UEFA.com works better on other browsers
For the best possible experience, we recommend using Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

2021/22 UEFA Futsal Champions League dates, entries

A total of 55 clubs from 51 associations will take part as the competition returns to its regular format with a four-team finals.

UEFA via Sportsfile

The 2021/22 UEFA Futsal Champions League will return to the regular format, with preliminary, main and elite rounds played as one-venue mini-tournaments and a four-team knockout finals, with the venue selected once the contenders are known.

Four nations (Spain, Portugal, Russia and Kazakhstan) enter two clubs each and those countries' eight representatives – including holders Sporting CP – will be among the 23 clubs with the highest coefficients receiving byes to the main round in October. The other 32 sides start in the preliminary round in August.

Calendar

Preliminary round draw: 14:00 CET, 7 July
Preliminary round: 20–25 August
Main round draw: 16:00 CET, 30 August
Main round: 26–31 October
Elite round draw: 14:00 CET, 3 November
Elite round: 30 November–5 December
Finals draw: TBC
Finals: 28/29 April & 30 April/1 May (TBC)

2021 final highights: Barça 3-4 Sporting CP
2021 final highights: Barça 3-4 Sporting CP

Format

Preliminary round (21–25 August)
• The 32 lowest-ranked teams enter in this round.
• Teams are drawn into eight groups of four (with seeding based on coefficient and teams selected in advance as hosts, drawn separately), with group winners and the best runner-up progressing to the main round.

Main round (26 to 31 October)
Path A

Holders Sporting, the next 11 top-ranked clubs and the teams ranked 16th to 19th will be involved in this path.
• As in the previous draw, sides will be allocated one of four seeding positions and four clubs have been designated as hosts and will be drawn separately, while maintaining their seeding positions. There is no country protection with other potential restrictions confirmed ahead of the draw.
• The top three teams in each of the four groups progress to the elite round.

Path B
• The teams ranked 12th to 15th and 20th to 23rd will be joined by the nine preliminary round qualifiers.
• As in the previous draw, sides will be allocated one of four seeding positions and four clubs have been designated as hosts and will be drawn separately, while maintaining their seeding positions; and other arrangements will be decided ahead of the draw.
• The winners of each of the four groups progress to the elite round.

Elite round
• The 16 clubs will compete in four groups of four, drawn on 3 November with seedings confirmed ahead of the draw.
• The four group winners from 30 November to 5 Decemberwill progress to the final tournament.

Final tournament
• The final tournament is a one-venue four-team knockout event played on 28 or 29 April and 30 April or 1 May. The venue and dates, including for the draw, are to be confirmed.

Entering in main round

Sporting CP (POR, holders)
Barça (ESP)
Kairat Almaty (KAZ)
Benfica (POR)
Levante (ESP)
Tyumen (RUS)
Dobovec (SVN)
Sinara Ekaterinburg (RUS)
Atyrau (KAZ)
Kauno Žalgiris (LTU)
Pesaro (ITA)
Record Bielsko-Biała (POL)
Olmissum (CRO)
Mostar SG (BIH)
ACCS Asnières Villeneuve 92 (FRA)
SK Plzeň (CZE)
United Galati (ROU)
Lučenec (SVK)
Viten Orsha (BLR)
Hovocubo (NED)
Leo (ARM)
Uragan Ivano-Frankivsk (UKR)
Halle-Gooik (BEL)

Entering in preliminary round

Luxol St. Andrews Futsal (MLT)
Weilimdorf (GER)
Araz Naxçivan (AZE)
APOEL (CYP)
JB Futsal Gentofte (DEN)
Haladás VSE (HUN)
Futsal Mineva (SUI)
KMF FON (SRB)
Kampuksen Dynamo (FIN)
Liqeni (KOS)
MFC CIU (GEO)
Differdange (LUX)
Proekt (MKD)
Doukas (GRE)
Dinamo Plus (MDA)
SMS Viimsi (EST)
Hammarby (SWE)
London Helvecia (ENG)
Raba (LVA)
Varna City (BUL)
KF Tirana (ALB)
Diamant Linz (AUT)
Blue Magic FC Dublin (IRL)
Dolphins Ashdod (ISR)
Utleira Idrettslag (NOR)
Tavşançalı (TUR)
Cefn Druids (WAL)
Europa (GIB)
Titograd (MNE)
Sparta Belfast (NIR)
Fiorentino (SMR)
Encamp (AND)

• Holders Sporting are joined by fellow former winners Barça (who they beat in the 2021 final in Zadar), Kairat, Benfica and Ekaterinburg,
• Kairat are making a record 18th appearance, 2014 bronze-medallists Araz their 16th appearance, Encamp their 15th.
• Debuts: Levante, Atyrau, Plzeň, Haladás, FON, Liqeni, CIU, Proekt, Tavşançalı, Cefn Druids, Europa.
 Kauno Žalgiris previously entered as Vytis; Dinamo Plus previously entered as Dinamo Chişinău.