UEFA.com works better on other browsers
For the best possible experience, we recommend using Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

U17 EURO fixtures and results

Mikey Moore inspired England against France, Portugal came from behind to beat Spain and Italy also won on Tuesday to follow Monday victors Czechia, Serbia and Denmark.

Mikey Moore scored two as England defeated France
Mikey Moore scored two as England defeated France UEFA via Sportsfile

The 2024 UEFA European Under-17 Championship is in progress in Cyprus.

On Tuesday, fresh from two Premier League appearances for Tottenham Hotspur, Mikey Moore scored twice as England defeated 2023 runners-up France 4-0. Also in Group D, Spain's proud record of never losing a U17 EURO opening game ended in their 16th appearance as Portugal came from behind to win 2-1. In Group C, Italy defeated Poland 2-0 and it was 0-0 between Slovakia and Sweden.

U17 EURO group stage highlights: Cyprus 0-5 Czechia

In Monday's games, hosts Cyprus lost 5-0 to Czechia in front of a sell-out crowd at Larnaca's AEK Arena while Serbia beat Ukraine 1-0 with a brilliant early Dušan Makević goal in the other Group A opener. Prolific Arsenal prospect Chido Obi was among the scorers as Denmark struck either side of half-time to defeat Wales 2-0 in Group B, where Croatia and Austria drew 0-0.

Groups A and B continue on Thursday with Groups C and D in Friday action. The groups end on Sunday and Monday with the top two in each section progressing to the quarter-finals on 29 and 30 May. The semis are on 2 June and the final three days later in Limassol.

Where to watch: TV/streams

All kick-off times CET, local time is one hour ahead

Group stage

Matchday 1

Monday 20 May

Group A:
Serbia 1-0 Ukraine (Paralimni Municipal Stadium Tasos Markou Paralimni)
Cyprus 0-5 Czechia (AEK Arena, Larnaca)

U17 EURO group stage highlights: Serbia 1-0 Ukraine

Group B:
Denmark 2-0 Wales (Dasaki Achnas Stadium, Dasaki)
Croatia 0-0 Austria (Antonis Papadopoulos Stadium, Larnaca)

U17 EURO group stage highlights: Denmark 2-0 Wales

Tuesday 21 May

Group C:
Slovakia 0-0 Sweden
(Paralimni Municipal Stadium Tasos Markou Paralimni)
Italy 2-0 Poland (AEK Arena, Larnaca)

U17 EURO group stage highlights: Italy 2-0 Poland

Group D:
Spain 1-2 Portugal (Dasaki Achnas Stadium, Dasaki)
France 0-4 England (Ammochostos Epistrofi Stadium, Larnaca)

U17 EURO group stage highlights: France 0-4 England

Matchday 2

Thursday 23 May

Group A:
Ukraine vs Czechia
(17:00, Paralimni Municipal Stadium Tasos Markou Paralimni)
Cyprus vs Serbia (19:30, Antonis Papadopoulos Stadium, Larnaca)

Group B:
Denmark vs Croatia (17:00, Dasaki Achnas Stadium, Dasaki)
Austria vs Wales (19:30, Ammochostos Epistrofi Stadium, Larnaca)

Friday 24 May

Group C:Italy vs Slovakia (17:00, Dasaki Achnas Stadium, Dasaki)
Sweden vs Poland (17:00, AEK Arena, Larnaca)

Group D:
Portugal vs England (19:30, Ammochostos Epistrofi Stadium, Larnaca)
France vs Spain (19:30, Antonis Papadopoulos Stadium, Larnaca)

2023 semi-final highlights: Spain 1-3 France

Matchday 3

Sunday 26 May

Group A:
Ukraine vs Cyprus (19:30, AEK Arena, Larnaca)
Czechia vs Serbia (19:30, Ammochostos Epistrofi Stadium, Larnaca)

Group B:
Austria vs Denmark (17:00, Paralimni Municipal Stadium Tasos Markou Paralimni)
Wales vs Croatia (17:00, Dasaki Achnas Stadium, Dasaki)

Monday 27 May

Group C:
Sweden vs Italy (17:00, Paralimni Municipal Stadium Tasos Markou Paralimni)
Poland vs Slovakia (17:00, Dasaki Achnas Stadium, Dasaki)

Group D:
Portugal vs France (19:30, Ammochostos Epistrofi Stadium, Larnaca)
England vs Spain (19:30, Antonis Papadopoulos Stadium, Larnaca)

Knockout phase

Quarter-finals

Wednesday 29 May

QF1 or QF 2 (16:30, Ammochostos Epistrofi Stadium, Larnaca)
QF1 or QF 2 (19:00, AEK Arena, Larnaca)

Thursday 30 May

QF3 or QF 4 (17:00, Antonis Papadopoulos Stadium, Larnaca)
QF3 or QF 4 (19:30, AEK Arena, Larnaca)

Semi-finals

Sunday 2 June

SF1 or SF2 (17:00, AEK Arena, Larnaca)
SF1 or SF2 (19:30, Antonis Papadopoulos Stadium, Larnaca)

Final

Wednesday 5 June
Winners SF1 vs Winners SF2 (19:30, Limassol Stadium, Limassol)

Knockout system

Quarter-finals
QF1: Winners Group A vs Runners-up Group B
QF2: Winners Group B vs Runners-up Group A
QF3: Winners Group C vs Runners-up Group D
QF4: Winners Group D vs Runners-up Group C

Semi-finals
SF1: Winners QF1 vs Winners QF3
SF2: Winners QF2 vs Winners QF4

Final
Winners SF1 vs Winners SF2

Selected for you