Women's Under-19 elite round draw made

Holders France will face Portugal, Italy, Bosnia & Herzegovina for a finals spot after April's seven groups were set.

Women's Under-19 elite round draw made
©UEFA.com

The UEFA European Women's Under-19 Championship elite round draw has been made by last season's England captain Esme Morgan, who received the 2019 UEFA Respect Fair Play award on behalf of her team.

Group 1 (8–14 April): Netherlands (hosts), Scotland, Iceland, Romania

Group 2 (7–13 April): Germany, Denmark, Northern Ireland (hosts), Israel

Group 3 (8–14 April): Spain, Switzerland, Serbia, Sweden (hosts)

Group 4 (8–14 April): Finland, Russia, Austia, Croatia (hosts)

Group 5 (7–13 April): France (holders), Portugal (hosts), Italy, Bosnia and Herzegovina

Group 6 (8–14 April): Belgium, Hungary, Poland (hosts), Slovakia

Group 7 (8–14 April): Norway, Engand, Czech Republic (hosts), Republic of Ireland

• Holders France (5 titles), Germany (6), Sweden (3), Spain (2), Netherlands (1), England (1), Russia (1) and Italy (1) are past champions.

• Bosnia and Herzegovina, Croatia and the Czech Republic are hoping to quaify for the first time.

• The seven group winners qualify to join hosts Georgia in the finals from 21 July to 2 August.

Esme Morgan receives England's Fair Play award from UEFA head of women's football Nadine Kessler
Esme Morgan receives England's Fair Play award from UEFA head of women's football Nadine Kessler©UEFA.com

Draw procedure

• There were seeding pots in accordance with the coefficient ranking list, the seven countries with the highest coefficients in Pot A, the next seven in Pot B, and so on.

The pots
Pot A:
Norway, Finland, France (holders), Spain, Belgium, Netherlands, Germany

Pot B: England, Russia, Switzerland, Denmark, Hungary, Scotland, Portugal

Pot C: Iceland, Austria, Italy, Poland, Czech Republic, Serbia, Northern Ireland

Pot D: Republic of Ireland, Sweden, Bosnia and Herzegovina, Slovakia, Romania, Israel, Croatia

• No qualifying round group winners could meet the runners-up from their section. There was no such restriction for the four best third-placed finishers (Bosnia and Herzegovina, Croatia, Israel and Romania).

• Each group comprises one team from each pot, with hosts then appointed to hold the mini-tournaments between 6 and 14 April.

• The seven group winners qualify to join hosts Georgia in the finals from 21 July to 2 August.

France win 2019 final
France win 2019 final

Who was in which qualifying round group?

Group 1: France, Slovakia, Romania*

Group 2: Finland, Czech Republic

Group 3: Germany, Portugal

Group 4: Scotland, Poland, Croatia*

Group 5: Norway, Northern Ireland

Group 6: Switzerland, Austria, Israel*

Group 7: Spain, Iceland

Group 8: Russia, Italy

Group 9: Netherlands, Republic of Ireland

Group 10: Belgium, Sweden, Bosnia and Herzegovina*

Group 11: England, Serbia

Group 12: Denmark, Hungary

*four best third-placed teams

Top