UEFA.com works better on other browsers
For the best possible experience, we recommend using Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

UEFA Europa League fixtures and results

The UEFA Europa League season is now over; check out all the results from the group stage on.

UEFA Europa League fixtures and results
UEFA Europa League fixtures and results ©Getty Images

Look back on all this season's UEFA Europa League fixtures and results.

Matchday one: Thursday 20 September

Watch highlights: Sevilla 5-1 Standard Liège
Watch highlights: Sevilla 5-1 Standard Liège


Group A: AEK Larnaca 0-1 Zürich, Ludogorets 2-3 Leverkusen
Group B: Leipzig 2-3 Salzburg, Celtic 1-0 Rosenborg
Group C: København 1-1 Zenit, Slavia Praha 1-0 Bordeaux
Group D: Spartak Trnava 1-0 Anderlecht, Dinamo Zagreb 4-1 Fenerbahçe
Group E: Sporting CP 2-0 Qarabağ, Arsenal 4-2 Vorskla
Group F: Dudelange 0-1 Milan, Olympiacos 0-0 Real Betis
Group G
: Villarreal 2-2 Rangers, Rapid Wien 2-0 Spartak Moskva 
Group H: Marseille 1-2 Eintracht Frankfurt, Lazio 2-1 Apollon
Group I: Beşiktaş 3-1 Sarpsborg, Genk 2-0 Malmö
Group J: Sevilla 5-1 Standard Liège, Akhisar 0-1 Krasnodar
Group K: Rennes 2-1 Jablonec, Dynamo Kyiv 2-2 Astana
Group L: PAOK 0-1 Chelsea, Vidi 0-2 BATE

Matchday two: Thursday 4 October

Highlights: Frankfurt 4-1 Lazio
Highlights: Frankfurt 4-1 Lazio


Group A: Leverkusen 4-2 AEK Larnaca, Zürich 1-0 Ludogorets
Group B: Rosenborg 1-3 Leipzig, Salzburg 3-1 Celtic
Group C: Bordeaux 1-2 København, Zenit 1-0 Slavia Praha
Group D: Fenerbahçe 2-0 Spartak Trnava, Anderlecht 0-2 Dinamo Zagreb
Group E: Vorskla 1-2 Sporting CP, Qarabağ 0-3 Arsenal
Group F: Real Betis 3-0 Dudelange, Milan 3-1 Olympiacos
Group G: Spartak Moskva 3-3 Villarreal, Rangers 3-1 Rapid Wien
Group H: Apollon 2-2 Marseille, Eintracht Frankfurt 4-1 Lazio
Group I: Malmö 2-0 Beşiktaş, Sarpsborg 3-1 Genk
Group J: Krasnodar 2-1 Sevilla, Standard Liège 2-1 Akhisar
Group K: Jablonec 2-2 Dynamo Kyiv, Astana 2-0 Rennes
Group L: BATE 1-4 PAOK, Chelsea 1-0 Vidi

Matchday three: Thursday 25 October

Highlights: Anderlecht 2-2 Fenerbahçe
Highlights: Anderlecht 2-2 Fenerbahçe


Group A: Zürich 3-2 Leverkusen, AEK Larnaca 1-1 Ludogorets
Group B: Salzburg 3-0 Rosenborg, Leipzig 2-0 Celtic
Group C: Zenit 2-1 Bordeaux, København 0-1 Slavia Praha
Group D: Anderlecht 2-2 Fenerbahçe, Spartak Trnava 1-2 Dinamo Zagreb
Group E: Qarabağ 0-1 Vorskla, Sporting CP 0-1 Arsenal
Group F: Milan 1-2 Real Betis, Dudelange 0-2 Olympiacos
Group G: Rangers 0-0 Spartak Moskva, Villarreal 5-0 Rapid Wien 
Group H: Eintracht Frankfurt 2-0 Apollon, Marseille 1-3 Lazio
Group I: Sarpsborg 1-1 Malmö, Beşiktaş 2-4 Genk
Group J: Standard Liège 2-1 Krasnodar, Sevilla 6-0 Akhisar
Group K: Jablonec 1-1 Astana, Rennes 1-2 Dynamo Kyiv
Group L: Chelsea 3-1 BATE, PAOK 0-2 Vidi

Matchday four: Thursday 8 November

Highlights: Spartak Moskva 4-3 Rangers
Highlights: Spartak Moskva 4-3 Rangers


Group A: Leverkusen 1-0 Zürich, Ludogorets 0-0 AEK Larnaca
Group B: Rosenborg 2-5 Salzburg, Celtic 2-1 Leipzig
Group C: Bordeaux 1-1 Zenit, Slavia Praha 0-0 København
Group D
:Fenerbahçe 2-0 Anderlecht, Dinamo Zagreb 3-1 Spartak Trnava
Group E
: Vorskla 0-1 Qarabağ, Arsenal 0-0 Sporting CP
Group F: Real Betis 1-1 Milan, Olympiacos 5-1 Dudelange
Group G
: Spartak Moskva 4-3 Rangers, Rapid Wien 0-0 Villarreal
Group H: Apollon 2-3 Eintracht Frankfurt, Lazio 2-1 Marseille
Group I: Malmö 1-1 Sarpsborg, Genk 1-1 Beşiktaş
Group J: Krasnodar 2-1 Standard Liège, Akhisar 2-3 Sevilla
Group K: Astana 2-1 Jablonec, Dynamo Kyiv 3-1 Rennes
Group L: BATE 0-1 Chelsea, Vidi 1-0 PAOK

Matchday five: Thursday 29 November

Highlights: Sarpsborg 2-3 Beşiktaş
Highlights: Sarpsborg 2-3 Beşiktaş

Group A: Zürich 1-2 AEK Larnaca, Leverkusen 1-1 Ludogorets
Group B: Salzburg 1-0 Leipzig, Rosenborg 0-1 Celtic
Group C: Zenit 1-0 København, Bordeaux 2-0 Slavia Praha
Group D: Anderlecht 0-0 Spartak Trnava, Fenerbahçe 0-0 Dinamo Zagreb
Group E: Qarabağ 1-6 Sporting CP, Vorskla 0-3 Arsenal
Group F: Milan 5-2 Dudelange, Real Betis 1-0 Olympiacos
Group G: Spartak Moskva 1-2 Rapid Wien, Rangers 0-0 Villarreal
Group H
: Eintracht Frankfurt 4-0 Marseille, Apollon 2-0 Lazio
Group I: Sarpsborg 2-3 Beşiktaş, Malmö 2-2 Genk
Group J: Krasnodar 2-1 Akhisar, Standard Liège 1-0 Sevilla
Group K: Astana 0-1 Dynamo Kyiv, Jablonec 0-1 Rennes
Group L: BATE 2-0 Vidi, Chelsea 4-0 PAOK

Matchday six: Thursday 13 December

Villarreal 2-0 Spartak Moskva
Villarreal 2-0 Spartak Moskva

Group A: AEK Larnaca 1-5 Leverkusen, Ludogorets 1-1 Zürich
Group B: Leipzig 1-1 Rosenborg, Celtic 1-2 Salzburg
Group C: København 0-1 Bordeaux, Slavia Praha 2-0 Zenit
Group D: Spartak Trnava 1-0 Fenerbahçe, Dinamo Zagreb 0-0 Anderlecht
Group E: Sporting CP 3-0 Vorskla, Arsenal 1-0 Qarabağ
Group F: Dudelange 0-0 Real Betis, Olympiacos 3-1 Milan
Group G
: Villarreal 2-0 Spartak Moskva, Rapid Wien 1-0 Rangers
Group H: Marseille 1-3 Apollon, Lazio 1-2 Eintracht Frankfurt
Group I: Beşiktaş 0-1 Malmö, Genk 4-0 Sarpsborg
Group J: Sevilla 3-0 Krasnodar, Akhisar 0-0 Standard Liège
Group K: Rennes 2-0 Astana, Dynamo Kyiv 0-1 Jablonec
Group L: PAOK 1-3 BATE, Vidi 2-2 Chelsea

Round of 32 first legs

Tuesday 12 February
Fenerbahçe 1-0 Zenit

Highlights: Rennes 3-3 Betis
Highlights: Rennes 3-3 Betis

Thursday 14 February
Rapid Wien 0-1 Internazionale Milano
Slavia Praha 0-0 Genk
Krasnodar 0-0 Leverkusen
Rennes 3-3 Real Betis
Olympiacos 2-2 Dynamo Kyiv
Lazio 0-1 Sevilla 
BATE 1-0 Arsenal
Galatasaray 1-2 Benfica
Viktoria Plzeň 2-1 Dinamo Zagreb
Club Brugge 2-1 Salzburg
Zürich 1-3 Napoli
Malmö 1-2 Chelsea
Shakhtar Donetsk 2-2 Eintracht Frankfurt
Celtic 0-2 Valencia
Sporting CP 0-1 Villarreal

Round of 32 second legs

Wednesday 20 February
Sevilla 2-0 Lazio (agg: 3-0)

Highlights: Arsenal 3-0 BATE
Highlights: Arsenal 3-0 BATE

Thursday 21 February
Dinamo Zagreb 3-0 Viktoria Plzeň (agg: 4-2)
Salzburg 4-0 Club Brugge (5-2)