UEFA.com works better on other browsers
For the best possible experience, we recommend using
Chrome
,
Firefox
or
Microsoft Edge
.
Skip to main content
UEFA Europa League
Favourite team
Featured
2022/23
2021/22
2020/21
2019/20
2018/19
2017/18
2016/17
2015/16
2014/15
2013/14
2012/13
2011/12
2010/11
2009/10
2008/09
2007/08
2006/07
2005/06
2004/05
2003/04
2002/03
2001/02
2000/01
1999/00
1998/99
1997/98
1996/97
1995/96
1994/95
1993/94
1992/93
1991/92
1990/91
1989/90
1988/89
1987/88
1986/87
1985/86
1984/85
1983/84
1982/83
1981/82
1980/81
1979/80
1978/79
1977/78
1976/77
1975/76
1974/75
1973/74
1972/73
1971/72
View all
All seasons
2022/23
2021/22
2020/21
2019/20
2018/19
2017/18
2016/17
2015/16
2014/15
2013/14
2012/13
2011/12
2010/11
2009/10
2008/09
2007/08
2006/07
2005/06
2004/05
2003/04
2002/03
2001/02
2000/01
1999/00
1998/99
1997/98
1996/97
1995/96
1994/95
1993/94
1992/93
1991/92
1990/91
1989/90
1988/89
1987/88
1986/87
1985/86
1984/85
1983/84
1982/83
1981/82
1980/81
1979/80
1978/79
1977/78
1976/77
1975/76
1974/75
1973/74
1972/73
1971/72
2016/17 Season
Winners
Man United
Man. United etch name on trophy
Overview
Matches
Groups
Stats
Clubs
Clubs - 2016/17 Season
Final
Ajax
(NED)
Man United
(ENG)
Semi-finals
Celta
(ESP)
Lyon
(FRA)
Quarter-finals
Anderlecht
(BEL)
Beşiktaş
(TUR)
Genk
(BEL)
Schalke
(GER)
Round of 16
APOEL
(CYP)
Copenhagen
(DEN)
Gent
(BEL)
Krasnodar
(RUS)
Mönchengladbach
(GER)
Olympiacos
(GRE)
Roma
(ITA)
Rostov
(RUS)
Round of 32
Astra
(ROU)
Athletic Club
(ESP)
AZ Alkmaar
(NED)
Fenerbahçe
(TUR)
Fiorentina
(ITA)
H. Beer Sheva
(ISR)
Legia
(POL)
Ludogorets
(BUL)
Osmanlıspor
(TUR)
PAOK
(GRE)
Shakhtar Donetsk
(UKR)
Sparta Praha
(CZE)
St-Étienne
(FRA)
Tottenham
(ENG)
Villarreal
(ESP)
Zenit
(RUS)
Group stage
Astana
(KAZ)
Austria Wien
(AUT)
Braga
(POR)
Dundalk
(IRL)
FCSB
(ROU)
Feyenoord
(NED)
Gabala
(AZE)
Inter
(ITA)
Konyaspor
(TUR)
Liberec
(CZE)
Maccabi Tel Aviv
(ISR)
Mainz
(GER)
Nice
(FRA)
Panathinaikos
(GRE)
Qarabağ
(AZE)
Rapid Wien
(AUT)
Salzburg
(AUT)
Sassuolo
(ITA)
Southampton
(ENG)
Standard Liège
(BEL)
Viktoria Plzeň
(CZE)
Young Boys
(SUI)
Zorya Luhansk
(UKR)
Zürich
(SUI)
Play-offs
AEK Larnaca
(CYP)
Arouca
(POR)
BATE Borisov
(BLR)
Beitar Jerusalem
(ISR)
Brøndby
(DEN)
Crvena zvezda
(SRB)
Dinamo Tbilisi
(GEO)
Göteborg
(SWE)
Grasshoppers
(SUI)
Hajduk Split
(CRO)
İstanbul Başakşehir
(TUR)
Lokomotiva Zagreb
(CRO)
Maribor
(SVN)
Midtjylland
(DEN)
Partizani
(ALB)
Rosenborg
(NOR)
Shkëndija
(MKD)
Slavia Praha
(CZE)
SønderjyskE
(DEN)
Trenčín
(SVK)
Vojvodina
(SRB)
West Ham
(ENG)
Third qualifying round
Aberdeen
(SCO)
Admira
(AUT)
AEK Athens
(GRE)
AIK
(SWE)
Apollon
(CYP)
Birkirkara
(MLT)
Cork
(IRL)
Dinamo Minsk
(BLR)
Domžale
(SVN)
Farul Constanța
(ROU)
Fehérvár
(HUN)
Giannina
(GRE)
Heracles
(NED)
Hertha
(GER)
HJK
(FIN)
Jelgava
(LVA)
Kalju
(EST)
Lille
(FRA)
Luzern
(SUI)
Mladá Boleslav
(CZE)
Olexandriya
(UKR)
Pandurii
(ROU)
Rijeka
(CRO)
Rio Ave
(POR)
Spartak Moskva
(RUS)
Spartak Trnava
(SVK)
Torpedo Zhodino
(BLR)
Vorskla Poltava
(UKR)
Zagłębie Lubin
(POL)
Second qualifying round
Beroe
(BUL)
Budućnost Podgorica
(MNE)
Cliftonville
(NIR)
Connah's Quay
(WAL)
CSMS laşi
(ROU)
Čukarički
(SRB)
Debrecen
(HUN)
Europa
(GIB)
Häcken
(SWE)
Hearts
(SCO)
Hibernian
(SCO)
Kairat
(KAZ)
Käpäz
(AZE)
KR
(ISL)
Kukës
(ALB)
Levadia
(EST)
Levski
(BUL)
Maccabi Haifa
(ISR)
MTK
(HUN)
Neftçi
(AZE)
Odd
(NOR)
Omonoia
(CYP)
Partizan
(SRB)
Piast
(POL)
RoPS
(FIN)
Shakhtyor
(BLR)
Shirak
(ARM)
Slovan Bratislava
(SVK)
St Patrick's
(IRL)
Strømsgodset
(NOR)
Vaduz
(LIE)
Ventspils
(LVA)
Zimbru
(MDA)
First qualifying round
Aktobe
(KAZ)
Atlantas
(LTU)
Bala
(WAL)
Balzan
(MLT)
Bokelj
(MNE)
Breidablik
(ISL)
Chikhura
(GEO)
Cracovia
(POL)
Dacia
(MDA)
Differdange
(LUX)
Dila
(GEO)
FCI
(EST)
Fola
(LUX)
Folgore
(SMR)
Glenavon
(NIR)
Gorica
(SVN)
HB
(FRO)
Hibernians
(MLT)
Jeunesse Esch
(LUX)
La Fiorita
(SMR)
Linfield
(NIR)
Llandudno
(WAL)
Lusitans
(AND)
Mariehamn
(FIN)
NSÍ
(FRO)
Ordabasy
(KAZ)
Pyunik
(ARM)
Rabotnicki
(MKD)
Radnik Bijeljina
(BIH)
Riteriai
(LTU)
Rudar Pljevlja
(MNE)
Samtredia
(GEO)
Shamrock Rovers
(IRL)
Sileks
(MKD)
Široki Brijeg
(BIH)
Slavia Sofia
(BUL)
Sloboda
(BIH)
Spartak Myjava
(SVK)
Spartaks Jūrmala
(LVA)
Stabæk
(NOR)
Sūduva
(LTU)
Teuta
(ALB)
UE Santa Coloma
(AND)
Urartu
(ARM)
Valur
(ISL)
Víkingur
(FRO)
Zaria Balti
(MDA)
Top