AlbaniaAlbania

ClubRound
KukësPlay-offs
LaçFirst qualifying round
SkënderbeuPlay-offs
TeutaFirst qualifying round

Top

 

AndorraAndorra

ClubRound
FC Santa ColomaFirst qualifying round
UE Santa ColomaFirst qualifying round

Top

 

ArmeniaArmenia

ClubRound
GandzasarFirst qualifying round
MikaFirst qualifying round
PyunikSecond qualifying round

Top

 

AustriaAustria

ClubRound
PaschingPlay-offs
Rapid WienGroup stage
SalzburgRound of 16
SturmSecond qualifying round

Top

 

AzerbaijanAzerbaijan

ClubRound
İnter BakıSecond qualifying round
QarabağPlay-offs
Xäzär LänkäranSecond qualifying round

Top

 

BelarusBelarus

ClubRound
Dinamo MinskThird qualifying round
MinskPlay-offs
ShakhtyorSecond qualifying round

Top

 

BelgiumBelgium

ClubRound
Club BruggeThird qualifying round
GenkRound of 32
Standard LiègeGroup stage
Zulte WaregemGroup stage

Top

 

Bosnia and HerzegovinaBosnia and Herzegovina

ClubRound
SarajevoSecond qualifying round
Široki BrijegThird qualifying round
ZrinjskiSecond qualifying round

Top

 

BulgariaBulgaria

ClubRound
BeroeSecond qualifying round
Botev PlovdivThird qualifying round
LevskiFirst qualifying round
LudogoretsRound of 16

Top

 

CroatiaCroatia

ClubRound
Dinamo ZagrebGroup stage
Hajduk SplitThird qualifying round
Lokomotiva ZagrebSecond qualifying round
RijekaGroup stage

Top

 

CyprusCyprus

ClubRound
AnorthosisSecond qualifying round
APOELGroup stage
ApollonGroup stage
OmoniaSecond qualifying round

Top

 

Czech RepublicCzech Republic

ClubRound
JablonecPlay-offs
LiberecRound of 32
PlzeňRound of 16
Sparta PrahaSecond qualifying round

Top

 

DenmarkDenmark

ClubRound
AaBSecond qualifying round
EsbjergRound of 32
NordsjællandPlay-offs
RandersThird qualifying round

Top

 

EnglandEngland

ClubRound
SwanseaRound of 32
TottenhamRound of 16
WiganGroup stage

Top

 

EstoniaEstonia

ClubRound
FloraFirst qualifying round
KaljuPlay-offs
LevadiaSecond qualifying round
TransFirst qualifying round

Top

 

Faroe IslandsFaroe Islands

ClubRound
HBFirst qualifying round
ÍFFirst qualifying round
VikingurSecond qualifying round

Top

 

FinlandFinland

ClubRound
HonkaSecond qualifying round
Inter TurkuFirst qualifying round
MariehamnFirst qualifying round
TPSFirst qualifying round

Top

 

FranceFrance

ClubRound
BordeauxGroup stage
LyonQuarter-finals
NicePlay-offs
St-ÉtiennePlay-offs

Top

 

FYROMFYROM

ClubRound
Metalurg SkopjeFirst qualifying round
TeteksFirst qualifying round
TurnovoSecond qualifying round

Top

 

GeorgiaGeorgia

ClubRound
ChikhuraSecond qualifying round
DilaPlay-offs
Dinamo TbilisiPlay-offs
Torpedo KutaisiFirst qualifying round

Top

 

GermanyGermany

ClubRound
Eintracht FrankfurtRound of 32
FreiburgGroup stage
StuttgartPlay-offs

Top

 

GreeceGreece

ClubRound
AsterasThird qualifying round
AtromitosPlay-offs
PAOKRound of 32
XanthiThird qualifying round

Top

 

HungaryHungary

ClubRound
DebrecenSecond qualifying round
HonvédSecond qualifying round
VideotonFirst qualifying round

Top

 

IcelandIceland

ClubRound
BreidablikThird qualifying round
FHPlay-offs
ÍBVSecond qualifying round
KRSecond qualifying round

Top

 

IsraelIsrael

ClubRound
H. Ramat GanThird qualifying round
H. Tel-AvivThird qualifying round
M. HaifaGroup stage
M. Tel-AvivRound of 32

Top

 

ItalyItaly

ClubRound
FiorentinaRound of 16
JuventusSemi-finals
LazioRound of 32
NapoliRound of 16
UdinesePlay-offs

Top

 

KazakhstanKazakhstan

ClubRound
AktobePlay-offs
AstanaFirst qualifying round
IrtyshSecond qualifying round
ShakhterGroup stage

Top

 

LatviaLatvia

ClubRound
Liepājas MetalurgsFirst qualifying round
SkontoSecond qualifying round
VentspilsThird qualifying round

Top

 

LiechtensteinLiechtenstein

ClubRound
VaduzFirst qualifying round

Top

 

LithuaniaLithuania

ClubRound
KruojaFirst qualifying round
SūduvaFirst qualifying round
ŽalgirisPlay-offs

Top

 

LuxembourgLuxembourg

ClubRound
DifferdangeThird qualifying round
DudelangeFirst qualifying round
Jeunesse EschSecond qualifying round

Top

 

MaltaMalta

ClubRound
HiberniansFirst qualifying round
SliemaFirst qualifying round
VallettaSecond qualifying round

Top

 

MoldovaMoldova

ClubRound
DaciaSecond qualifying round
MilsamiThird qualifying round
SheriffGroup stage
TiraspolFirst qualifying round

Top

 

MontenegroMontenegro

ClubRound
Čelik NikšićFirst qualifying round
Mladost PodgoricaThird qualifying round
Rudar PljevljaSecond qualifying round

Top

 

NetherlandsNetherlands

ClubRound
AjaxRound of 32
AZQuarter-finals
FeyenoordPlay-offs
PSVGroup stage
UtrechtSecond qualifying round
VitesseThird qualifying round

Top

 

Northern IrelandNorthern Ireland

ClubRound
CrusadersFirst qualifying round
GlentoranFirst qualifying round
LinfieldSecond qualifying round

Top

 

NorwayNorway

ClubRound
HøddSecond qualifying round
MoldePlay-offs
RosenborgSecond qualifying round
StrømsgodsetThird qualifying round
TromsøGroup stage

Top

 

PolandPoland

ClubRound
LechThird qualifying round
LegiaGroup stage
PiastSecond qualifying round
ŚląskPlay-offs

Top

 

PortugalPortugal

ClubRound
BenficaFinal
BragaPlay-offs
EstorilGroup stage
GuimarãesGroup stage
Paços FerreiraGroup stage
PortoQuarter-finals

Top

 

Republic of IrelandRepublic of Ireland

ClubRound
DerrySecond qualifying round
DroghedaFirst qualifying round
St Patrick'sFirst qualifying round

Top

 

RomaniaRomania

ClubRound
AstraPlay-offs
PanduriiGroup stage
PetrolulPlay-offs

Top

 

RussiaRussia

ClubRound
AnjiRound of 16
KubanGroup stage
RubinRound of 32
Spartak MoskvaPlay-offs

Top

 

San MarinoSan Marino

ClubRound
La FioritaFirst qualifying round
LibertasFirst qualifying round

Top

 

ScotlandScotland

ClubRound
HibernianSecond qualifying round
MotherwellThird qualifying round
St JohnstoneThird qualifying round

Top

 

SerbiaSerbia

ClubRound
Crvena zvezdaThird qualifying round
JagodinaSecond qualifying round
PartizanPlay-offs
VojvodinaPlay-offs

Top

 

SlovakiaSlovakia

ClubRound
SenicaSecond qualifying round
TrenčínThird qualifying round
ŽilinaThird qualifying round

Top

 

SloveniaSlovenia

ClubRound
CeljeFirst qualifying round
DomžaleFirst qualifying round
MariborRound of 32
Olimpija LjubljanaSecond qualifying round

Top

 

SpainSpain

ClubRound
BetisRound of 16
SevillaFinal
ValenciaSemi-finals

Top

 

SwedenSweden

ClubRound
ElfsborgGroup stage
GefleThird qualifying round
GöteborgSecond qualifying round
HäckenThird qualifying round
MalmöThird qualifying round

Top

 

SwitzerlandSwitzerland

ClubRound
BaselQuarter-finals
GrasshoppersPlay-offs
St GallenGroup stage
ThunGroup stage
ZürichThird qualifying round

Top

 

TurkeyTurkey

ClubRound
BeşiktaşPlay-offs
BursasporThird qualifying round
TrabzonsporRound of 32

Top

 

UkraineUkraine

ClubRound
Chornomorets OdesaRound of 32
DniproRound of 32
Dynamo KyivRound of 32
Metalurh DonetskThird qualifying round
Shakhtar DonetskRound of 32

Top

 

WalesWales

ClubRound
BalaFirst qualifying round
BroughtonFirst qualifying round
PrestatynSecond qualifying round

Top

Calendar

Qualifying

Play-offs

Group stage

Knockout phase

Final

  • © 1998-2014 UEFA. All rights reserved.
  • The UEFA EUROPA LEAGUE word, the UEFA Europa League logo and the UEFA Europa League trophy are protected by trade marks and/or copyright of UEFA. No use for commercial purposes may be made of such trade marks. Use of UEFA.com signifies your agreement to the Terms and Conditions and Privacy Policy.