A

ClubCountryRound
AaBDenmarkDenmarkSecond qualifying round
AjaxNetherlandsNetherlandsRound of 32
AktobeKazakhstanKazakhstanPlay-offs
AnjiRussiaRussiaRound of 16
AnorthosisCyprusCyprusSecond qualifying round
APOELCyprusCyprusGroup stage
ApollonCyprusCyprusGroup stage
AstanaKazakhstanKazakhstanFirst qualifying round
AsterasGreeceGreeceThird qualifying round
AstraRomaniaRomaniaPlay-offs
AtromitosGreeceGreecePlay-offs
AZNetherlandsNetherlandsQuarter-finals

Top

 

B

ClubCountryRound
BalaWalesWalesFirst qualifying round
BaselSwitzerlandSwitzerlandQuarter-finals
BenficaPortugalPortugalFinal
BeroeBulgariaBulgariaSecond qualifying round
BeşiktaşTurkeyTurkeyPlay-offs
BetisSpainSpainRound of 16
BordeauxFranceFranceGroup stage
Botev PlovdivBulgariaBulgariaThird qualifying round
BragaPortugalPortugalPlay-offs
BreidablikIcelandIcelandThird qualifying round
BroughtonWalesWalesFirst qualifying round
BursasporTurkeyTurkeyThird qualifying round

Top

 

C

ClubCountryRound
CeljeSloveniaSloveniaFirst qualifying round
ChikhuraGeorgiaGeorgiaSecond qualifying round
Chornomorets OdesaUkraineUkraineRound of 32
Club BruggeBelgiumBelgiumThird qualifying round
CrusadersNorthern IrelandNorthern IrelandFirst qualifying round
Crvena zvezdaSerbiaSerbiaThird qualifying round

Top

 

Č

ClubCountryRound
Čelik NikšićMontenegroMontenegroFirst qualifying round

Top

 

D

ClubCountryRound
DaciaMoldovaMoldovaSecond qualifying round
DebrecenHungaryHungarySecond qualifying round
DerryRepublic of IrelandRepublic of IrelandSecond qualifying round
DifferdangeLuxembourgLuxembourgThird qualifying round
DilaGeorgiaGeorgiaPlay-offs
Dinamo MinskBelarusBelarusThird qualifying round
Dinamo TbilisiGeorgiaGeorgiaPlay-offs
Dinamo ZagrebCroatiaCroatiaGroup stage
DniproUkraineUkraineRound of 32
DomžaleSloveniaSloveniaFirst qualifying round
DroghedaRepublic of IrelandRepublic of IrelandFirst qualifying round
DudelangeLuxembourgLuxembourgFirst qualifying round
Dynamo KyivUkraineUkraineRound of 32

Top

 

E

ClubCountryRound
Eintracht FrankfurtGermanyGermanyRound of 32
ElfsborgSwedenSwedenGroup stage
EsbjergDenmarkDenmarkRound of 32
EstorilPortugalPortugalGroup stage

Top

 

F

ClubCountryRound
FC Santa ColomaAndorraAndorraFirst qualifying round
FeyenoordNetherlandsNetherlandsPlay-offs
FHIcelandIcelandPlay-offs
FiorentinaItalyItalyRound of 16
FloraEstoniaEstoniaFirst qualifying round
FreiburgGermanyGermanyGroup stage

Top

 

G

ClubCountryRound
GandzasarArmeniaArmeniaFirst qualifying round
GefleSwedenSwedenThird qualifying round
GenkBelgiumBelgiumRound of 32
GlentoranNorthern IrelandNorthern IrelandFirst qualifying round
GöteborgSwedenSwedenSecond qualifying round
GrasshoppersSwitzerlandSwitzerlandPlay-offs
GuimarãesPortugalPortugalGroup stage

Top

 

H

ClubCountryRound
H. Ramat GanIsraelIsraelThird qualifying round
H. Tel-AvivIsraelIsraelThird qualifying round
HäckenSwedenSwedenThird qualifying round
Hajduk SplitCroatiaCroatiaThird qualifying round
HBFaroe IslandsFaroe IslandsFirst qualifying round
HibernianScotlandScotlandSecond qualifying round
HiberniansMaltaMaltaFirst qualifying round
HøddNorwayNorwaySecond qualifying round
HonkaFinlandFinlandSecond qualifying round
HonvédHungaryHungarySecond qualifying round

Top

 

I

ClubCountryRound
İnter BakıAzerbaijanAzerbaijanSecond qualifying round
Inter TurkuFinlandFinlandFirst qualifying round
IrtyshKazakhstanKazakhstanSecond qualifying round

Top

 

Í

ClubCountryRound
ÍBVIcelandIcelandSecond qualifying round
ÍFFaroe IslandsFaroe IslandsFirst qualifying round

Top

 

J

ClubCountryRound
JablonecCzech RepublicCzech RepublicPlay-offs
JagodinaSerbiaSerbiaSecond qualifying round
Jeunesse EschLuxembourgLuxembourgSecond qualifying round
JuventusItalyItalySemi-finals

Top

 

K

ClubCountryRound
KaljuEstoniaEstoniaPlay-offs
KRIcelandIcelandSecond qualifying round
KruojaLithuaniaLithuaniaFirst qualifying round
KubanRussiaRussiaGroup stage
KukësAlbaniaAlbaniaPlay-offs

Top

 

L

ClubCountryRound
La FioritaSan MarinoSan MarinoFirst qualifying round
LaçAlbaniaAlbaniaFirst qualifying round
LazioItalyItalyRound of 32
LechPolandPolandThird qualifying round
LegiaPolandPolandGroup stage
LevadiaEstoniaEstoniaSecond qualifying round
LevskiBulgariaBulgariaFirst qualifying round
LiberecCzech RepublicCzech RepublicRound of 32
LibertasSan MarinoSan MarinoFirst qualifying round
Liepājas MetalurgsLatviaLatviaFirst qualifying round
LinfieldNorthern IrelandNorthern IrelandSecond qualifying round
Lokomotiva ZagrebCroatiaCroatiaSecond qualifying round
LudogoretsBulgariaBulgariaRound of 16
LyonFranceFranceQuarter-finals

Top

 

M

ClubCountryRound
M. HaifaIsraelIsraelGroup stage
M. Tel-AvivIsraelIsraelRound of 32
MalmöSwedenSwedenThird qualifying round
MariborSloveniaSloveniaRound of 32
MariehamnFinlandFinlandFirst qualifying round
Metalurg SkopjeFYROMFYROMFirst qualifying round
Metalurh DonetskUkraineUkraineThird qualifying round
MikaArmeniaArmeniaFirst qualifying round
MilsamiMoldovaMoldovaThird qualifying round
MinskBelarusBelarusPlay-offs
Mladost PodgoricaMontenegroMontenegroThird qualifying round
MoldeNorwayNorwayPlay-offs
MotherwellScotlandScotlandThird qualifying round

Top

 

N

ClubCountryRound
NapoliItalyItalyRound of 16
NiceFranceFrancePlay-offs
NordsjællandDenmarkDenmarkPlay-offs

Top

 

O

ClubCountryRound
Olimpija LjubljanaSloveniaSloveniaSecond qualifying round
OmoniaCyprusCyprusSecond qualifying round

Top

 

P

ClubCountryRound
Paços FerreiraPortugalPortugalGroup stage
PanduriiRomaniaRomaniaGroup stage
PAOKGreeceGreeceRound of 32
PartizanSerbiaSerbiaPlay-offs
PaschingAustriaAustriaPlay-offs
PetrolulRomaniaRomaniaPlay-offs
PiastPolandPolandSecond qualifying round
PlzeňCzech RepublicCzech RepublicRound of 16
PortoPortugalPortugalQuarter-finals
PrestatynWalesWalesSecond qualifying round
PSVNetherlandsNetherlandsGroup stage
PyunikArmeniaArmeniaSecond qualifying round

Top

 

Q

ClubCountryRound
QarabağAzerbaijanAzerbaijanPlay-offs

Top

 

R

ClubCountryRound
RandersDenmarkDenmarkThird qualifying round
Rapid WienAustriaAustriaGroup stage
RijekaCroatiaCroatiaGroup stage
RosenborgNorwayNorwaySecond qualifying round
RubinRussiaRussiaRound of 32
Rudar PljevljaMontenegroMontenegroSecond qualifying round

Top

 

S

ClubCountryRound
SalzburgAustriaAustriaRound of 16
SarajevoBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaSecond qualifying round
SenicaSlovakiaSlovakiaSecond qualifying round
SevillaSpainSpainFinal
Shakhtar DonetskUkraineUkraineRound of 32
ShakhterKazakhstanKazakhstanGroup stage
ShakhtyorBelarusBelarusSecond qualifying round
SheriffMoldovaMoldovaGroup stage
Široki BrijegBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaThird qualifying round
SkënderbeuAlbaniaAlbaniaPlay-offs
SkontoLatviaLatviaSecond qualifying round
SliemaMaltaMaltaFirst qualifying round
Sparta PrahaCzech RepublicCzech RepublicSecond qualifying round
Spartak MoskvaRussiaRussiaPlay-offs
St GallenSwitzerlandSwitzerlandGroup stage
St JohnstoneScotlandScotlandThird qualifying round
St Patrick'sRepublic of IrelandRepublic of IrelandFirst qualifying round
Standard LiègeBelgiumBelgiumGroup stage
St-ÉtienneFranceFrancePlay-offs
StrømsgodsetNorwayNorwayThird qualifying round
SturmAustriaAustriaSecond qualifying round
StuttgartGermanyGermanyPlay-offs
SūduvaLithuaniaLithuaniaFirst qualifying round
SwanseaEnglandEnglandRound of 32

Top

 

Ś

ClubCountryRound
ŚląskPolandPolandPlay-offs

Top

 

T

ClubCountryRound
TeteksFYROMFYROMFirst qualifying round
TeutaAlbaniaAlbaniaFirst qualifying round
ThunSwitzerlandSwitzerlandGroup stage
TiraspolMoldovaMoldovaFirst qualifying round
Torpedo KutaisiGeorgiaGeorgiaFirst qualifying round
TottenhamEnglandEnglandRound of 16
TPSFinlandFinlandFirst qualifying round
TrabzonsporTurkeyTurkeyRound of 32
TransEstoniaEstoniaFirst qualifying round
TrenčínSlovakiaSlovakiaThird qualifying round
TromsøNorwayNorwayGroup stage
TurnovoFYROMFYROMSecond qualifying round

Top

 

U

ClubCountryRound
UdineseItalyItalyPlay-offs
UE Santa ColomaAndorraAndorraFirst qualifying round
UtrechtNetherlandsNetherlandsSecond qualifying round

Top

 

V

ClubCountryRound
VaduzLiechtensteinLiechtensteinFirst qualifying round
ValenciaSpainSpainSemi-finals
VallettaMaltaMaltaSecond qualifying round
VentspilsLatviaLatviaThird qualifying round
VideotonHungaryHungaryFirst qualifying round
VikingurFaroe IslandsFaroe IslandsSecond qualifying round
VitesseNetherlandsNetherlandsThird qualifying round
VojvodinaSerbiaSerbiaPlay-offs

Top

 

W

ClubCountryRound
WiganEnglandEnglandGroup stage

Top

 

X

ClubCountryRound
XanthiGreeceGreeceThird qualifying round
Xäzär LänkäranAzerbaijanAzerbaijanSecond qualifying round

Top

 

Z

ClubCountryRound
ŽalgirisLithuaniaLithuaniaPlay-offs
ŽilinaSlovakiaSlovakiaThird qualifying round
ZrinjskiBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaSecond qualifying round
Zulte WaregemBelgiumBelgiumGroup stage
ZürichSwitzerlandSwitzerlandThird qualifying round

Top

Calendar

Qualifying

Play-offs

Group stage

Knockout phase

Final

  • © 1998-2014 UEFA. All rights reserved.
  • The UEFA EUROPA LEAGUE word, the UEFA Europa League logo and the UEFA Europa League trophy are protected by trade marks and/or copyright of UEFA. No use for commercial purposes may be made of such trade marks. Use of UEFA.com signifies your agreement to the Terms and Conditions and Privacy Policy.