Qualifying round

Group 1(Host country: Poland)

TeamsPWDLFA+/-Pts
1Poland Poland33008089
2Norway Norway3201152136
3Romania Romania310279-23
4Armenia Armenia3003019-190

Group 2(Host country: FYR Macedonia)

TeamsPWDLFA+/-Pts
1Republic of Ireland Republic of Ireland3300140149
2Italy Italy320110286
3Wales Wales310228-63
4FYR Macedonia FYR Macedonia3003016-160

Group 3(Host country: Belarus)

TeamsPWDLFA+/-Pts
1Belgium Belgium3300142129
2Austria Austria31114224
3Belarus Belarus31115414
4Lithuania Lithuania3003116-150

Group 4(Host country: Albania)

TeamsPWDLFA+/-Pts
1Serbia Serbia3300150159
2Scotland Scotland3201193166
3Albania Albania3102220-183
4Cyprus Cyprus3003013-130

Group 5(Host country: Slovenia)

TeamsPWDLFA+/-Pts
1Slovenia Slovenia32106247
2Russia Russia31117704
3Greece Greece310236-33
4Israel Israel302112-12

Group 6(Host country: Finland)

TeamsPWDLFA+/-Pts
1Finland Finland3300180189
2Iceland Iceland3201153126
3Faroe Islands Faroe Islands3102213-113
4Kazakhstan Kazakhstan3003019-190

Group 7(Host country: Bosnia and Herzegovina)

TeamsPWDLFA+/-Pts
1Sweden Sweden330010199
2Portugal Portugal32015146
3Bosnia and Herzegovina Bosnia and Herzegovina310228-63
4Georgia Georgia300307-70

Group 8(Host country: Azerbaijan)

TeamsPWDLFA+/-Pts
1Spain Spain3300300309
2Ukraine Ukraine320178-16
3Azerbaijan Azerbaijan310259-43
4Latvia Latvia3003227-250

Group 9(Host country: Estonia)

TeamsPWDLFA+/-Pts
1Czech Republic Czech Republic3210193167
2Switzerland Switzerland3210173147
3Croatia Croatia3102217-153
4Estonia Estonia3003116-150

Group 10(Host country: Bulgaria)

TeamsPWDLFA+/-Pts
1Netherlands Netherlands3300110119
2Turkey Turkey32014136
3Bulgaria Bulgaria310219-83
4Moldova Moldova300306-60

Group 11(Host country: Montenegro)

TeamsPWDLFA+/-Pts
1Hungary Hungary32109187
2Denmark Denmark3201173146
3Slovakia Slovakia3111613-74
4Montenegro Montenegro3003217-150

Legend:

P: Played   
W: Won   
D: Drawn   
L: Lost   
F: For   
A: Against   
+/-: Goal difference   
Last updated: 23/11/2016 15:04 CET

Calendar

Qualifying

Elite round

Road to the final

The UEFA European Women's Under-19 Championship consists of three distinct stages: two qualifying rounds and the finals.

Qualifying round
The qualifying round, played in September, is made up of 11 groups of four teams playing in one-venue mini-tournaments. The group winners plus the ten runners-up with the best record against the teams first and third in their section advancing to the elite round alongside three nations given byes, seeds France, England and Germany.

Elite round
In the elite round, played in April, those 24 teams go into six mini-tournament groups of four. The group winners and the runners-up with the best record against the sides first and third in their pool join the hosts at the finals.

Final tournament
At the final tournament the contenders are split into two groups of four, the top two progressing to the semis, with the final to follow. In odd-numbered years the competition acts as a qualifier for the following year's FIFA U-20 Women's World Cup (ie the 2017 EURO will lead to the 2018 World Cup).

Further details, including the criteria for separating teams that finish level on points in a group, or after extra time in a match, can be found in the official competition regulations.