AlbaniaAlbania

ClubRound
FlamurtariFirst qualifying round
TeutaFirst qualifying round
TiranaSecond qualifying round

Top

 

AndorraAndorra

ClubRound
FC Santa ColomaFirst qualifying round
UE Santa ColomaFirst qualifying round

Top

 

ArmeniaArmenia

ClubRound
GandzasarSecond qualifying round
PyunikFirst qualifying round
ShirakSecond qualifying round

Top

 

AustriaAustria

ClubRound
AdmiraThird qualifying round
Rapid WienGroup stage
RiedThird qualifying round

Top

 

AzerbaijanAzerbaijan

ClubRound
BakıFirst qualifying round
İnter BakıSecond qualifying round
NeftçiGroup stage
Xäzär LänkäranSecond qualifying round

Top

 

BelarusBelarus

ClubRound
BATERound of 32
GomelThird qualifying round
NaftanSecond qualifying round
ShakhtyorSecond qualifying round

Top

 

BelgiumBelgium

ClubRound
Club BruggeGroup stage
GenkRound of 32
GentThird qualifying round
LokerenPlay-offs

Top

 

Bosnia and HerzegovinaBosnia and Herzegovina

ClubRound
BoracFirst qualifying round
SarajevoThird qualifying round
Široki BrijegSecond qualifying round

Top

 

BulgariaBulgaria

ClubRound
CSKA SofiaSecond qualifying round
LevskiSecond qualifying round
Lokomotiv PlovdivSecond qualifying round

Top

 

CroatiaCroatia

ClubRound
Hajduk SplitThird qualifying round
OsijekSecond qualifying round
Slaven KoprivnicaThird qualifying round

Top

 

CyprusCyprus

ClubRound
AELGroup stage
AnorthosisThird qualifying round
APOELPlay-offs
OmoniaThird qualifying round

Top

 

Czech RepublicCzech Republic

ClubRound
LiberecPlay-offs
Mladá BoleslavThird qualifying round
PlzeňRound of 16
Sparta PrahaRound of 32

Top

 

DenmarkDenmark

ClubRound
AGFSecond qualifying round
HorsensPlay-offs
KøbenhavnGroup stage
MidtjyllandPlay-offs

Top

 

EnglandEngland

ClubRound
ChelseaFinal
LiverpoolRound of 32
NewcastleQuarter-finals
TottenhamQuarter-finals

Top

 

EstoniaEstonia

ClubRound
KaljuFirst qualifying round
LevadiaSecond qualifying round
TransFirst qualifying round

Top

 

Faroe IslandsFaroe Islands

ClubRound
EB/StreymurFirst qualifying round
NSÍFirst qualifying round
VikingurFirst qualifying round

Top

 

FinlandFinland

ClubRound
HJKPlay-offs
Inter TurkuSecond qualifying round
JJKSecond qualifying round
KuPSThird qualifying round
MYPASecond qualifying round

Top

 

FranceFrance

ClubRound
BordeauxRound of 16
LyonRound of 32
MarseilleGroup stage

Top

 

FYR MacedoniaFYR Macedonia

ClubRound
Metalurg SkopjeSecond qualifying round
RenovaSecond qualifying round
ShkëndijaFirst qualifying round

Top

 

GeorgiaGeorgia

ClubRound
DilaPlay-offs
Metalurgi RustaviSecond qualifying round
Torpedo KutaisiFirst qualifying round

Top

 

GermanyGermany

ClubRound
HannoverRound of 32
LeverkusenRound of 32
MönchengladbachRound of 32
StuttgartRound of 16

Top

 

GreeceGreece

ClubRound
AsterasThird qualifying round
AtromitosPlay-offs
OlympiacosRound of 32
PanathinaikosGroup stage
PAOKPlay-offs

Top

 

HungaryHungary

ClubRound
DebrecenPlay-offs
HonvédSecond qualifying round
MTKFirst qualifying round
VideotonGroup stage

Top

 

IcelandIceland

ClubRound
FHSecond qualifying round
ÍBVFirst qualifying round
ThórSecond qualifying round

Top

 

IsraelIsrael

ClubRound
Bnei YehudaThird qualifying round
H. Kiryat ShmonaGroup stage
H. Tel-AvivGroup stage
M. NetanyaSecond qualifying round

Top

 

ItalyItaly

ClubRound
InternazionaleRound of 16
LazioQuarter-finals
NapoliRound of 32
UdineseGroup stage

Top

 

KazakhstanKazakhstan

ClubRound
AktobeThird qualifying round
OrdabasySecond qualifying round
ZhetysuFirst qualifying round

Top

 

LatviaLatvia

ClubRound
Daugava DaugavpilsFirst qualifying round
Liepājas MetalurgsSecond qualifying round
SkontoSecond qualifying round

Top

 

LiechtensteinLiechtenstein

ClubRound
Eschen/MaurenFirst qualifying round

Top

 

LithuaniaLithuania

ClubRound
EkranasPlay-offs
ŠiauliaiFirst qualifying round
SūduvaSecond qualifying round
ŽalgirisSecond qualifying round

Top

 

LuxembourgLuxembourg

ClubRound
DifferdangeSecond qualifying round
DudelangePlay-offs
GrevenmacherFirst qualifying round
Jeunesse EschFirst qualifying round

Top

 

MaltaMalta

ClubRound
BirkirkaraFirst qualifying round
FlorianaFirst qualifying round
HiberniansFirst qualifying round

Top

 

MoldovaMoldova

ClubRound
DaciaSecond qualifying round
MilsamiSecond qualifying round
SheriffPlay-offs
ZimbruSecond qualifying round

Top

 

MontenegroMontenegro

ClubRound
Čelik NikšićSecond qualifying round
Rudar PljevljaFirst qualifying round
ZetaPlay-offs

Top

 

NetherlandsNetherlands

ClubRound
AjaxRound of 32
AZPlay-offs
FeyenoordPlay-offs
HeerenveenPlay-offs
PSVGroup stage
TwenteGroup stage
VitesseThird qualifying round

Top

 

Northern IrelandNorthern Ireland

ClubRound
CliftonvilleFirst qualifying round
CrusadersFirst qualifying round
PortadownSecond qualifying round

Top

 

NorwayNorway

ClubRound
AalesundThird qualifying round
MoldeGroup stage
RosenborgGroup stage
StabækFirst qualifying round
TromsøPlay-offs

Top

 

PolandPoland

ClubRound
LechThird qualifying round
LegiaPlay-offs
RuchThird qualifying round
ŚląskPlay-offs

Top

 

PortugalPortugal

ClubRound
AcadémicaGroup stage
BenficaFinal
MarítimoGroup stage
SportingGroup stage

Top

 

Republic of IrelandRepublic of Ireland

ClubRound
BohemiansFirst qualifying round
SligoSecond qualifying round
St Patrick'sThird qualifying round

Top

 

RomaniaRomania

ClubRound
CFR ClujRound of 32
Dinamo BucureştiPlay-offs
Rapid BucureştiThird qualifying round
SteauaRound of 16
VasluiPlay-offs

Top

 

RussiaRussia

ClubRound
AnjiRound of 16
CSKA MoskvaPlay-offs
Dinamo MoskvaPlay-offs
RubinQuarter-finals
ZenitRound of 16

Top

 

San MarinoSan Marino

ClubRound
La FioritaFirst qualifying round
LibertasFirst qualifying round

Top

 

ScotlandScotland

ClubRound
Dundee UnitedThird qualifying round
HeartsPlay-offs
MotherwellPlay-offs
St JohnstoneSecond qualifying round

Top

 

SerbiaSerbia

ClubRound
Crvena zvezdaPlay-offs
JagodinaFirst qualifying round
PartizanGroup stage
VojvodinaThird qualifying round

Top

 

SlovakiaSlovakia

ClubRound
SenicaSecond qualifying round
Slovan BratislavaSecond qualifying round
Spartak TrnavaThird qualifying round

Top

 

SloveniaSlovenia

ClubRound
CeljeFirst qualifying round
MariborGroup stage
MuraPlay-offs
Olimpija LjubljanaSecond qualifying round

Top

 

SpainSpain

ClubRound
AthleticGroup stage
AtléticoRound of 32
LevanteRound of 16

Top

 

SwedenSweden

ClubRound
AIKGroup stage
ElfsborgThird qualifying round
HelsingborgGroup stage
KalmarThird qualifying round

Top

 

SwitzerlandSwitzerland

ClubRound
BaselSemi-finals
LuzernPlay-offs
ServetteThird qualifying round
Young BoysGroup stage

Top

 

TurkeyTurkey

ClubRound
BursasporPlay-offs
EskişehirsporThird qualifying round
FenerbahçeSemi-finals
TrabzonsporPlay-offs

Top

 

UkraineUkraine

ClubRound
Arsenal KyivThird qualifying round
DniproRound of 32
Dynamo KyivRound of 32
MetalistRound of 32
Metalurh DonetskThird qualifying round

Top

 

WalesWales

ClubRound
BangorFirst qualifying round
Cefn DruidsFirst qualifying round
LlanelliFirst qualifying round

Top

Calendar

Qualifying

Play-offs

Group stage

Knockout phase

Final

  • © 1998-2014 UEFA. All rights reserved.
  • The UEFA EUROPA LEAGUE word, the UEFA Europa League logo and the UEFA Europa League trophy are protected by trade marks and/or copyright of UEFA. No use for commercial purposes may be made of such trade marks. Use of UEFA.com signifies your agreement to the Terms and Conditions and Privacy Policy.