U17 elite round draw made

The draw split the 32 teams into eight groups of four with 15 berths on offer for the finals in Estonia.

UEFA via Getty Images

The UEFA European Under-17 Championship elite round draw has been made with 32 teams to compete in March for 15 spots alongside hosts Estonia in the finals.

The draw was made by Marton Dardai, captain of Germany at the 2019 finals, who received the Respect Fair Play trophy on behalf of his team from UEFA General Secretary Theodore Theodoridis.

Elite round draw: all games 25–31 March

Group 1: Greece, Ukraine, Turkey (hosts), Belarus

Group 2: Italy, Poland (hosts), Wales, Montenegro

Group 3: Spain, Croatia, Switzerland, Israel (hosts)

Group 4: Republic of Ireland, Slovakia, Scotland (hosts), Czech Republic

Group 5: Austria (hosts), Netherlands (holders), Germany, Portugal

Group 6: England, Belgium (hosts), Romania, Georgia

Group 7: Denmark, Finland, Russia (hosts), Serbia

Group 8: France, Norway, Sweden, Hungary (hosts)

• The eight elite round group winners and seven runners-up with the best records against the teams first and third in their pool will join Estonia in the finals from 21 May to 6 June.

• Spain and England received a bye to this round.

• The Netherlands are aiming to become the first team to win the title three years running.

• Montenegro and Wales are attempting to qualify for the first time.

Márton Dárdai receives the 2019 Respect Fair Play trophy on behalf of Germany from UEFA General Secretary Theodore Theodoridis.
Márton Dárdai receives the 2019 Respect Fair Play trophy on behalf of Germany from UEFA General Secretary Theodore Theodoridis.UEFA

How the draw worked

Draw procedure

• There were four seeding pots in accordance with the coefficient rankings list. The eight countries with the highest coefficients are in Pot A – including top seeds Spain and England, who received a bye through the qualifying round – the next eight in Pot B, and so on.

The pots
Pot A:
Spain, England, Denmark, France, Italy, Greece, Republic of Ireland, Austria

Pot B: Croatia, Belgium, Poland, Finland, Ukraine, Netherlands (holders), Slovakia, Norway

Pot C: Switzerland, Russia, Romania, Germany, Turkey, Wales, Scotland, Sweden

Pot D: Portugal, Czech Republic, Hungary, Serbia, Belarus, Montenegro, Israel, Georgia

• No group winners from the qualifying round could play runners-up from the same section. There was no such protection for the best third-placed teams.

• On the basis of previous decisions taken by the UEFA Executive Committee and the UEFA Emergency Panel, the following countries could not be drawn into the same group: Russia and Ukraine.

• Each group comprises one side from each pot, with the hosts then appointed to hold the mini-tournaments in spring.

• The eight elite round group winners and seven runners-up with the best records against the teams first and third in their pool will join Estonia in the finals from 21 May to 6 June.

Who was in what qualifying round group?

Group 1: Belgium, Poland
Group 2: Italy, Turkey
Group 3
: Republic of Ireland, Montenegro, Israel*
Group 4: Denmark, Sweden
Group 5
: France, Slovakia
Group 6
: Serbia, Hungary, Belarus*
Group 7: Croatia, Scotland
Group 8
: Ukraine, Portugal, Georgia*
Group 9: Greece, Germany
Group 10
: Russia, Switzerland, Romania*
Group 11: Finland, Czech Republic
Group 12
: Netherlands (holders), Wales
Group 13: Austria, Norway
*Four best third-placed teams

Top