UEFA.com works better on other browsers
For the best possible experience, we recommend using Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

Women's Champions League second qualifying round draw

Nyon - - your local time

Watch a replay of the draw

poster

Draw results

Watch a replay of the draw

poster

Women's Champions League second qualifying round draw

Valur vs Glasgow City and Anderlecht vs Benfica are among the ties on 18 and 19 November.

UEFA via Getty Images

In the UEFA Women's Champions League second qualifying round draw, the 20 winners from the first qualifying round were paired in ten one-legged ties to be played on 18 and 19 November. Those games will decide which teams progress to join the 22 clubs seeded to the last 32.

Second qualifying round draw (18/19 November)

Górnik Łęczna (POL) vs Apollon LFC (CYP)
WFC Pomurje (SVN) vs Ferencváros (HUN)
NSA Sofia (BUL) vs ŽFK Spartak (SRB)
Valur (ISL) vs Glasgow City (SCO)
Vllaznia (ALB) vs FC Minsk (BLR)
Gintra Universitetas (LTU) vs Vålerenga (NOR)
Anderlecht (BEL) vs SL Benfica (POR)
SFK 2000 Sarajevo (BIH) vs WFC-2 Kharkiv (UKR)
St. Pölten (AUT) vs CSKA Moskva (RUS)
Olimpia Cluj vs Lanchkhuti (GEO)

  • Glasgow City reached the quarter-finals for the second time last season; Valur made that stage in 2005/06
  • Glasgow won 3-1 at Valur in the 2011/12 round of 32 to complete a 4-1 aggregate win
  • Minsk beat Vllzania 3-0 in Sarajevo in the 2015/16 qualifying round
  • Minsk (last term), Gintra Universitetas and Olimpia Cluj have previously got to the round of 16
  • Last season Vllaznia were the first team from Albania to contest the round of 32
  • Along with Glasgow, Minsk and Vllaznia, St. Pölten and ŽFK Spartak made the last 32 in 2019/20
  • Sarajevo are entering for a joint-record 18th season and, as with round of 32 contenders Brøndby, those 18 seasons are consecutive
  • Lanchkhuti are the first Georgian side to win a game in this competition
  • Debutants: Benfica, CSKA Moskva, Lanchkhuti, Vålerenga

Tournament calendar

Second qualifying round: 18/19 November 2020
Round of 32 draw: 12:00 CET, 24 November, Nyon
Round of 32: 9/10 & 15/16 December 2020
Round of 16 draw: 18 December
Round of 16: 3/4 & 10/11 March 2021
Quarter-final & semi-final draw: 12 March
Quarter-finals: 23/24 March & 31 March/1 April 2021
Semi-finals: 24/25 April & 1/2 May 2021
Final: 16 May 2021 (Gamla Ullevi, Gothenburg)

Bye to round of 32

1 Lyon (FRA, holders) 145.680
2 Wolfsburg (GER) 114.090
3 Barcelona (ESP) 102.140
4 Paris Saint-Germain (FRA) 98.680
5 Bayern München (GER) 78.090
6 Manchester City (ENG) 69.645
7 Slavia Praha (CZE) 65.365
8 Chelsea (ENG) 63.645
9 Rosengård (SWE) 59.015
10 Atlético Madrid (ESP) 47.140
11 Fortuna Hjørring (DEN) 46.385
12 Brøndby (DEN) 45.385
13 LSK Kvinner (NOR) 44.075
14 BIIK-Kazygurt (KAZ) 38.570
15 Zürich (SUI) 34.920
16 Sparta Praha (CZE) 31.365
17 Fiorentina (ITA) 29.065
18 Ajax (NED) 23.890
19 Göteborg (SWE) 20.015
20 Juventus (ITA) 17.065
21 PSV Eindhoven (NED) 10.890
22 Servette (SUI) 7.920

Draw procedure

The UEFA administration formed groups for the draw based on these principles:

  • Seeding of clubs based on the club coefficient rankings
  • In every group an equal number of seeded and unseeded teams
  • Other elements such as Covid-19 travel restrictions and geographical approach

The 20 teams were dividedinto five groups of four teams. Within the five groups, the 20 teams were divided equally into ten seeded teams and ten unseeded teams. The club drawn first plays the single leg of the tie at home.

  • All clubs in the five groups were ordered randomly and identified by a number: 1 and 2 for seeded teams, 3 and 4 for unseeded teams
  • Two bowls were prepared, one containing balls with slips of paper 1 and 2 for the seeds, the other with 3 and 4.
  • A ball was taken from each bowl and placed in an empty bowl in the middle, where they were shuffled. One of the two balls was drawn at random and the teams assigned to that number were at home in their ties. The second ball was drawn to complete the pairing, which applies to all five groups.
  • This was repeated for the remaining balls.

Seeding groups

Group 1

Seeded:
1 Gintra Universitetas (LTU)
2 Apollon LFC (CYP)
Unseeded:
3 Górnik Łęczna (POL)
4 Vålerenga (NOR)

Group 2

Seeded:
1 Anderlecht (BEL)
2 Ferencváros (HUN)
Unseeded:
3 WFC Pomurje (SVN)
4 SL Benfica (POR)

Group 3

Seeded:
1 SFK 2000 Sarajevo (BIH)
2 ŽFK Spartak (SRB)
Unseeded:
3 NSA Sofia (BUL)
4 WFC-2 Kharkiv (UKR)

Group 4

Seeded:
1 St. Pölten (AUT)
2 Glasgow City (SCO)
Unseeded:
3 Valur (ISL)
4 CSKA Moskva (RUS)

Group 5

Seeded:
1 Olimpia Cluj (ROU)
2 FC Minsk (BLR)
Unseeded:
3 Vllaznia (ALB)
4 Lanchkhuti (GEO)

Contenders & coefficients

1 Glasgow City (SCO) 36.590
2 FC Minsk (BLR) 25.270
3 St. Pölten (AUT) 23.950
4 ŽFK Spartak (SRB) 20.615
5 Gintra Universitetas (LTU) 19.285
6 Apollon LFC (CYP) 16.280
7 SFK 2000 Sarajevo (BIH) 15.960
8 Olimpia Cluj (ROU) 14.630
9 Anderlecht (BEL) 10.125
10 Ferencváros (HUN) 9.470
11 Vllaznia (ALB) 9.310
12 Vålerenga (NOR) 9.075
13 Valur (ISL) 8.580
14 Górnik Łęczna (POL) 8.285
15 CSKA Moskva (RUS) 7.425
16 WFC Pomurje (SVN) 6.980
17 NSA Sofia (BUL) 5.985
18 WFC-2 Kharkiv (UKR) 4.800
19 SL Benfica (POR) 3.960
20 Lanchkhuti (GEO) 0.000

Valur vs Glasgow City and Anderlecht vs Benfica are among the ties on 18 and 19 November.

UEFA via Getty Images

In the UEFA Women's Champions League second qualifying round draw, the 20 winners from the first qualifying round were paired in ten one-legged ties to be played on 18 and 19 November. Those games will decide which teams progress to join the 22 clubs seeded to the last 32.

Second qualifying round draw (18/19 November)

Górnik Łęczna (POL) vs Apollon LFC (CYP)
WFC Pomurje (SVN) vs Ferencváros (HUN)
NSA Sofia (BUL) vs ŽFK Spartak (SRB)
Valur (ISL) vs Glasgow City (SCO)
Vllaznia (ALB) vs FC Minsk (BLR)
Gintra Universitetas (LTU) vs Vålerenga (NOR)
Anderlecht (BEL) vs SL Benfica (POR)
SFK 2000 Sarajevo (BIH) vs WFC-2 Kharkiv (UKR)
St. Pölten (AUT) vs CSKA Moskva (RUS)
Olimpia Cluj vs Lanchkhuti (GEO)

  • Glasgow City reached the quarter-finals for the second time last season; Valur made that stage in 2005/06
  • Glasgow won 3-1 at Valur in the 2011/12 round of 32 to complete a 4-1 aggregate win
  • Minsk beat Vllzania 3-0 in Sarajevo in the 2015/16 qualifying round
  • Minsk (last term), Gintra Universitetas and Olimpia Cluj have previously got to the round of 16
  • Last season Vllaznia were the first team from Albania to contest the round of 32
  • Along with Glasgow, Minsk and Vllaznia, St. Pölten and ŽFK Spartak made the last 32 in 2019/20
  • Sarajevo are entering for a joint-record 18th season and, as with round of 32 contenders Brøndby, those 18 seasons are consecutive
  • Lanchkhuti are the first Georgian side to win a game in this competition
  • Debutants: Benfica, CSKA Moskva, Lanchkhuti, Vålerenga

Tournament calendar

Second qualifying round: 18/19 November 2020
Round of 32 draw: 12:00 CET, 24 November, Nyon
Round of 32: 9/10 & 15/16 December 2020
Round of 16 draw: 18 December
Round of 16: 3/4 & 10/11 March 2021
Quarter-final & semi-final draw: 12 March
Quarter-finals: 23/24 March & 31 March/1 April 2021
Semi-finals: 24/25 April & 1/2 May 2021
Final: 16 May 2021 (Gamla Ullevi, Gothenburg)

Bye to round of 32

1 Lyon (FRA, holders) 145.680
2 Wolfsburg (GER) 114.090
3 Barcelona (ESP) 102.140
4 Paris Saint-Germain (FRA) 98.680
5 Bayern München (GER) 78.090
6 Manchester City (ENG) 69.645
7 Slavia Praha (CZE) 65.365
8 Chelsea (ENG) 63.645
9 Rosengård (SWE) 59.015
10 Atlético Madrid (ESP) 47.140
11 Fortuna Hjørring (DEN) 46.385
12 Brøndby (DEN) 45.385
13 LSK Kvinner (NOR) 44.075
14 BIIK-Kazygurt (KAZ) 38.570
15 Zürich (SUI) 34.920
16 Sparta Praha (CZE) 31.365
17 Fiorentina (ITA) 29.065
18 Ajax (NED) 23.890
19 Göteborg (SWE) 20.015
20 Juventus (ITA) 17.065
21 PSV Eindhoven (NED) 10.890
22 Servette (SUI) 7.920

Draw procedure

The UEFA administration formed groups for the draw based on these principles:

  • Seeding of clubs based on the club coefficient rankings
  • In every group an equal number of seeded and unseeded teams
  • Other elements such as Covid-19 travel restrictions and geographical approach

The 20 teams were dividedinto five groups of four teams. Within the five groups, the 20 teams were divided equally into ten seeded teams and ten unseeded teams. The club drawn first plays the single leg of the tie at home.

  • All clubs in the five groups were ordered randomly and identified by a number: 1 and 2 for seeded teams, 3 and 4 for unseeded teams
  • Two bowls were prepared, one containing balls with slips of paper 1 and 2 for the seeds, the other with 3 and 4.
  • A ball was taken from each bowl and placed in an empty bowl in the middle, where they were shuffled. One of the two balls was drawn at random and the teams assigned to that number were at home in their ties. The second ball was drawn to complete the pairing, which applies to all five groups.
  • This was repeated for the remaining balls.

Seeding groups

Group 1

Seeded:
1 Gintra Universitetas (LTU)
2 Apollon LFC (CYP)
Unseeded:
3 Górnik Łęczna (POL)
4 Vålerenga (NOR)

Group 2

Seeded:
1 Anderlecht (BEL)
2 Ferencváros (HUN)
Unseeded:
3 WFC Pomurje (SVN)
4 SL Benfica (POR)

Group 3

Seeded:
1 SFK 2000 Sarajevo (BIH)
2 ŽFK Spartak (SRB)
Unseeded:
3 NSA Sofia (BUL)
4 WFC-2 Kharkiv (UKR)

Group 4

Seeded:
1 St. Pölten (AUT)
2 Glasgow City (SCO)
Unseeded:
3 Valur (ISL)
4 CSKA Moskva (RUS)

Group 5

Seeded:
1 Olimpia Cluj (ROU)
2 FC Minsk (BLR)
Unseeded:
3 Vllaznia (ALB)
4 Lanchkhuti (GEO)

Contenders & coefficients

1 Glasgow City (SCO) 36.590
2 FC Minsk (BLR) 25.270
3 St. Pölten (AUT) 23.950
4 ŽFK Spartak (SRB) 20.615
5 Gintra Universitetas (LTU) 19.285
6 Apollon LFC (CYP) 16.280
7 SFK 2000 Sarajevo (BIH) 15.960
8 Olimpia Cluj (ROU) 14.630
9 Anderlecht (BEL) 10.125
10 Ferencváros (HUN) 9.470
11 Vllaznia (ALB) 9.310
12 Vålerenga (NOR) 9.075
13 Valur (ISL) 8.580
14 Górnik Łęczna (POL) 8.285
15 CSKA Moskva (RUS) 7.425
16 WFC Pomurje (SVN) 6.980
17 NSA Sofia (BUL) 5.985
18 WFC-2 Kharkiv (UKR) 4.800
19 SL Benfica (POR) 3.960
20 Lanchkhuti (GEO) 0.000