Return to Play: UEFA is preparing for the safe return of its elite competitions.

Learn more >

UEFA EURO 2020 qualifying results and play-off fixtures

Check the results for the European Qualifiers group stage as well as the play-off fixtures.

Belgium, like Italy, won all ten of their games
Belgium, like Italy, won all ten of their games AFP via Getty Images

The European Qualifiers group stage ran throughout 2019.

PLAY-OFF SEMI-FINALS

Memorable moments from the qualifiers
Memorable moments from the qualifiers

Path A: Iceland v Romania, Bulgaria v Hungary
Path B: Bosnia and Herzegovina v Northern Ireland, Slovakia v Republic of Ireland
Path C: Scotland v Israel, Norway v Serbia
Path D: Georgia v Belarus, North Macedonia v Kosovo

PLAY-OFF FINALS

Path A: Bulgaria/Hungary v Iceland/Romania
Path B: Bosnia and Herzegovina/Northern Ireland v Slovakia/Republic of Ireland
Path C: Norway/Serbia v Scotland/Israel
Path D: Georgia/Belarus v North Macedonia/Kosovo

MATCHDAY 1

Thursday 21 March

Highlights: Belgium 3-1 Russia
Highlights: Belgium 3-1 Russia

Group C: Netherlands 4-0 Belarus, Northern Ireland 2-0 Estonia
Group E: Croatia 2-1 Azerbaijan, Slovakia 2-0 Hungary
Group G: Austria 0-1 Poland, North Macedonia 3-1 Latvia, Israel 1-1 Slovenia
Group I: Belgium 3-1 Russia, Kazakhstan 3-0 Scotland, Cyprus 5-0 San Marino

Friday 22 March

Group A: England 5-0 Czech Republic, Bulgaria 1-1 Montenegro
Group B: Portugal 0-0 Ukraine, Luxembourg 2-1 Lithuania
Group H: Moldova 1-4 France, Andorra 0-2 Iceland, Albania 0-2 Turkey

Saturday 23 March

Group D: Georgia 0-2 Switzerland, Gibraltar 0-1 Republic of Ireland
Group F: Spain 2-1 Norway, Sweden 2-1 Romania, Malta 2-1 Faroe Islands
Group J: Italy 2-0 Finland, Bosnia and Herzegovina 2-1 Armenia, Liechtenstein 0-2 Greece

MATCHDAY 2

Sunday 24 March

Highlights: Netherlands 2-3 Germany
Highlights: Netherlands 2-3 Germany

Group C: Netherlands 2-3 Germany, Northern Ireland 2-1 Belarus
Group E: Wales 1-0 Slovakia, Hungary 2-1 Croatia
Group G: Israel 4-2 Austria, Poland 2-0 Latvia, Slovenia 1-1 North Macedonia
Group I: Kazakhstan 0-4 Russia, San Marino 0-2 Scotland, Cyprus 0-2 Belgium

Monday 25 March

Group A: Montenegro 1-5 England, Kosovo 1-1 Bulgaria
Group B: Portugal 1-1 Serbia, Luxembourg 1-2 Ukraine 
Group H: Turkey 4-0 Moldova, France 4-0 Iceland, Andorra 0-3 Albania

Tuesday 26 March

Group D: Switzerland 3-3 Denmark, Republic of Ireland 1-0 Georgia
Group F: Malta 0-2 Spain, Norway 3-3 Sweden, Romania 4-1 Faroe Islands
Group J: Armenia 0-2 Finland, Italy 6-0 Liechtenstein, Bosnia and Herzegovina 2-2 Greece

MATCHDAY 3

Friday 7 June

Highlights: Faroe Islands 1-4 Spain
Highlights: Faroe Islands 1-4 Spain

Group A: Czech Republic 2-1 Bulgaria, Montenegro 1-1 Kosovo
Group B: Ukraine 5-0 Serbia, Lithuania 1-1 Luxembourg
Group D: Georgia 3-0 Gibraltar, Denmark 1-1 Republic of Ireland 
Group F: Faroe Islands 1-4 Spain, Sweden 3-0 Malta, Norway 2-2 Romania
Group G: North Macedonia 0-1 Poland, Austria 1-0 Slovenia, Latvia 0-3 Israel

Saturday 8 June

Group C: Estonia 1-2 Northern Ireland, Belarus 0-2 Germany
Group E: Croatia 2-1 Wales, Azerbaijan 1-3 Hungary
Group H: Iceland 1-0 Albania, Moldova 1-0 Andorra, Turkey 2-0 France
Group I: Russia 9-0 San Marino, Belgium 3-0 Kazakhstan, Scotland 2-1 Cyprus
Group J: Finland 2-0 Bosnia and Herzegovina, Armenia 3-0 Liechtenstein, Greece 0-3 Italy

MATCHDAY 4

Highlights: Italy 2-1 Bosnia & Herzegovina
Highlights: Italy 2-1 Bosnia & Herzegovina

Monday 10 June

Group A: Czech Republic 3-0 Montenegro, Bulgaria 2-3 Kosovo
Group B: Ukraine 1-0 Luxembourg, Serbia 4-1 Lithuania 
Group D: Denmark 5-1 Georgia, Republic of Ireland 2-0 Gibraltar
Group F: Spain 3-0 Sweden, Malta 0-4 RomaniaFaroe Islands 0-2 Norway
Group G: Poland 4-0 Israel, North Macedonia 1-4 Austria, Latvia 0-5 Slovenia

Tuesday 11 June

Group C: Germany 8-0 Estonia, Belarus 0-1 Northern Ireland
Group E: Azerbaijan 1-5 Slovakia, Hungary 1-0 Wales
Group H: Andorra 0-4 France, Iceland 2-1 Turkey, Albania 2-0 Moldova
Group I: Kazakhstan 4-0 San Marino, Belgium 3-0 Scotland, Russia 1-0 Cyprus
Group J: Italy 2-1 Bosnia and Herzegovina, Greece 2-3 Armenia, Liechtenstein 0-2 Finland

MATCHDAY 5

Thursday 5 September

Watch Denmark score six against Gibraltar
Watch Denmark score six against Gibraltar

Group D: Republic of Ireland 1-1 Switzerland, Gibraltar 0-6 Denmark
Group F: Romania 1-2 Spain, Norway 2-0 Malta, Faroe Islands 0-4 Sweden
Group G: Israel 1-1 North Macedonia
Group J: Armenia 1-3 Italy, Bosnia and Herzegovina 5-0 Liechtenstein, Finland 1-0 Greece

Friday 6 September

Group C: Germany 2-4 Netherlands, Estonia 1-2 Belarus
Group E: Slovakia 0-4 Croatia, Wales 2-1 Azerbaijan
Group G: Slovenia 2-0 Poland, Austria 6-0 Latvia
Group I: San Marino 0-4 Belgium, Scotland 1-2 Russia, Cyprus 1-1 Kazakhstan

Saturday 7 September

Group A: Kosovo 2-1 Czech Republic, England 4-0 Bulgaria
Group B: Lithuania 0-3 Ukraine, Serbia 2-4 Portugal
Group H: Iceland 3-0 Moldova, France 4-1 Albania, Turkey 1-0 Andorra

MATCHDAY 6

Sunday 8 September

Highlights: Italy edge past Finland
Highlights: Italy edge past Finland

Group D: Switzerland 4-0 Gibraltar, Georgia 0-0 Denmark
Group F
: Spain 4-0 Faroe Islands, Romania 1-0 Malta, Sweden 1-1 Norway
Group J: Armenia 4-2 Bosnia and Herzegovina, Finland 1-2 Italy, Greece 1-1 Liechtenstein

Monday 9 September

Group C: Northern Ireland 0-2 Germany, Estonia 0-4 Netherlands
Group E: Azerbaijan 1-1 Croatia, Hungary 1-2 Slovakia
Group G: Poland 0-0 Austria, Slovenia 3-2 Israel, Latvia 0-2 North Macedonia
Group I: Scotland 0-4 Belgium, Russia 1-0 Kazakhstan, San Marino 0-4 Cyprus

Tuesday 10 September

Group A: England 5-3 Kosovo, Montenegro 0-3 Czech Republic
Group B: Lithuania 1-5 Portugal, Luxembourg 1-3 Serbia
Group H: France 3-0 Andorra, Albania 4-2 Iceland, Moldova 0-4 Turkey

MATCHDAY 7

Highlights: Czech Republic 2-1 England
Highlights: Czech Republic 2-1 England

Thursday 10 October

Group C: Netherlands 3-1 Northern Ireland, Belarus 0-0 Estonia
Group E: Croatia 3-0 Hungary, Slovakia 1-1 Wales
Group G: Latvia 0-3 Poland, Austria 3-1 Israel, North Macedonia 2-0 Slovenia
Group I: Kazakhstan 1-2 Cyprus, Belgium 9-0 San Marino, Russia 4-0 Scotland

Friday 11 October

Group A: Czech Republic 2-1 England, Montenegro 0-0 Bulgaria
Group B: Portugal 3-0 Luxembourg, Ukraine 2-0 Lithuania
Group H: Iceland 0-1 France, Turkey 1-0 Albania, Andorra 1-0 Moldova

Saturday 12 October

Group D: Georgia 0-0 Republic of Ireland, Denmark 1-0 Switzerland
Group F: Faroe Islands 0-3 Romania, Norway 1-1 Spain, Malta 0-4 Sweden
Group J: Bosnia and Herzegovina 4-1 Finland, Italy 2-0 Greece, Liechtenstein 1-1 Armenia

MATCHDAY 8

Highlights: Ukraine 2-1 Portugal
Highlights: Ukraine 2-1 Portugal

Sunday 13 October

Group C: Belarus 1-2 Netherlands, Estonia 0-3 Germany
Group E: Hungary 1-0 Azerbaijan, Wales 1-1 Croatia
Group G: Poland 2-0 North Macedonia, Slovenia 0-1 Austria
Group I: Kazakhstan 0-2 Belgium, Cyprus 0-5 Russia, Scotland 6-0 San Marino

Monday 14 October

Group A: Bulgaria 0-6 England, Kosovo 2-0 Montenegro 
Group B: Ukraine 2-1 Portugal, Lithuania 1-2 Serbia
Group H: France 1-1 Turkey, Iceland 2-0 Andorra, Moldova 0-4 Albania

Tuesday 15 October

Group D: Switzerland 2-0 Republic of Ireland, Gibraltar 2-3 Georgia
Group F: Sweden 1-1 Spain, Romania 1-1 Norway, Faroe Islands 1-0 Malta
Group G: Israel 3-1 Latvia
Group J: Liechtenstein 0-5 Italy, Greece 2-1 Bosnia and Herzegovina, Finland 3-0 Armenia

MATCHDAY 9

Watch Finland dressing room celebrations
Watch Finland dressing room celebrations

Thursday 14 November

Group A: England 7-0 Montenegro, Czech Republic 2-1 Kosovo
Group B: Portugal 6-0 Lithuania, Serbia 3-2 Luxembourg
Group H: Turkey 0-0 Iceland, France 2-1 Moldova, Albania 2-2 Andorra

Friday 15 November

Group D: Switzerland 1-0 Georgia, Denmark 6-0 Gibraltar
Group F: Spain 7-0 Malta, Romania 0-2 Sweden, Norway 4-0 Faroe Islands
Group J
: Armenia 0-1 Greece, Finland 3-0 Liechtenstein, Bosnia and Herzegovina 0-3 Italy

Saturday 16 November

Group C: Germany 4-0 Belarus, Northern Ireland 0-0 Netherlands
Group E: Azerbaijan 0-2 Wales, Croatia 3-1 Slovakia
Group G: Slovenia 1-0 Latvia, Israel 1-2 Poland, Austria 2-1 North Macedonia
Group I: Cyprus 1-2 Scotland, Russia 1-4 Belgium, San Marino 1-3 Kazakhstan

MATCHDAY 10

Highlights: Republic of Ireland 1-1 Denmark
Highlights: Republic of Ireland 1-1 Denmark

Sunday 17 November

Group A: Kosovo 0-4 England, Bulgaria 1-0 Czech Republic
Group B: Luxembourg 0-2 Portugal, Serbia 2-2 Ukraine
Group H: Albania 0-2 France, Moldova 1-2 Iceland, Andorra 0-2 Turkey

Monday 18 November

Group D: Gibraltar 1-6 Switzerland, Republic of Ireland 1-1 Denmark
Group F: Spain 5-0 Romania, Sweden 3-0 Faroe Islands, Malta 1-2 Norway
Group J: Italy 9-1 Armenia, Liechtenstein 0-3 Bosnia and Herzegovina, Greece 2-1 Finland

Tuesday 19 November

Group C: Germany 6-1 Northern Ireland, Netherlands 5-0 Estonia
Group E: Wales 2-0 Hungary, Slovakia 2-0 Azerbaijan
Group G: Poland 3-2 Slovenia, Latvia 1-0 Austria, North Macedonia 1-0 Israel
Group I: Belgium 6-1 Cyprus, San Marino 0-5 Russia, Scotland 3-1 Kazakhstan

Top