UEFA.com works better on other browsers
For the best possible experience, we recommend using Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

Close contests predicted in main round

The main round kicks off on Tuesday with Inter FS and ISK Dina Moskva among the 16 teams entering alongside the eight preliminary round group winners.

Ricardinho in action for returning three-time winners Inter
Ricardinho in action for returning three-time winners Inter ©Interviú Madrid

The UEFA Futsal Cup main round kicks off on Tuesday with three-time winners Inter FS and high-profile newcomers ISK Dina Moskva among the 16 teams starting their campaigns alongside the eight preliminary round group winners.

  • The top two sides in each of the six one-venue mini-tournaments will advance to the elite round. UEFA.com previews the groups.

The groups
(*hosts)
Group 1 (30 September–3 October):
FK EP Chrudim (CZE)*, Sporting Club de Paris (FRA),  FC Stalitsa Minsk (BLR), KMF Zelezarec Skopje (MKD)

  •  Hosts Chrudim have progressed from the main round in all eight of their consecutive entries; debutants Stalitsa and Zelezarec both came through the preliminary round.

Group 2 (2–5 October): Iberia Star Tbilisi (GEO), FK Nikars Riga (LVA)*, FC Grand Pro Varna (BUL), Rekord Bielsko-Biała (POL)

Iberia Star staged the 2013 finals
Iberia Star staged the 2013 finals©Sportsfile
  • Iberia have entered all 14 editions and hosted the 2013 finals; Varna and debutants Rekord advanced from the preliminary round.

Group 3 (2–5 October): ISK Dina Moskva (RUS)*, Futsal Team Charleroi (BEL), FC Deva (ROU), MNK Alumnus Zagreb (CRO)

  • Dina, the dominant Russian team in the 1990s, are making their debut in this competiton; Charleroi are formed from Futsal Châtelineau; Alumnus are debutants.

Group 4 (2-5 October): Inter FS (ESP), FC Lokomotiv Kharkiv (UKR), KMN Kobarid (SVN)*, Hovocubo (NED)

Three-time winners Inter
Three-time winners Inter©Interviú Madrid
  • Inter are the only three-time winners of this competition; debutants Hovocubo went through the preliminaries with a goal five seconds from the end against Eden Futsal of Dublin.

Group 5 (1-4 October): KMF Ekonomac Kragujevac (SRB)*, Luparense C/5 (ITA), Athina '90 (GRE), Baku United FC (ENG)

  • Luparense reached the 2010 semi-finals; London's Baku had the best record in the preliminary round.

Group 6 (2-5 October): Slov-Matic Bratislava (SVK), MVFC Berettjóújfalu (HUN)*, Vegakameratene (NOR), FC APOEL Nicosia (CYP)

  • Bratislava have got to the elite round six times; APOEL made it through the preliminary round on their first entry.
APOEL won through on their debut
APOEL won through on their debut©apoel.com.cy

Road to the finals

  • The top two in each group go into the elite round draw on 17 October, joined by the top four seeds – holders FC Barcelona, 2013 victors Kairat Almaty, last season's finals hosts Araz Naxçivan and 2011 runners-up Sporting Clube de Portugal.
  • In the elite round draw the 16 clubs will be drawn into four groups staged between 18 and 23 November.
  • The winners of the four groups proceed to the final tournament in late April with the hosts picked from among the qualifiers.

Related Items