2019 #U17EURO finals: Republic of Ireland

The Republic of Ireland will host the 2019 Under-17 EURO finals from 3 to 19 May.

UEFA European Under-17 Championships trophy
©Sportsfile

The Republic of Ireland will host the 2019 Under-17 EURO finals from 3 to 19 May. The tournament will also act as Europe's qualifier for the FIFA U-17 World Cup in Peru from 5 to 27 October 2019.

  • Ireland previously hosted the 1994 U17 EURO and 2015 UEFA Regions' Cup while Dublin was the venue for the 2011 UEFA Europa League final and will stage four UEFA EURO 2020 matches.
  • 15 teams will qualify to join Ireland in the finals after March's elite round.
  • Tickets for the tournament will go on sale on www.fai.ie from 22 February at 11am local time (12CET) for the general public. Prices for adults start at €5, with all Under-16s getting free entry for games.
  • The finals draw is on 5 April in Dublin.

Elite round groups
Group 1 (20–26 March)
: Italy, Austria, Romania, Turkey*

Group 2 (20–26 March): Netherlands* (holders), Czech Republic, Israel, Northern Ireland

Group 3 (21–27 March): England, Denmark*, Croatia, Switzerland

Group 4 (20–26 March): Germany*, Slovenia, Iceland, Belarus

Group 5 (20–26 March): Spain*, Ukraine, Kosovo, Greece

Group 6 (20–26 March): Portugal, Russia, Poland, Scotland*

Group 7 (26 March–1 April): Belgium, Hungary*, Norway, Bosnia and Herzegovina

Group 8 (26 March–1 April): Slovakia, France, Sweden, Serbia*

*Hosts

• The eight group winners and the seven runners-up with the best records against the teams first and third in their section will join hosts the Republic of Ireland in the finals from 3 to 19 May.

Qualifying round groups
Group 1

Qualified: Netherlands (holders), Sweden

Group 2
Qualified:
Ukraine, Iceland, Bosnia and Herzegovina*

Group 3
Qualified:
Austria, Slovenia

Group 4
Qualified:
Spain, Israel

Group 5
Qualified:
Kosovo, Scotland, Switzerland*

Group 6
Qualified:
Denmark, Russia

Group 7
Qualified:
France, Poland

Group 8
Qualified:
Czech Republic, Norway

Group 9
Qualified:
Hungary, Romania, Serbia*

Group 10
Qualified:
Slovakia, Northern Ireland, Turkey*

Group 11
Qualified:
Portugal, Belarus

Group 12
Qualified:
Belgium, Greece

Group 13
Qualified:
Italy, Croatia

*best third-placed team

Bye to elite round: England, Germany

Bye to final tournament: Republic of Ireland (hosts)

Top