UEFA Europa League third qualifying round draw

Southampton boss Ronald Koeman is set for a reunion with his old club Vitesse, with Sampdoria and Dortmund among the sides learning their fates in the third qualifying round draw.

Southampton boss Ronald Koeman is taking on countrymen, Borussia Dortmund kick off their campaign away from home, while Athletic Club will start out in Bilbao following the draw for the UEFA Europa League third qualifying round.

• The second qualifying round second legs are played on Thursday. First-leg results.

• All ties are played on 30 July and 6 August, with the play-off round draw at 13.00CET on 7 August.

Third qualifying round draw
FC Zürich (SUI) v PFC Cherno More Varna (BUL)/FC Dinamo Minsk (BLR)
FC Kairat Almaty (KAZ)/Alashkert FC (ARM) v HNK Rijeka (CRO)/Aberdeen FC (SCO)
FC Dacia Chisinau (MDA)/MŠK Žilina (SVK) v FC Vorksla Poltava (UKR)
AZ Alkmaar (NED) v İstanbul Başakşehir (TUR)
FC Girondins de Bordeaux (FRA) v AEK Larnaca FC (CYP)
NK Lokomotiva Zagreb (CRO)/ PAOK FC (GRE) v FC Spartak Trnava (SVK)/Linfield FC (NIR)
UC Sampdoria (ITA) v FK Vojvodina (SRB)/FK Spartaks Jūrmala (LVA)
FC Slovan Liberec (CZE) v Hapoel Kiryat Shmona FC (ISR)
Athletic Club (ESP) v FH Hafnarfjördur (ISL)/İnter Bakı PİK (AZE)
ASA Târgu Mureş (ROU) v AS Saint-Étienne (FRA)
FK Kukësi (ALB)/FK Mladost Podgorica (MNE) v Legia Warszawa (POL)/FC Botoşani (ROU)
FK Čukarički (SRB)/Qäbälä FK (AZE) v Apollon Limassol FC (CYP)/FK Trakai (LTU)
FK Jelgava (LVA)/FK Rabotnicki (MKD) v Trabzonspor AŞ (TUR)/FC Differdange 03 (LUX)
Skonto FC (LVA)/Debreceni VSC (HUN) v KR Reykjavík (ISL)/Rosenborg BK (NOR)
R. Charleroi SC (BEL)/Beitar Jerusalem FC (ISL) v FC Zorya Luhansk (UKR)
FC Shakhtyor Soligorsk (BLR)/Wolfsberger AC (AUT) v Borussia Dortmund (GER)
PFC Beroe Stara Zagora (BUL)/Brøndby IF (DEN) v Jagiellonia Białystok (POL)/AC Omonia (CYP)
FK Jablonec (CZE) v FC København (DEN)/Newtown AFC (WAL)
SK Sturm Graz (AUT) v FC Rubin Kazan (RUS)
AIK Solna (SWE)/FC Shirak (ARM) v Atromitos FC (GRE)
SCR Altach (AUT) v Vitória SC (POR)
Hapoel Beer Sheva FC (ISR)/FC Thun (SUI) v FC Vaduz (LIE)/Nõmme Kalju FC (EST)
Randers FC (DEN)/IF Elfsborg (SWE) v Shamrock Rovers FC (IRL)/Odds BK (NOR)
R. Standard de Liège (BEL) v Ferencvárosi TC (HUN)/FK Željezničar (BIH)
NK Koper (SVN)/HNK Hajduk Split (CRO) v FK Mladá Boleslav (CZE)/Strømsgodset IF (NOR)
CF Os Belenenses (POR) v WKS Śląsk Wrocław (POL)/IFK Göteborg (SWE)
Southampton FC (ENG) v Vitesse (NED)
West Ham United FC (ENG)/Birkirkara FC (MLT) v Inverness Caledonian Thistle FC (SCO)/FC Astra Giurgiu (ROU)
FC Krasnodar (RUS) v ŠK Slovan Bratislava (SVK)/University College Dublin AFC (IRL)

Road to Basel
Transfer to play-offs from UEFA Champions League: 15 defeated third qualifying round teams

Play-off draw: 13.00CET, 7 August, Nyon
Play-off, first leg: 20 August
Play-off, second leg: 27 August

Bye to group stage: FC Schalke 04 (GER), SSC Napoli (ITA), Tottenham Hotspur FC (ENG), Villarreal CF (ESP), Olympique de Marseille (FRA), FC Dnipro Dnipropetrovsk (UKR), SC Braga (POR), ACF Fiorentina (ITA), RSC Anderlecht (BEL), Liverpool FC (ENG), Beşiktaş JK (TUR), FC Lokomotiv Moskva (RUS), FC Augsburg (GER), Asteras Tripolis FC (GRE), FC Groningen (NED), FC Sion (SUI), 10 defeated UEFA Champions League play-off teams

Group stage draw: 28 August, Monaco
Matchday one: 17 September
Matchday two: 1 October
Matchday three: 22 October
Matchday four: 5 November
Matchday five: 26 November
Matchday six: 10 December

Transfer to round of 32 from UEFA Champions League: 8 third-place group finishers

Round of 32 draw: 14 December, Nyon
Round of 32, first leg: 18 February
Round of 32, second leg: 25 February
Round of 16 draw: 26 February (tbc), Nyon
Round of 16, first leg: 10 March
Round of 16, second leg: 17 March
Quarter-final draw: 18 March, Nyon
Quarter-final, first leg: 7 April
Quarter-final, second leg: 14 April
Semi-final draw: 15 April
Semi-final, first leg: 28 Apeil
Semi-final, second leg: 5 May
Final: 20.45CET, 18 May, St. Jakob-Park

Top