UEFA.com works better on other browsers
For the best possible experience, we recommend using Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

Europa League fixtures and results

Check out all the 2020/21 UEFA Europa League group stage results.

Napoli clinched qualification a draw against Real Sociedad on Matchday 6
Napoli clinched qualification a draw against Real Sociedad on Matchday 6 SSC NAPOLI via Getty Images

The 2020/21 UEFA Europa League group stage has now drawn to a close. Find out all the results and the knockout stage calendar.

Round of 32

First legs

Meet the Europa League last 32
Meet the Europa League last 32

Thursday 18 February, 18:55 CET
Wolfsberg vs Tottenham
Dynamo Kyiv vs Club Brugge
Real Sociedad vs Manchester United
Crvena zvezda vs AC Milan
Slavia Praha vs Leicester
Braga vs Roma
Krasnodar vs Dinamo Zagreb
Young Boys vs Leverkusen
Olympiacos vs PSV Eindhoven

Thursday 18 February, 21:00 CET
Benfica vs Arsenal
Antwerp vs Rangers
Salzburg vs Villarreal
Molde vs Hoffenheim
Granada vs Napoli
Maccabi Tel-Aviv vs Shakhtar
LOSC Lille vs Ajax

Second legs

Wednesday 24 February, 18:00 CET
Tottenham vs Wolfsberg

Thursday 25 February, 18:55 CET
Arsenal vs Benfica
Rangers vs Antwerp
Villarreal vs Salzburg
Hoffenheim vs Molde
Napoli vs Granada
Shakhtar vs Maccabi Tel-Aviv
Ajax vs LOSC Lille

Thursday 25 February, 21:00 CET
Club Brugge vs Dynamo Kyiv
Manchester United vs Real Sociedad
AC Milan vs Crvena zvezda
Leicester vs Slavia Praha
Roma vs Braga
Dinamo Zagreb vs Krasnodar
Leverkusen vs Young Boys
PSV Eindhoven vs Olympiacos

Group stage

Matchday 1

Thursday 22 October

Watch the best Matchday 1 goals
Watch the best Matchday 1 goals

Group A: Young Boys 1-2 Roma, CSKA Sofia 0-2 CFR Cluj
Group B: Dundalk 1-2 Molde, Rapid Wien 1-2 Arsenal
Group C: Leverkusen 6-2 Nice, Hapoel Beer-Sheva 3-1 Slavia Praha
Group D: Standard Liège 0-2 Rangers, Lech Poznań 2-4 Benfica
Group E: PSV Eindhoven 1-2 Granada, PAOK 1-1 Omonoia
Group F: Napoli 0-1 AZ Alkmaar, Rjieka 0-1 Real Sociedad
Group G: Braga 3-0 AEK Athens, Leicester 3-0 Zorya Luhansk
Group H: Celtic 1-3 AC Milan, Sparta Praha 1-4 LOSC Lille
Group I: Villarreal 5-3 Sivasspor, Maccabi Tel-Aviv 1-0 Qarabağ
Group J: Tottenham 3-0 LASK, Ludogorets 1-2 Royal Antwerp
Group K: Dinamo Zagreb 0-0 Feyenoord, Wolfsberg 1-1 CSKA Moskva
Group L: Hoffenheim 2-0 Crvena zvezda, Slovan Liberec 1-0 Gent

Matchday 2

Thursday 29 October

Watch the best Europa League Matchday 2 goals
Watch the best Europa League Matchday 2 goals

Group A: Roma 0-0 CSKA Sofia, CFR Cluj 1-1 Young Boys
Group B: Arsenal 3-0 Dundalk, Molde 1-0 Rapid Wien
Group C: Slavia Praha 1-0 Leverkusen, Nice 1-0 Hapoel Beer-Sheva
Group D: Benfica 3-0 Standard Liège, Rangers 1-0 Lech Poznań
Group E: Omonoia 1-2 PSV Eindhoven, Granada 0-0 PAOK
Group F: Real Sociedad 0-1 Napoli, AZ Alkmaar 4-1 Rijeka
Group G: AEK Athens 1-2 Leicester, Zorya Luhansk 1-2 Braga
Group H: AC Milan 3-0 Sparta Praha, LOSC Lille 2-2 Celtic
Group I: Qarabağ 1-3 Villarreal, Sivasspor 1-2 Maccabi Tel-Aviv
Group J: LASK 4-3 Ludogorets, Royal Antwerp 1-0 Tottenham
Group K: CSKA Moskva 0-0 Dinamo Zagreb, Feyenoord 1-4 Wolfsberg
Group L: Gent 1-4 Hoffenheim, Crvena zvezda 5-1 Slovan Liberec

Matchday 3

Thursday 5 November

Watch the best Matchday 3 goals
Watch the best Matchday 3 goals

Group A: Roma 5-0 CFR Cluj, Young Boys 3-0 CSKA Sofia
Group B: Rapid Wien 4-3 Dundalk, Arsenal 4-1 Molde
Group C: Slavia Praha 3-2 Nice, Hapoel Beer-Sheva 2-4 Leverkusen
Group D: Benfica 3-3 Rangers, Lech Poznań 3-1 Standard Liège
Group E: PAOK 4-1 PSV Eindhoven, Omonoia 0-2 Granada
Group F: Real Sociedad 1-0 AZ Alkmaar, Rijeka 1-2 Napoli
Group G: Leicester 4-0 Braga, Zorya Luhansk 1-4 AEK Athens
Group H: Celtic 1-4 Sparta Praha, AC Milan 0-3 LOSC Lille
Group I: Sivasspor 2-0 Qarabağ, Villarreal 4-0 Maccabi Tel-Aviv
Group J: Ludogorets 1-3 Tottenham, Royal Antwerp 0-1 LASK
Group K: Dinamo Zagreb 1-0 Wolfsberg, Feyenoord 3-1 CSKA Moskva
Group L: Crvena zvezda 2-1 Gent, Hoffenheim 5-0 Slovan Liberec

Matchday 4

Thursday 26 November

Watch the best Matchday 4 goals
Watch the best Matchday 4 goals

Group A: CSKA Sofia 0-1 Young Boys, CRF Cluj 0-2 Roma
Group B: Molde 0-3 Arsenal, Dundalk 1-3 Rapid Wien
Group C: Leverkusen 4-1 Hapoel Beer-Sheva, Nice 1-3 Slavia Praha
Group D: Standard Liège 2 -1 Lech Poznań, Rangers 2-2 Benfica
Group E: PSV Eindhoven 3-2 PAOK, Granada 2-1 Omonoia
Group F: Napoli 2-0 Rijeka, AZ Alkmaar 0-0 Real Sociedad
Group G: Braga 3-3 Leicester, AEK Athens 0-3 Zorya Luhansk
Group H: Sparta Praha 4-1 Celtic, LOSC Lille 1-1 AC Milan
Group I: Maccabi Tel-Aviv 1-1 Villarreal, Qarabağ 2-3 Sivasspor
Group J: LASK 0-2 Royal Antwerp, Tottenham 4-0 Ludogorets
Group K: CSKA Moskva 0-0 Feyenoord, Wolfsberg 0-3 Dinamo Zagreb
Group L: Gent 0-2 Crvena zvezda, Slovan Liberec 0-2 Hoffenheim

Matchday 5

Thursday 3 December

Watch the best Matchday 5 goals
Watch the best Matchday 5 goals

Group A: Roma 3-1 Young Boys, CFR Cluj 0-0 CSKA Sofia
Group B: Arsenal 4-1 Rapid Wien, Molde 3-1 Dundalk
Group C: Slavia Praha 3-0 Hapoel Beer-Sheva, Nice 2-3 Leverkusen
Group D: Benfica 4-0 Lech Poznań, Rangers 3-2 Standard Liège
Group E: Granada 0-1 PSV Eindhoven, Omonoia 2-1 PAOK
Group F: AZ Alkmaar 1-1 Napoli, Real Sociedad 2-2 Rijeka
Group G: AEK Athens 2-4 Braga, Zorya Luhansk 1-0 Leicester
Group H: AC Milan 4-2 Celtic, LOSC Lille 2-1 Sparta Praha
Group I: Qarabağ 1-1 Maccabi Tel-Aviv, Sivasspor 0-1 Villarreal
Group J: LASK 3-3 Tottenham, Royal Antwerp 3-1 Ludogorets
Group K: CSKA Moskva 0-1 Wolfsberg, Feyenoord 0-2 Dinamo Zagreb
Group L: Gent 1-2 Slovan Liberec, Crvena zvezda 0-0 Hoffenheim

Matchday 6

Thursday 10 December

Watch the best goals from Matchday 6
Watch the best goals from Matchday 6

Group A: Young Boys 2-1 CFR Cluj, CSKA Sofia 3-1 Roma
Group B: Dundalk 2-4 Arsenal, Rapid Wien 2-2 Molde
Group C: Leverkusen 4-0 Slavia Praha, Hapoel Beer-Sheva 1-0 Nice
Group D: Standard Liège 2-2 Benfica, Lech Poznań 0-2 Rangers
Group E: PSV Eindhoven 4-0 Omonoia, PAOK 0-0 Granada
Group F: Napoli 1-1 Real Sociedad, Rijeka 2-1 AZ Alkmaar
Group G: Braga 2-0 Zorya Luhansk, Leicester 2-0 AEK Athens
Group H: Celtic 3-2 LOSC Lille, Sparta Praha 0-1 AC Milan
Group I: Maccabi Tel-Aviv 1-0 Sivasspor, Villarreal 3-0 Qarabağ*
Group J
: Tottenham 2-0 Royal Antwerp, Ludogorets 1-3 LASK
Group K: Dinamo Zagreb 3-1 CSKA Moskva, Wolfsberg 1-0 Feyenoord
Group L: Hoffenheim 4-1 Gent, Slovan Liberec 0-0 Crvena zvezda

Round of 32

Draw: 14 December
First legs: 18 February
Second legs: 25 February

Round of 16

Draw: 26 February
First legs: 11 March
Second legs: 18 March

Quarter-finals

Draw: 19 March
First legs: 8 April
Second legs: 15 April

Semi-finals

Draw: 19 March
First legs: 29 April
Second legs: 6 May

Final

Gdańsk Stadium, Poland: 26 May

*Match forfeited by Qarabağ