Under-17 EURO finals line-up: draw 5 April

Holders Spain are among the 15 teams that came through the elite round to join hosts England in May's finals.

Action from holders Spain's win against the Czech Republic
©Jan Tauber

The UEFA European Under-17 Championship finals line-up has been decided after the completion of the elite round.

  • The draw will be at 18:30CET on 5 April at St George's Park, Burton-upon-Trent.
  • The finals in England will be from 4 to 20 May.

Qualified teams
Group 1:
Serbia, Spain (holders)
Group 2:
Sweden, Belgium
Group 3:
Republic of Ireland
Group 4:
Switzerland, Portugal
Group 5:
Netherlands, Italy
Group 6:
Bosnia and Herzegovina, Denmark
Group 7:
Slovenia, Israel
Group 8:
Norway, Germany
Hosts: England

  • The eight elite round group winners and the seven runners-up with the best records against the teams first and third in their section will join England in the finals. Group 3 runners-up Georgia miss out.
  • Spain, who beat England in last year's final in Croatia, are aiming to add to their record three U17 titles, or nine counting the pre-2001/02 U16 event.
  • Germany, the Netherlands and Portugal are two-time U17 champions, Switzerland have also lifted the trophy.
  • Slovenia have only ever previously qualified as hosts.

How the draw works

• Hosts England are placed in position 1 of Group A. The seven best elite round section winners are in Pot 1 and drawn to fill the remaining positions 1 and 2 in the four finals groups. The remaining teams (the other elite round group winners and the seven best runners-up) are in Pot 2 and fill positions 3 and 4.

Pot 1: Republic of Ireland, Netherlands, Serbia, Norway, Slovenia, Switzerland, Bosnia and Herzegovina

Pot 2: Sweden, Germany, Portugal, Denmark, Italy, Israel, Spain, Belgium

• The top two in each group progress to the quarter-finals.

Calendar
Group stage: 4/5, 7/8, 10/11 May
Quarter-finals: 13/14 May
Semi-finals: 17 May
Final: 20 May

Knockout system
Quarter-final 1: Winner Group A v Runner-up Group B
Quarter-final 2: Winner Group B v Runner-up Group A
Quarter-final 3: Winner Group C v Runner-up Group D
Quarter-final 4: Winner Group D v Runner-up Group C

Semi-final 1: Winner quarter-final 1 v Winner quarter-final 3
Semi-final 2: Winner quarter-final 2 v Winner quarter-final 4

Final: Winner semi-final 1 v Winner semi-final 2

Top