Futsal Champions League preliminary round ties

The single-legged ties are played between 24 and 29 November.

Record defeated Swansea University
Record defeated Swansea University Same Old Smith Photography

The UEFA Futsal Champions League preliminary round runs until Sunday with the winners of the one-off ties joining the nine teams already confirmed in the round of 32 draw on 9 December.

  • The matches Futsal Gentofte vs Leo Futsal Club and Futsal Mirerva vs PYF Saltires have been cancelled, and the UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body will take a decision on the matter.
  • Pesaro were only denied a finals place last year when two late Murcia FS goals pulled their elite round decider back from 3-1 to 3-3 (Pesaro needed a win)
  • Araz Naxçivan took bronze in 2014
  • Chrudim and Araz are entering for the 15th time, Encamp for the 14th: only Kairat Almaty (17th, in the round of 32) have been involved more
  • The 15 debutants include France's ACCS Asnières Villeneuve 92, who this summer signed multiple champions Ricardinho and Ortiz from Inter
  • All debutants: Olmissum, Crvena zvezda, United Galati, FC Salines, FC Prishtina, ACCS Asnières Villeneuve 92, Hammarby, Petro-w, Akaa, Piyalepaşa, Utleira Idrettslag, Dolphins Ashdod, Cherno More Varna, Swansea University, Rosario Futsal
  • All UEFA futsal matches will be played behind closed doors until further notice
  • Entering in round of 32: Barça (holders), Inter FS, Sporting CP, Kairat Almaty, Benfica, KPRF, TTG-Ugra, Aktobe, Dobovec

Results/fixtures

Tuesday 24 November
Vytis 3-1 Hammarby

Wednesday 25 November
Record Bielsko-Biała 6-0 Swansea University
ACCS Asnières Villeneuve 92 7-3 Crvena zvezda
Prishtina Futsal 3-0 Tirana

Thursday 26 November
Omonia Nicosia 6-0 Fiorentino

Friday 27 November
Futsal Team Charleroi 13-1 Lynx FC

Saturday 28 November
Petro-w vs Lučenec
Kherson vs Rosario Futsal
AEK Futsal Club vs Araz Naxçivan
Viten Orsha vs Cherno More Varna
Allstars Wiener Neustadt vs Luxol St. Andrews

Utleira Idrettslag vs Hovocubo
Tbilisi State University vs Berettyóújfalu
Hohenstein-Ernstthal vs Piyalepaşa
FC Encamp vs FC Salines
Titograd vs Pesaro
Chrudim vs Akaa
Olmissum vs SMS Viimsi

Sunday 29 November
United Galati vs Dolphins Ashdod
Differdange vs London Helvecia (played in Cosnes-et-Romain, France)
Shkupi 1927 vs Blue Magic FC Dublin

Match calendar

Round of 32: 12–17 January (draw: 9 December)
Round of 16: 16–21 February (draw: tbc)
Finals (Quarter-finals, Semi-finals, Final): April/May tbc