UEFA.com works better on other browsers
For the best possible experience, we recommend using Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

UEFA Youth League: UEFA Champions League path draw

Monaco - - your local time

Draw results

UEFA Youth League: UEFA Champions League path draw

The groups in the UEFA Champions League path were set by the senior draw.

UEFA via Getty Images

The UEFA Champions League draw in Isanbul also set the groups for that path of the UEFA Youth League, featuring the same teams with similar fixture lists.

• The eight group winners will progress straight to the round of 16.

• The eight runners-up will go into the play-offs against the winners from the domestic champions path, who will emerge after two knockout rounds featuring 32 initial entrants.

Group A: Manchester City (ENG), Paris Saint-Germain (FRA), Leipzig (GER), Club Brugge (BEL)
Group B: Atlético de Madrid (ESP), Liverpool (ENG), Porto (POR), AC Milan (ITA)
Group C: Sporting CP (POR), Borussia Dortmund (GER), Ajax (NED), Beşiktaş (TUR)
Group D: Inter (ITA), Real Madrid (ESP, holders), Shakhtar Donetsk (UKR), Sheriff Tiraspol (MDA)
Group E: Bayern München (GER), Barcelona (ESP), Benfica (POR), Dynamo Kyiv (UKR)
Group F: Villarreal (ESP), Manchester United (ENG), Atalanta (ITA), Young Boys (SUI)
Group G: LOSC Lille (FRA), Sevilla (ESP), Salzburg (AUT), Wolfsburg (GER)
Group H: Chelsea (ENG), Juventus (ITA), Zenit (RUS), Malmö (SWE)

• Along with Real Madrid, who won their first title in 2019/20, are joint-record two-time champions Barcelona and Chelsea, plus both other past holders Salzburg and Porto.

• Ajax, Atlético, Barcelona, Bayern München, Benfica, Juventus, Manchester City, Paris, Porto and Real Madrid maintain their perfect record of having entered all eight editions of this competition, which began in 2013/14.

Group matches
Matchday 1: 14/15 September
Matchday 2: 28/29 September
Matchday 3: 19/20 October
Matchday 4: 2/3 November
Matchday 5: 23/24 November
Matchday 6: 7/8 December

Knockout dates
Play-off draw: 14 December, Nyon
Play-offs: 8/9 February
Knockout draw (round of 16 onwards): 14 February, Nyon
Round of 16: 1/2 March
Quarter-finals: 15/16 March
Semi-finals: 22 April, Nyon
Final: 25 April, Nyon

The groups in the UEFA Champions League path were set by the senior draw.

UEFA via Getty Images

The UEFA Champions League draw in Isanbul also set the groups for that path of the UEFA Youth League, featuring the same teams with similar fixture lists.

• The eight group winners will progress straight to the round of 16.

• The eight runners-up will go into the play-offs against the winners from the domestic champions path, who will emerge after two knockout rounds featuring 32 initial entrants.

Group A: Manchester City (ENG), Paris Saint-Germain (FRA), Leipzig (GER), Club Brugge (BEL)
Group B: Atlético de Madrid (ESP), Liverpool (ENG), Porto (POR), AC Milan (ITA)
Group C: Sporting CP (POR), Borussia Dortmund (GER), Ajax (NED), Beşiktaş (TUR)
Group D: Inter (ITA), Real Madrid (ESP, holders), Shakhtar Donetsk (UKR), Sheriff Tiraspol (MDA)
Group E: Bayern München (GER), Barcelona (ESP), Benfica (POR), Dynamo Kyiv (UKR)
Group F: Villarreal (ESP), Manchester United (ENG), Atalanta (ITA), Young Boys (SUI)
Group G: LOSC Lille (FRA), Sevilla (ESP), Salzburg (AUT), Wolfsburg (GER)
Group H: Chelsea (ENG), Juventus (ITA), Zenit (RUS), Malmö (SWE)

• Along with Real Madrid, who won their first title in 2019/20, are joint-record two-time champions Barcelona and Chelsea, plus both other past holders Salzburg and Porto.

• Ajax, Atlético, Barcelona, Bayern München, Benfica, Juventus, Manchester City, Paris, Porto and Real Madrid maintain their perfect record of having entered all eight editions of this competition, which began in 2013/14.

Group matches
Matchday 1: 14/15 September
Matchday 2: 28/29 September
Matchday 3: 19/20 October
Matchday 4: 2/3 November
Matchday 5: 23/24 November
Matchday 6: 7/8 December

Knockout dates
Play-off draw: 14 December, Nyon
Play-offs: 8/9 February
Knockout draw (round of 16 onwards): 14 February, Nyon
Round of 16: 1/2 March
Quarter-finals: 15/16 March
Semi-finals: 22 April, Nyon
Final: 25 April, Nyon