A

ClubCountryRound
AalesundNorwayNorwayPlay-offs
AEKGreeceGreeceGroup stage
AEK LarnacaCyprusCyprusGroup stage
AjaxNetherlandsNetherlandsRound of 32
AktobeKazakhstanKazakhstanThird qualifying round
AlaniaRussiaRussiaPlay-offs
AnderlechtBelgiumBelgiumRound of 32
AnorthosisCyprusCyprusThird qualifying round
AthleticSpainSpainFinal
AtléticoSpainSpainFinal
Austria WienAustriaAustriaGroup stage
AZNetherlandsNetherlandsQuarter-finals

Top

 

B

ClubCountryRound
BanantsArmeniaArmeniaFirst qualifying round
BangaLithuaniaLithuaniaFirst qualifying round
BeşiktaşTurkeyTurkeyRound of 16
BirkirkaraMaltaMaltaFirst qualifying round
BirminghamEnglandEnglandGroup stage
Bnei YehudaIsraelIsraelThird qualifying round
BohemiansRepublic of IrelandRepublic of IrelandSecond qualifying round
BragaPortugalPortugalRound of 32
BrøndbyDenmarkDenmarkThird qualifying round
Budućnost PodgoricaMontenegroMontenegroFirst qualifying round
BursasporTurkeyTurkeyPlay-offs

Top

 

C

ClubCountryRound
CelticScotlandScotlandGroup stage
CliftonvilleNorthern IrelandNorthern IrelandFirst qualifying round
Club BruggeBelgiumBelgiumRound of 32
CrusadersNorthern IrelandNorthern IrelandSecond qualifying round
Crvena zvezdaSerbiaSerbiaPlay-offs
CSKA SofiaBulgariaBulgariaPlay-offs

Top

 

D

ClubCountryRound
Daugava DaugavpilsLatviaLatviaFirst qualifying round
Den HaagNetherlandsNetherlandsThird qualifying round
DifferdangeLuxembourgLuxembourgPlay-offs
Dinamo BucureştiRomaniaRomaniaPlay-offs
Dinamo TbilisiGeorgiaGeorgiaPlay-offs
DniproUkraineUkrainePlay-offs
DomžaleSloveniaSloveniaSecond qualifying round
Dundee UnitedScotlandScotlandSecond qualifying round
Dynamo KyivUkraineUkraineGroup stage

Top

 

E

ClubCountryRound
EB/StreymurFaroe IslandsFaroe IslandsSecond qualifying round
EkranasLithuaniaLithuaniaPlay-offs
ElfsborgSwedenSwedenThird qualifying round

Top

 

F

ClubCountryRound
FerencvárosHungaryHungarySecond qualifying round
FHIcelandIcelandSecond qualifying round
FlamurtariAlbaniaAlbaniaSecond qualifying round
FlorianaMaltaMaltaSecond qualifying round
FolaLuxembourgLuxembourgFirst qualifying round
FulhamEnglandEnglandGroup stage

Top

 

G

ClubCountryRound
GagraGeorgiaGeorgiaSecond qualifying round
Gaz MetanRomaniaRomaniaPlay-offs
GaziantepsporTurkeyTurkeyThird qualifying round
GlentoranNorthern IrelandNorthern IrelandSecond qualifying round
GomelBelarusBelarusThird qualifying round
GuimarãesPortugalPortugalPlay-offs

Top

 

H

ClubCountryRound
H. Tel-AvivIsraelIsraelGroup stage
HäckenSwedenSwedenThird qualifying round
Hajduk SplitCroatiaCroatiaThird qualifying round
HannoverGermanyGermanyQuarter-finals
HeartsScotlandScotlandPlay-offs
HelsingborgSwedenSwedenPlay-offs
HJKFinlandFinlandPlay-offs
HonkaFinlandFinlandSecond qualifying round

Top

 

I

ClubCountryRound
IrtyshKazakhstanKazakhstanSecond qualifying round
Iskra-StalMoldovaMoldovaSecond qualifying round

Top

 

Í

ClubCountryRound
ÍBVIcelandIcelandFirst qualifying round
ÍFFaroe IslandsFaroe IslandsFirst qualifying round

Top

 

J

ClubCountryRound
JablonecCzech RepublicCzech RepublicThird qualifying round
JagielloniaPolandPolandFirst qualifying round
Juvenes-DoganaSan MarinoSan MarinoSecond qualifying round

Top

 

K

ClubCountryRound
KäerjéngLuxembourgLuxembourgFirst qualifying round
KaljuEstoniaEstoniaFirst qualifying round
KarpatyUkraineUkrainePlay-offs
KecskemétHungaryHungarySecond qualifying round
KøbenhavnDenmarkDenmarkGroup stage
KoperSloveniaSloveniaFirst qualifying round
KRIcelandIcelandThird qualifying round
KuPSFinlandFinlandSecond qualifying round

Top

 

L

ClubCountryRound
LazioItalyItalyRound of 32
LegiaPolandPolandRound of 32
LevadiaEstoniaEstoniaSecond qualifying round
LevskiBulgariaBulgariaThird qualifying round
Liepājas MetalurgsLatviaLatviaSecond qualifying round
LitexBulgariaBulgariaPlay-offs
LlanelliWalesWalesSecond qualifying round
Lokomotiv MoskvaRussiaRussiaRound of 32
Lokomotiv SofiaBulgariaBulgariaThird qualifying round
LusitansAndorraAndorraFirst qualifying round

Top

 

M

ClubCountryRound
M. HaifaIsraelIsraelGroup stage
M. Tel-AvivIsraelIsraelGroup stage
MainzGermanyGermanyThird qualifying round
MalmöSwedenSwedenGroup stage
Man. CityEnglandEnglandRound of 16
Man. UnitedEnglandEnglandRound of 16
MariborSloveniaSloveniaGroup stage
MetalistUkraineUkraineQuarter-finals
Metalurg SkopjeFYR MacedoniaFYR MacedoniaSecond qualifying round
Metalurgi RustaviGeorgiaGeorgiaThird qualifying round
MidtjyllandDenmarkDenmarkThird qualifying round
MikaArmeniaArmeniaSecond qualifying round
MilsamiMoldovaMoldovaFirst qualifying round
MinskBelarusBelarusSecond qualifying round
Mladá BoleslavCzech RepublicCzech RepublicThird qualifying round

Top

 

N

ClubCountryRound
NacionalPortugalPortugalPlay-offs
NeathWalesWalesFirst qualifying round
NordsjællandDenmarkDenmarkPlay-offs
NSÍFaroe IslandsFaroe IslandsFirst qualifying round

Top

 

O

ClubCountryRound
OBDenmarkDenmarkGroup stage
Olimpija LjubljanaSloveniaSloveniaThird qualifying round
Olimpik-ŞüvälanAzerbaijanAzerbaijanFirst qualifying round
OlympiacosGreeceGreeceRound of 16
Olympiacos VolouGreeceGreeceThird qualifying round
OmoniaCyprusCyprusPlay-offs

Top

 

Ö

ClubCountryRound
ÖrebroSwedenSwedenSecond qualifying round

Top

 

P

ClubCountryRound
PaksHungaryHungaryThird qualifying round
PalermoItalyItalyThird qualifying round
PanathinaikosGreeceGreecePlay-offs
PAOKGreeceGreeceRound of 32
ParisFranceFranceGroup stage
PartizanSerbiaSerbiaPlay-offs
PlzeňCzech RepublicCzech RepublicRound of 32
PortoPortugalPortugalRound of 32
PSVNetherlandsNetherlandsRound of 16

Top

 

Q

ClubCountryRound
QarabağAzerbaijanAzerbaijanThird qualifying round

Top

 

R

ClubCountryRound
RabotnickiFYR MacedoniaFYR MacedoniaPlay-offs
RadSerbiaSerbiaSecond qualifying round
RangersScotlandScotlandPlay-offs
Rapid BucureştiRomaniaRomaniaGroup stage
RennesFranceFranceGroup stage
RenovaFYR MacedoniaFYR MacedoniaFirst qualifying round
RiedAustriaAustriaPlay-offs
RomaItalyItalyPlay-offs
RosenborgNorwayNorwayPlay-offs
RubinRussiaRussiaRound of 32
Rudar PljevljaMontenegroMontenegroSecond qualifying round

Top

 

S

ClubCountryRound
SalzburgAustriaAustriaRound of 32
Sant JuliàAndorraAndorraSecond qualifying round
SarajevoBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaThird qualifying round
SchalkeGermanyGermanyQuarter-finals
SenicaSlovakiaSlovakiaThird qualifying round
SevillaSpainSpainPlay-offs
ShakhterKazakhstanKazakhstanSecond qualifying round
ShakhtyorBelarusBelarusSecond qualifying round
Shamrock RoversRepublic of IrelandRepublic of IrelandGroup stage
SheriffMoldovaMoldovaSecond qualifying round
SionSwitzerlandSwitzerlandPlay-offs
Široki BrijegBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaFirst qualifying round
SligoRepublic of IrelandRepublic of IrelandThird qualifying round
Slovan BratislavaSlovakiaSlovakiaGroup stage
SochauxFranceFrancePlay-offs
Sparta PrahaCzech RepublicCzech RepublicPlay-offs
Spartak MoskvaRussiaRussiaPlay-offs
Spartak TrnavaSlovakiaSlovakiaPlay-offs
SplitCroatiaCroatiaThird qualifying round
SportingPortugalPortugalSemi-finals
St Patrick'sRepublic of IrelandRepublic of IrelandThird qualifying round
Standard LiègeBelgiumBelgiumRound of 16
SteauaRomaniaRomaniaRound of 32
StokeEnglandEnglandRound of 32
StrømsgodsetNorwayNorwayThird qualifying round
SturmAustriaAustriaGroup stage
SūduvaLithuaniaLithuaniaSecond qualifying round

Top

 

Ś

ClubCountryRound
ŚląskPolandPolandPlay-offs

Top

 

T

ClubCountryRound
TaurasLithuaniaLithuaniaSecond qualifying round
ThunSwitzerlandSwitzerlandPlay-offs
TiranaAlbaniaAlbaniaSecond qualifying round
TNSWalesWalesSecond qualifying round
TottenhamEnglandEnglandGroup stage
TPSFinlandFinlandSecond qualifying round
TrabzonsporTurkeyTurkeyRound of 32
TransEstoniaEstoniaFirst qualifying round
Tre PenneSan MarinoSan MarinoFirst qualifying round
TromsøNorwayNorwaySecond qualifying round
TwenteNetherlandsNetherlandsRound of 16

Top

 

U

ClubCountryRound
UdineseItalyItalyRound of 16
UE Santa ColomaAndorraAndorraFirst qualifying round
UlissesArmeniaArmeniaFirst qualifying round

Top

 

V

ClubCountryRound
VaduzLiechtensteinLiechtensteinThird qualifying round
ValenciaSpainSpainSemi-finals
VålerengaNorwayNorwayThird qualifying round
VaraždinCroatiaCroatiaThird qualifying round
VasluiRomaniaRomaniaGroup stage
VentspilsLatviaLatviaThird qualifying round
VllazniaAlbaniaAlbaniaSecond qualifying round
VojvodinaSerbiaSerbiaSecond qualifying round
VorsklaUkraineUkraineGroup stage

Top

 

W

ClubCountryRound
WesterloBelgiumBelgiumThird qualifying round
WisłaPolandPolandRound of 32

Top

 

X

ClubCountryRound
Xäzär LänkäranAzerbaijanAzerbaijanSecond qualifying round

Top

 

Y

ClubCountryRound
Young BoysSwitzerlandSwitzerlandPlay-offs

Top

 

Z

ClubCountryRound
ŽeljezničarBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaThird qualifying round
ZestafoniGeorgiaGeorgiaPlay-offs
ZetaMontenegroMontenegroFirst qualifying round
ŽilinaSlovakiaSlovakiaSecond qualifying round
ZürichSwitzerlandSwitzerlandGroup stage

Top

Calendar

Qualifying

Play-offs

Group stage

Knockout phase

Final

Road to the final

The UEFA Europa League comprises three qualifying rounds, a play-off round, a group stage and five knockout rounds.

Qualifying
In matches in the three qualifying rounds and the play-offs, clubs play two matches against each other on a home-and-away basis. The club which scores the greater aggregate of goals qualifies for the next round, with away goals and then penalties used to determine the winner in the event of a draw.

Group stage
The 38 play-off round winners join the ten losers from the UEFA Champions League play-offs. The clubs are split into 12 groups of four teams, playing home and away against each of their pool opponents between September and December. Two sides from each section advance, proceeding into the round of 32 alongside eight third-placed teams from the UEFA Champions League group stage.

Knockout phase
From the last 32 until the semi-finals, clubs play two games against each other on a home-and-away basis with the same rules as the qualifying and play-off rounds applied. In the last 32, group winners and the four third-placed sides from the UEFA Champions League with the best records are seeded, guaranteeing they will play the second leg at home. Teams from the same group or the same association cannot be drawn together. From the round of 16 onwards the draw is free.

Final
The final is decided by a single match, which this season will be played at the National Stadium, Bucharest on Wednesday 9 May.

 

Further details, including the criteria for separating teams that finish level on points in a group, can be found in the official competition regulations.

  • © 1998-2014 UEFA. All rights reserved.
  • The UEFA EUROPA LEAGUE word, the UEFA Europa League logo and the UEFA Europa League trophy are protected by trade marks and/or copyright of UEFA. No use for commercial purposes may be made of such trade marks. Use of UEFA.com signifies your agreement to the Terms and Conditions and Privacy Policy.