UEFA.com works better on other browsers
As of 25 January, UEFA.com will no longer support Internet Explorer.
For the best possible experience, we recommend using Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

Croatia and Hungary march onwards

Croatia downed Hungary 2-1 on the final day of games in qualifying round Group 7 to top the pool and join their opponents in the elite round, with Israel left hoping to join them.

Croatia's Under-17 team celebrate victory against Hungary
Croatia's Under-17 team celebrate victory against Hungary ©Gábor Baricsa

Croatia defeated Hungary 2-1 on the final day of action in UEFA European Under-17 Championship qualifying round Group 7 to top the section and book an elite round place along with their opponents, with Israel left waiting to see if they will join them.

Full results and standings

  • Croatia opened with an 8-1 defeat of Kazakhstan, three players scoring twice including Davor Lovren, younger brother of Dejan.
  • Attila Szalai converted a 26th-minute penalty to ensure hosts Hungary defeated Israel 1-0 in their first match.
  • Hungary booked progress two days later as they beat Kazakhstan 1-0 with an own goal against opponents who ended down to ten men.
  • Croatia were thwarted in their attempt to join Hungary on matchday two as they drew 0-0 with Israel.
  • Croatia dominated and Israel had Wael Najjar sent off in added time.
  •  Hungary needed just a point against Croatia to win the group but fell behind to a Lovren strike and were undone by Luka Pasariček's 68th-minute winner after Bence Szabó had equalised.
  • That result ended Israel's hopes of finishing in the top two, despite Liron Glat's charges signing off by beating Kazakhstan 6-0.
  • Israel will be hoping they can still advance as one of the five third-placed teams with the best record against the leading pair in their section.

Through to elite round
Group 1: Scotland, Republic of Ireland
Group 3:
Italy, Iceland
Group 5:
Sweden, Greece
Group 6:
Portugal, Slovenia
Group 7: Croatia, Hungary
Group 8: Netherlands, Serbia
Group 9: Austria, Norway
Group 10: Belgium
Group 12: Czech Republic, Romania
Group 13: Russia, Belarus
Bye: Germany
TBC: 12 more

Draw: 10.40CET, 3 December, involving 32 sides, of which 15 will join Bulgaria in the finals.