Europa League third qualifying round draw

The draw for the third qualifying round has been made, with Saint-Étienne v AEK Athens perhaps the pick as the likes of West Ham, Spartak Moskva and Genk enter the UEFA Europa League.

The draw for the UEFA Europa League third qualifying round has been made in Nyon, Switzerland. It was preceded by a moment of silence in honour of the victims of Thursday's terrorist attack in Nice.

Third qualifying round draw (ties 28 July & 4 August)
RoPS Rovaniemi (FIN)/Lokomotiva Zagreb (CRO) v Vorskla Poltava (UKR)
Saint-Étienne (FRA) v AEK Athens (GRE)
Cliftonville (NIR)/AEK Larnaca (CYP) v Spartak Moskva (RUS)
Pandurii Târgu Jiu (ROU) v Kairat Almaty (KAZ)/Maccabi Tel-Aviv (ISR)
Vojvodina (SRB)/Connah's Quay (WAL) v Dinamo Minsk (BLR)/St Patrick's Athletic (IRL)

Partizan (SRB)/Zagłebie Lubin (POL) v Strømsgodset (NOR)/SønderjyskE (DEN)
Austria Wien (AUT)/Kukës (ALB) v Shirak (ARM)/Spartak Trnava (SVK)
Hertha Berlin (GER) v Brøndby (DEN)/Hibernian (SCO)
West Ham United (ENG) v Shakhtyor Soligorsk (BLR)/Domžale (SVN)
Luzern (SUI) v Sassuolo (ITA)
AIK Solna (SWE)/Europa (GIB) v Panathinaikos (GRE)

Sassuolo are poised for their European debuts
Sassuolo are poised for their European debuts©Getty Images

İstanbul Başakşehir (TUR) v Rijeka (CRO)
Videoton (HUN)/Čukarički (SRB) v Midtjylland (DEN)/Vaduz (LIE)
Levadia Tallinn (EST)/Slavia Praha (CZE) v Rio Ave (POR)
Zimbru Chisinau (MDA)/Osmanlıspor* (TUR) v Maccabi Haifa (ISR)/Nõmme Kalju (EST)
Heracles (NED) v Arouca (POR)
Piast Gliwice (POL)/IFK Göteborg (SWE) v Beroe Stara Zagora (BUL)/HJK Helsinki (FIN)

Birkirkara (MLT)/Hearts (SCO) v Krasnodar (RUS)
Aberdeen (SCO)/Ventspils (LVA) v Maribor (SVN)/Levski Sofia (BUL)
Debrecen (HUN)/Torpedo-Belaz Zhodino (BLR) v Rapid Wien (AUT)
Admira Wacker Mödling (AUT)/Käpäz (AZE)  v Slovan Liberec (CZE)
AZ Alkmaar (NED) v Giannina (GRE)/Odd (NOR)
Lille (FRA) v MTK Budapest (HUN)/Qäbälä (AZE)

Genk won on Thursday
Genk won on Thursday©AFP

Genk (BEL)/Budućnost Podgorica (MNE) v Häcken (SWE)/ Cork City (IRL)
Gent (BEL) v Viitorul Constanţa (ROU)
Slovan Bratislava (SVK)/Jelgava (LVA) v Omonia (CYP)/Beitar Jerusalem (ISR)
Oleksandriya (UKR) v laşi (ROU)/Hajduk Split (CRO)
Neftçi PFK (AZE)/Shkëndija (MKD) v Mladá Boleslav (CZE)
KR Reykjavík (ISL)/Grasshoppers (SUI) v Apollon Limassol (CYP)

Second qualifying round ends on Wednesday and Thursday

*Participation subject to ongoing CAS proceedings

Draw procedure
The teams were ranked by their coefficient or, in the case of clubs emerging from the 33 second qualifying round ties (which conclude next week), by the higher of the two coefficients involved – with half the sides classified as seeds. The teams were further split into five groups containing an equal number of seeded and unseeded contenders.

  • Byes

Play-off round (draw 5 August)
29 sides advance from the UEFA Europa League third qualifying round, joining 15 teams transferring from the UEFA Champions League third qualifying round.

United await in the group stage
United await in the group stage©Getty Images

Group stage (draw 26 August)
Schalke (GER)
Zenit (RUS)
Manchester United (ENG)
Athletic Club (ESP)
Internazionale Milano (ITA)
Fiorentina (ITA)
Braga (POR)
Standard Liège (BEL)
Celta Vigo (ESP)
Feyenoord (NED)
Mainz (GER)
FC Zürich (SUI)
Southampton (ENG)
Nice (FRA)
Zorya Luhansk (UKR)
Konyaspor (TUR)
10 transfer from UEFA Champions League play-off round

Round of 32 (draw 12 December)
8 transfer from UEFA Champions League group stage

Top