A

ClubCountryRound
AaBDenmarkDenmarkRound of 32
AberdeenScotlandScotlandThird qualifying round
AberystwythWalesWalesFirst qualifying round
AELCyprusCyprusPlay-offs
AIKSwedenSwedenThird qualifying round
AjaxNetherlandsNetherlandsRound of 16
AktobeKazakhstanKazakhstanPlay-offs
AnderlechtBelgiumBelgiumRound of 32
ApollonCyprusCyprusGroup stage
AstanaKazakhstanKazakhstanPlay-offs
AsterasGreeceGreeceGroup stage
AstraRomaniaRomaniaGroup stage
AthleticSpainSpainRound of 32
AtlantasLithuaniaLithuaniaSecond qualifying round
AtromitosGreeceGreeceThird qualifying round

Top

 

B

ClubCountryRound
B36Faroe IslandsFaroe IslandsFirst qualifying round
BangaLithuaniaLithuaniaFirst qualifying round
BangorWalesWalesFirst qualifying round
BeşiktaşTurkeyTurkeyRound of 16
BirkirkaraMaltaMaltaFirst qualifying round
Botev PlovdivBulgariaBulgariaSecond qualifying round
BrommapojkarnaSwedenSwedenThird qualifying round
BrøndbyDenmarkDenmarkThird qualifying round
BroughtonWalesWalesFirst qualifying round
Budućnost PodgoricaMontenegroMontenegroSecond qualifying round
BursasporTurkeyTurkeySecond qualifying round

Top

 

C

ClubCountryRound
CelticScotlandScotlandRound of 32
CFR ClujRomaniaRomaniaThird qualifying round
ChikhuraGeorgiaGeorgiaThird qualifying round
Chornomorets OdesaUkraineUkraineThird qualifying round
Club BruggeBelgiumBelgiumQuarter-finals
CrusadersNorthern IrelandNorthern IrelandSecond qualifying round
CSKA SofiaBulgariaBulgariaSecond qualifying round

Top

 

Č

ClubCountryRound
Čelik NikšićMontenegroMontenegroFirst qualifying round
ČukaričkiSerbiaSerbiaSecond qualifying round

Top

 

D

ClubCountryRound
Daugava DaugavpilsLatviaLatviaFirst qualifying round
Daugava RīgaLatviaLatviaFirst qualifying round
DebrecenHungaryHungaryPlay-offs
DerryRepublic of IrelandRepublic of IrelandSecond qualifying round
DifferdangeLuxembourgLuxembourgFirst qualifying round
Dinamo MinskBelarusBelarusGroup stage
Dinamo MoskvaRussiaRussiaRound of 16
Dinamo ZagrebCroatiaCroatiaGroup stage
DiósgyőrHungaryHungaryThird qualifying round
DniproUkraineUkraineFinal
DundalkRepublic of IrelandRepublic of IrelandSecond qualifying round
Dynamo KyivUkraineUkraineQuarter-finals

Top

 

E

ClubCountryRound
EkranasLithuaniaLithuaniaFirst qualifying round
ElfsborgSwedenSwedenPlay-offs
ErmisCyprusCyprusThird qualifying round
EsbjergDenmarkDenmarkThird qualifying round
EstorilPortugalPortugalGroup stage
Europa FCGibraltarGibraltarFirst qualifying round
EvertonEnglandEnglandRound of 16

Top

 

F

ClubCountryRound
FerencvárosHungaryHungarySecond qualifying round
FeyenoordNetherlandsNetherlandsRound of 32
FHIcelandIcelandThird qualifying round
FiorentinaItalyItalySemi-finals
FlamurtariAlbaniaAlbaniaSecond qualifying round
FolaLuxembourgLuxembourgFirst qualifying round
FolgoreSan MarinoSan MarinoFirst qualifying round
FramIcelandIcelandFirst qualifying round

Top

 

G

ClubCountryRound
GlenavonNorthern IrelandNorthern IrelandFirst qualifying round
GoricaSloveniaSloveniaSecond qualifying round
GöteborgSwedenSwedenThird qualifying round
GrasshoppersSwitzerlandSwitzerlandPlay-offs
GrödigAustriaAustriaThird qualifying round
GroningenNetherlandsNetherlandsSecond qualifying round
GuingampFranceFranceRound of 32
GyőrHungaryHungarySecond qualifying round

Top

 

H

ClubCountryRound
H. Beer ShevaIsraelIsraelSecond qualifying round
H. Kiryat ShmonaIsraelIsraelThird qualifying round
H. Tel-AvivIsraelIsraelSecond qualifying round
Hajduk SplitCroatiaCroatiaPlay-offs
HaugesundNorwayNorwaySecond qualifying round
HiberniansMaltaMaltaFirst qualifying round
HJKFinlandFinlandGroup stage
HonkaFinlandFinlandFirst qualifying round
HullEnglandEnglandPlay-offs

Top

 

I

ClubCountryRound
İnter BakıAzerbaijanAzerbaijanSecond qualifying round
InternazionaleItalyItalyRound of 16

Top

 

Í

ClubCountryRound
ÍFFaroe IslandsFaroe IslandsFirst qualifying round

Top

 

J

ClubCountryRound
JagodinaSerbiaSerbiaSecond qualifying round
JelgavaLatviaLatviaFirst qualifying round
Jeunesse EschLuxembourgLuxembourgFirst qualifying round

Top

 

K

ClubCountryRound
KairatKazakhstanKazakhstanSecond qualifying round
KaljuEstoniaEstoniaSecond qualifying round
KarabüksporTurkeyTurkeyPlay-offs
KarabüksporTurkeyTurkeyThird qualifying round
KøbenhavnDenmarkDenmarkGroup stage
KoperSloveniaSloveniaSecond qualifying round
KošiceSlovakiaSlovakiaSecond qualifying round
KrasnodarRussiaRussiaGroup stage
KukësAlbaniaAlbaniaFirst qualifying round

Top

 

L

ClubCountryRound
LaçAlbaniaAlbaniaSecond qualifying round
LechPolandPolandThird qualifying round
LegiaPolandPolandRound of 32
LiberecCzech RepublicCzech RepublicThird qualifying round
LibertasSan MarinoSan MarinoFirst qualifying round
LinfieldNorthern IrelandNorthern IrelandSecond qualifying round
LitexBulgariaBulgariaSecond qualifying round
LiverpoolEnglandEnglandRound of 32
LokerenBelgiumBelgiumGroup stage
Lokomotiv MoskvaRussiaRussiaPlay-offs
LOSCFranceFranceGroup stage
LovćenMontenegroMontenegroFirst qualifying round
LuzernSwitzerlandSwitzerlandSecond qualifying round
LyonFranceFrancePlay-offs

Top

 

M

ClubCountryRound
M. Tel-AvivIsraelIsraelPlay-offs
MainzGermanyGermanyThird qualifying round
MetalistUkraineUkraineGroup stage
Metalurg SkopjeFYR MacedoniaFYR MacedoniaThird qualifying round
MidtjyllandDenmarkDenmarkPlay-offs
MikaArmeniaArmeniaFirst qualifying round
Mladá BoleslavCzech RepublicCzech RepublicThird qualifying round
MoldeNorwayNorwayThird qualifying round
MönchengladbachGermanyGermanyRound of 32
MotherwellScotlandScotlandSecond qualifying round
MYPAFinlandFinlandSecond qualifying round

Top

 

N

ClubCountryRound
NacionalPortugalPortugalPlay-offs
NapoliItalyItalySemi-finals
NeftçiAzerbaijanAzerbaijanPlay-offs
NemanBelarusBelarusSecond qualifying round

Top

 

O

ClubCountryRound
OlympiacosGreeceGreeceRound of 32
OmoniaCyprusCyprusPlay-offs

Top

 

P

ClubCountryRound
PanathinaikosGreeceGreeceGroup stage
PAOKGreeceGreeceGroup stage
PartizanSerbiaSerbiaGroup stage
PetrolulRomaniaRomaniaPlay-offs
PlzeňCzech RepublicCzech RepublicThird qualifying round
PSVNetherlandsNetherlandsRound of 32
PyunikArmeniaArmeniaFirst qualifying round

Top

 

Q

ClubCountryRound
QäbäläAzerbaijanAzerbaijanFirst qualifying round
QarabağAzerbaijanAzerbaijanGroup stage

Top

 

R

ClubCountryRound
Rapid WienAustriaAustriaPlay-offs
Real SociedadSpainSpainPlay-offs
RijekaCroatiaCroatiaGroup stage
Rio AvePortugalPortugalGroup stage
RomaItalyItalyRound of 16
RoPSFinlandFinlandSecond qualifying round
RosenborgNorwayNorwayThird qualifying round
RostovRussiaRussiaPlay-offs
RuchPolandPolandPlay-offs
Rudar VelenjeSloveniaSloveniaFirst qualifying round

Top

 

S

ClubCountryRound
SalzburgAustriaAustriaRound of 32
Sant JuliàAndorraAndorraFirst qualifying round
Santos TartuEstoniaEstoniaFirst qualifying round
SarajevoBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaPlay-offs
SevillaSpainSpainFinal
ShakhterKazakhstanKazakhstanThird qualifying round
ShakhtyorBelarusBelarusPlay-offs
SheriffMoldovaMoldovaPlay-offs
ShirakArmeniaArmeniaFirst qualifying round
ShkëndijaFYR MacedoniaFYR MacedoniaFirst qualifying round
SillamäeEstoniaEstoniaSecond qualifying round
SioniGeorgiaGeorgiaFirst qualifying round
Široki BrijegBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaSecond qualifying round
SliemaMaltaMaltaFirst qualifying round
SligoRepublic of IrelandRepublic of IrelandSecond qualifying round
Slovan BratislavaSlovakiaSlovakiaGroup stage
Sparta PrahaCzech RepublicCzech RepublicGroup stage
Spartak TrnavaSlovakiaSlovakiaPlay-offs
SplitCroatiaCroatiaPlay-offs
Sporting CPPortugalPortugalRound of 32
St JohnstoneScotlandScotlandThird qualifying round
St PöltenAustriaAustriaThird qualifying round
Standard LiègeBelgiumBelgiumGroup stage
SteauaRomaniaRomaniaGroup stage
St-ÉtienneFranceFranceGroup stage
StjarnanIcelandIcelandPlay-offs

Top

 

T

ClubCountryRound
TiraspolMoldovaMoldovaFirst qualifying round
TorinoItalyItalyRound of 16
TottenhamEnglandEnglandRound of 32
TrabzonsporTurkeyTurkeyRound of 32
TrenčínSlovakiaSlovakiaThird qualifying round
TromsøNorwayNorwaySecond qualifying round
TurnovoFYR MacedoniaFYR MacedoniaFirst qualifying round
TwenteNetherlandsNetherlandsPlay-offs

Top

 

U

ClubCountryRound
UE Santa ColomaAndorraAndorraFirst qualifying round

Top

 

V

ClubCountryRound
VaduzLiechtensteinLiechtensteinSecond qualifying round
VerisMoldovaMoldovaFirst qualifying round
VikingurFaroe IslandsFaroe IslandsThird qualifying round
VillarrealSpainSpainRound of 16
VojvodinaSerbiaSerbiaSecond qualifying round
VPSFinlandFinlandFirst qualifying round

Top

 

W

ClubCountryRound
WolfsburgGermanyGermanyQuarter-finals

Top

 

Y

ClubCountryRound
Young BoysSwitzerlandSwitzerlandRound of 32

Top

 

Z

ClubCountryRound
ZawiszaPolandPolandSecond qualifying round
ŽeljezničarBosnia and HerzegovinaBosnia and HerzegovinaSecond qualifying round
ZenitRussiaRussiaQuarter-finals
ZestafoniGeorgiaGeorgiaSecond qualifying round
ZimbruMoldovaMoldovaPlay-offs
ZoryaUkraineUkrainePlay-offs
Zulte WaregemBelgiumBelgiumThird qualifying round
ZürichSwitzerlandSwitzerlandGroup stage
ZwolleNetherlandsNetherlandsPlay-offs

Top

Calendar

Qualifying

Play-offs

Group stage

Knockout phase

Final

  • © 1998-2014 UEFA. All rights reserved.
  • The UEFA EUROPA LEAGUE word, the UEFA Europa League logo and the UEFA Europa League trophy are protected by trade marks and/or copyright of UEFA. No use for commercial purposes may be made of such trade marks. Use of UEFA.com signifies your agreement to the Terms and Conditions and Privacy Policy.