A

ClubCountryRound
AalesundNorwayNorwayThird qualifying round
AcadémicaPortugalPortugalGroup stage
AdmiraAustriaAustriaThird qualifying round
AELCyprusCyprusGroup stage
AGFDenmarkDenmarkSecond qualifying round
AIKSwedenSwedenGroup stage
AjaxNetherlandsNetherlandsRound of 32
AktobeKazakhstanKazakhstanThird qualifying round
AnjiRussiaRussiaRound of 16
AnorthosisCyprusCyprusThird qualifying round
APOELCyprusCyprusPlay-offs
Arsenal KyivUkraineUkraineThird qualifying round
AsterasGreeceGreeceThird qualifying round
AthleticSpainSpainGroup stage
AtléticoSpainSpainRound of 32
AtromitosGreeceGreecePlay-offs
AZNetherlandsNetherlandsPlay-offs

Top

 

B

ClubCountryRound
BakıAzerbaijanAzerbaijanFirst qualifying round
BangorWalesWalesFirst qualifying round
BaselSwitzerlandSwitzerlandSemi-finals
BATEBelarusBelarusRound of 32
BenficaPortugalPortugalFinal
BirkirkaraMaltaMaltaFirst qualifying round
Bnei YehudaIsraelIsraelThird qualifying round
BohemiansRepublic of IrelandRepublic of IrelandFirst qualifying round
BoracBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaFirst qualifying round
BordeauxFranceFranceRound of 16
BursasporTurkeyTurkeyPlay-offs

Top

 

C

ClubCountryRound
Cefn DruidsWalesWalesFirst qualifying round
CeljeSloveniaSloveniaFirst qualifying round
CFR ClujRomaniaRomaniaRound of 32
ChelseaEnglandEnglandFinal
CliftonvilleNorthern IrelandNorthern IrelandFirst qualifying round
Club BruggeBelgiumBelgiumGroup stage
CrusadersNorthern IrelandNorthern IrelandFirst qualifying round
Crvena zvezdaSerbiaSerbiaPlay-offs
CSKA MoskvaRussiaRussiaPlay-offs
CSKA SofiaBulgariaBulgariaSecond qualifying round

Top

 

Č

ClubCountryRound
Čelik NikšićMontenegroMontenegroSecond qualifying round

Top

 

D

ClubCountryRound
DaciaMoldovaMoldovaSecond qualifying round
Daugava DaugavpilsLatviaLatviaFirst qualifying round
DebrecenHungaryHungaryPlay-offs
DifferdangeLuxembourgLuxembourgSecond qualifying round
DilaGeorgiaGeorgiaPlay-offs
Dinamo BucureştiRomaniaRomaniaPlay-offs
Dinamo MoskvaRussiaRussiaPlay-offs
DniproUkraineUkraineRound of 32
DudelangeLuxembourgLuxembourgPlay-offs
Dundee UnitedScotlandScotlandThird qualifying round
Dynamo KyivUkraineUkraineRound of 32

Top

 

E

ClubCountryRound
EB/StreymurFaroe IslandsFaroe IslandsFirst qualifying round
EkranasLithuaniaLithuaniaPlay-offs
ElfsborgSwedenSwedenThird qualifying round
Eschen/MaurenLiechtensteinLiechtensteinFirst qualifying round
EskişehirsporTurkeyTurkeyThird qualifying round

Top

 

F

ClubCountryRound
FC Santa ColomaAndorraAndorraFirst qualifying round
FenerbahçeTurkeyTurkeySemi-finals
FeyenoordNetherlandsNetherlandsPlay-offs
FHIcelandIcelandSecond qualifying round
FlamurtariAlbaniaAlbaniaFirst qualifying round
FlorianaMaltaMaltaFirst qualifying round

Top

 

G

ClubCountryRound
GandzasarArmeniaArmeniaSecond qualifying round
GenkBelgiumBelgiumRound of 32
GentBelgiumBelgiumThird qualifying round
GomelBelarusBelarusThird qualifying round
GrevenmacherLuxembourgLuxembourgFirst qualifying round

Top

 

H

ClubCountryRound
H. Kiryat ShmonaIsraelIsraelGroup stage
H. Tel-AvivIsraelIsraelGroup stage
Hajduk SplitCroatiaCroatiaThird qualifying round
HannoverGermanyGermanyRound of 32
HeartsScotlandScotlandPlay-offs
HeerenveenNetherlandsNetherlandsPlay-offs
HelsingborgSwedenSwedenGroup stage
HiberniansMaltaMaltaFirst qualifying round
HJKFinlandFinlandPlay-offs
HonvédHungaryHungarySecond qualifying round
HorsensDenmarkDenmarkPlay-offs

Top

 

I

ClubCountryRound
İnter BakıAzerbaijanAzerbaijanSecond qualifying round
Inter TurkuFinlandFinlandSecond qualifying round
InternazionaleItalyItalyRound of 16

Top

 

Í

ClubCountryRound
ÍBVIcelandIcelandFirst qualifying round

Top

 

J

ClubCountryRound
JagodinaSerbiaSerbiaFirst qualifying round
Jeunesse EschLuxembourgLuxembourgFirst qualifying round
JJKFinlandFinlandSecond qualifying round

Top

 

K

ClubCountryRound
KaljuEstoniaEstoniaFirst qualifying round
KalmarSwedenSwedenThird qualifying round
KøbenhavnDenmarkDenmarkGroup stage
KuPSFinlandFinlandThird qualifying round

Top

 

L

ClubCountryRound
La FioritaSan MarinoSan MarinoFirst qualifying round
LazioItalyItalyQuarter-finals
LechPolandPolandThird qualifying round
LegiaPolandPolandPlay-offs
LevadiaEstoniaEstoniaSecond qualifying round
LevanteSpainSpainRound of 16
LeverkusenGermanyGermanyRound of 32
LevskiBulgariaBulgariaSecond qualifying round
LiberecCzech RepublicCzech RepublicPlay-offs
LibertasSan MarinoSan MarinoFirst qualifying round
Liepājas MetalurgsLatviaLatviaSecond qualifying round
LiverpoolEnglandEnglandRound of 32
LlanelliWalesWalesFirst qualifying round
LokerenBelgiumBelgiumPlay-offs
Lokomotiv PlovdivBulgariaBulgariaSecond qualifying round
LuzernSwitzerlandSwitzerlandPlay-offs
LyonFranceFranceRound of 32

Top

 

M

ClubCountryRound
M. NetanyaIsraelIsraelSecond qualifying round
MariborSloveniaSloveniaGroup stage
MarítimoPortugalPortugalGroup stage
MarseilleFranceFranceGroup stage
MetalistUkraineUkraineRound of 32
Metalurg SkopjeFYR MacedoniaFYR MacedoniaSecond qualifying round
Metalurgi RustaviGeorgiaGeorgiaSecond qualifying round
Metalurh DonetskUkraineUkraineThird qualifying round
MidtjyllandDenmarkDenmarkPlay-offs
MilsamiMoldovaMoldovaSecond qualifying round
Mladá BoleslavCzech RepublicCzech RepublicThird qualifying round
MoldeNorwayNorwayGroup stage
MönchengladbachGermanyGermanyRound of 32
MotherwellScotlandScotlandPlay-offs
MTKHungaryHungaryFirst qualifying round
MuraSloveniaSloveniaPlay-offs
MYPAFinlandFinlandSecond qualifying round

Top

 

N

ClubCountryRound
NaftanBelarusBelarusSecond qualifying round
NapoliItalyItalyRound of 32
NeftçiAzerbaijanAzerbaijanGroup stage
NewcastleEnglandEnglandQuarter-finals
NSÍFaroe IslandsFaroe IslandsFirst qualifying round

Top

 

O

ClubCountryRound
Olimpija LjubljanaSloveniaSloveniaSecond qualifying round
OlympiacosGreeceGreeceRound of 32
OmoniaCyprusCyprusThird qualifying round
OrdabasyKazakhstanKazakhstanSecond qualifying round
OsijekCroatiaCroatiaSecond qualifying round

Top

 

P

ClubCountryRound
PanathinaikosGreeceGreeceGroup stage
PAOKGreeceGreecePlay-offs
PartizanSerbiaSerbiaGroup stage
PlzeňCzech RepublicCzech RepublicRound of 16
PortadownNorthern IrelandNorthern IrelandSecond qualifying round
PSVNetherlandsNetherlandsGroup stage
PyunikArmeniaArmeniaFirst qualifying round

Top

 

R

ClubCountryRound
Rapid BucureştiRomaniaRomaniaThird qualifying round
Rapid WienAustriaAustriaGroup stage
RenovaFYR MacedoniaFYR MacedoniaSecond qualifying round
RiedAustriaAustriaThird qualifying round
RosenborgNorwayNorwayGroup stage
RubinRussiaRussiaQuarter-finals
RuchPolandPolandThird qualifying round
Rudar PljevljaMontenegroMontenegroFirst qualifying round

Top

 

S

ClubCountryRound
SarajevoBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaThird qualifying round
SenicaSlovakiaSlovakiaSecond qualifying round
ServetteSwitzerlandSwitzerlandThird qualifying round
ShakhtyorBelarusBelarusSecond qualifying round
SheriffMoldovaMoldovaPlay-offs
ShirakArmeniaArmeniaSecond qualifying round
ShkëndijaFYR MacedoniaFYR MacedoniaFirst qualifying round
ŠiauliaiLithuaniaLithuaniaFirst qualifying round
Široki BrijegBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaSecond qualifying round
SkontoLatviaLatviaSecond qualifying round
Slaven KoprivnicaCroatiaCroatiaThird qualifying round
SligoRepublic of IrelandRepublic of IrelandSecond qualifying round
Slovan BratislavaSlovakiaSlovakiaSecond qualifying round
Sparta PrahaCzech RepublicCzech RepublicRound of 32
Spartak TrnavaSlovakiaSlovakiaThird qualifying round
SportingPortugalPortugalGroup stage
St JohnstoneScotlandScotlandSecond qualifying round
St Patrick'sRepublic of IrelandRepublic of IrelandThird qualifying round
StabækNorwayNorwayFirst qualifying round
SteauaRomaniaRomaniaRound of 16
StuttgartGermanyGermanyRound of 16
SūduvaLithuaniaLithuaniaSecond qualifying round

Top

 

Ś

ClubCountryRound
ŚląskPolandPolandPlay-offs

Top

 

T

ClubCountryRound
TeutaAlbaniaAlbaniaFirst qualifying round
ThórIcelandIcelandSecond qualifying round
TiranaAlbaniaAlbaniaSecond qualifying round
Torpedo KutaisiGeorgiaGeorgiaFirst qualifying round
TottenhamEnglandEnglandQuarter-finals
TrabzonsporTurkeyTurkeyPlay-offs
TransEstoniaEstoniaFirst qualifying round
TromsøNorwayNorwayPlay-offs
TwenteNetherlandsNetherlandsGroup stage

Top

 

U

ClubCountryRound
UdineseItalyItalyGroup stage
UE Santa ColomaAndorraAndorraFirst qualifying round

Top

 

V

ClubCountryRound
VasluiRomaniaRomaniaPlay-offs
VideotonHungaryHungaryGroup stage
VikingurFaroe IslandsFaroe IslandsFirst qualifying round
VitesseNetherlandsNetherlandsThird qualifying round
VojvodinaSerbiaSerbiaThird qualifying round

Top

 

X

ClubCountryRound
Xäzär LänkäranAzerbaijanAzerbaijanSecond qualifying round

Top

 

Y

ClubCountryRound
Young BoysSwitzerlandSwitzerlandGroup stage

Top

 

Z

ClubCountryRound
ŽalgirisLithuaniaLithuaniaSecond qualifying round
ZenitRussiaRussiaRound of 16
ZetaMontenegroMontenegroPlay-offs
ZhetysuKazakhstanKazakhstanFirst qualifying round
ZimbruMoldovaMoldovaSecond qualifying round

Top

Calendar

Qualifying

Play-offs

Group stage

Knockout phase

Final

  • © 1998-2014 UEFA. All rights reserved.
  • The UEFA EUROPA LEAGUE word, the UEFA Europa League logo and the UEFA Europa League trophy are protected by trade marks and/or copyright of UEFA. No use for commercial purposes may be made of such trade marks. Use of UEFA.com signifies your agreement to the Terms and Conditions and Privacy Policy.