Kick out COVID-19 by following the World Health Organization and FIFA's five steps to help stop the disease’s spread.

1. Wash hands 2. Cough into bent elbow 3. Don't touch your face 4. Keep physical distance 5. Stay at home if unwell.
More info >
 

Women’s Futsal EURO 2021 qualifying draw

poster

The preliminary round is in May and the main round follows in September.

The second edition of the UEFA Women’s Futsal EURO has begun with the qualifying draw involving 24 entrants, including debutants Gibraltar and Bosnia & Herzegovina.

Spain won the first edition in 2019 in Portugal, who were runners-up ahead of bronze-medallists Russia and fellow semi-finalists Ukraine. The 2021 edition will also end with a four-team knockout final tournament, next February.

2019 final highlights: Spain 4-0 Portugal
2019 final highlights: Spain 4-0 Portugal

Preliminary round draw (5–10 May)

Group A: Serbia, Lithuania (hosts), Slovakia, Northern Ireland

Group B: Netherlands, Armenia, Bosnia and Herzegovina, Moldova (hosts)

Group C: Kazakhstan, Belgium, Gibraltar (hosts)

  • The three group winners advance to the main round join the 13 teams given byes.

Main round draw (1–6 September)

Group 1: Russia, Hungary, Belarus (hosts), winner preliminary round Group B

Group 2: Portugal, Croatia (hosts), Poland, Slovenia

Group 3: Ukraine (hosts), Finland, Czech Republic, winner preliminary round Group C

Group 4: Spain (holders), Italy, Sweden (hosts), winner preliminary round Group A

  • The four group winners will advance to the knockout finals in mid-February, with one of the nations appointed as hosts.

The calendar

Qualifying draw: 13:30 CET, 13 February 2020
Preliminary round: 5–10 May 2020
Main round: 1–6 September 2020
Finals draw: tbc
Final tournament: 11/12 & 13/14 February 2021

How the draw worked

Preliminary round: 5–10 May 2020

  • The 13 nations with the highest ranking as per the UEFA Women’s Futsal National Teams Coefficient Rankings receive a bye.
  • The other 11 entrants will enter in the preliminary round.
  • The draw produced one group of three teams and two of four, played as one-venue mini-tournaments.
  • The teams were split into three seeding tiers according to their coefficient.
  • Lithuania, Moldova and Gibraltar were pre-selected as hosts and drawn from Pot 1, placed in Groups A and B according to their seeding tier (Gibraltar or Moldova would fill position 4 in Group A rather than 3 if drawn first).
  • Pot 2 consisted of the three remaining lowest ranked teams; they were placed in position 3 (or 4 if available) in Groups A to C, missing out the groups which already had a host assigned to that position.
  • Pot 3 consisted of the second tier of teams, with Armenia and Belgium placed to take position 2 in the groups in which Lithuania have not been drawn.
  • Pot 4 consisted of the teams to fill position 1.
  • The three group winners advance to the main round join the 13 teams given byes.

Pot 1 (hosts)
Lithuania (position 2)
Moldova (4 if Group A, 3 if Groups B or C)
Gibraltar (4 if Group A, 3 if Groups B or C)

Pot 2 (position 3, and 4 in Group A if available)
Slovakia
Northern Ireland
Bosnia and Herzegovina

Pot 3 (position 2)
Armenia
Belgium

Pot 4 (position 1)
Kazakhstan
Serbia
Netherlands

2019 highlights: Russia beat Ukraine on penalties for bronze
2019 highlights: Russia beat Ukraine on penalties for bronze

Main round: 1–6 September 2020

  • The 13 teams given byes and the three preliminary round winners were drawn into four groups of four teams, played as mini-tournaments.
  • Four teams were pre-selected as hosts and drawn from Pot 5, placed in groups according to their seeding tier.
  • Pot 6 consisted of Slovenia and the three preliminary round winners, to fill position 4 in each group.
  • Pots 7, 8 and 9 consisted of the teams to fill positions 3, 2 and 1 respectively, minus the hosts.
  • The four group winners will advance to the knockout finals in mid-February, with one of the nations appointed as hosts.

Pot 5 (hosts)
Ukraine (position 1)
Croatia (2)
Sweden (3)
Belarus (3)

Pot 6 (position 4)
Slovenia
Preliminary round winners x 3

Pot 7 (position 3)
Czech Republic
Poland

Pot 8 (position 2)
Hungary
Finland
Italy

Pot 9 (position 1)
Spain (holders)
Portugal
Russia

Top