

ClubRound
AtléticoGroup stage
GetafeGroup stage
SevillaRound of 32
VillarrealSemi-finals

Top

 

SwedenSweden

ClubRound
AIKPlay-offs
ElfsborgPlay-offs
GefleSecond qualifying round
GöteborgThird qualifying round
KalmarThird qualifying round

Top

 

SwitzerlandSwitzerland

ClubRound
BaselRound of 32
GrasshoppersPlay-offs
LausanneGroup stage
LuzernThird qualifying round
Young BoysRound of 32

Top

 

TurkeyTurkey

ClubRound
BeşiktaşRound of 32
FenerbahçePlay-offs
GalatasarayPlay-offs
TrabzonsporPlay-offs

Top

 

UkraineUkraine

ClubRound
DniproPlay-offs
Dynamo KyivQuarter-finals
KarpatyGroup stage
MetalistRound of 32
TavriyaPlay-offs

Top

 

WalesWales

ClubRound
BangorThird qualifying round
LlanelliFirst qualifying round
Port TalbotFirst qualifying round
TNSPlay-offs

Top

Calendar

Qualifying

Play-offs

Group stage

Knockout phase

Final

Road to the final

The UEFA Europa League comprises three qualifying rounds, a play-off round, a group stage and five knockout rounds.

Qualifying
In matches in the three qualifying rounds and the play-offs, clubs play two matches against each other on a home-and-away basis. The club which scores the greater aggregate of goals qualifies for the next round, with away goals and then penalties used to determine the winner in the event of a draw.

Group stage
The 38 play-off round winners join the ten losers from the UEFA Champions League play-offs. The clubs are split into 12 groups of four teams, playing home and away against each of their pool opponents between September and December. Two sides from each section advance, proceeding into the round of 32 alongside eight third-placed teams from the UEFA Champions League group stage.

Knockout phase
From the last 32 until the semi-finals, clubs play two games against each other on a home-and-away basis with the same rules as the qualifying and play-off rounds applied. In the last 32, group winners and the four third-placed sides from the UEFA Champions League with the best records are seeded, guaranteeing they will play the second leg at home. Teams from the same group or the same association cannot be drawn together. From the round of 16 onwards the draw is free.

Final
The final is decided by a single match, which this season will be played in Dublin on Wednesday 18 May.

 

Further details, including the criteria for separating teams that finish level on points in a group, can be found in the official competition regulations.

  • © 1998-2014 UEFA. All rights reserved.
  • The UEFA EUROPA LEAGUE word, the UEFA Europa League logo and the UEFA Europa League trophy are protected by trade marks and/or copyright of UEFA. No use for commercial purposes may be made of such trade marks. Use of UEFA.com signifies your agreement to the Terms and Conditions and Privacy Policy.