Women's Champions League lineup takes shape

The inaugural UEFA Women's Champions League begins next season with 53 contenders from 44 nations, and the 28 teams entering in the qualifying round will discover their groups when the draw is made on 24 June.

European debutants Bayern München will join UEFA Women's Cup winners Duisburg in the new competition
European debutants Bayern München will join UEFA Women's Cup winners Duisburg in the new competition ©Getty Images

The inaugural UEFA Women's Champions League begins next season with 53 contenders from 44 nations, and the 28 teams entering in the qualifying round will discover their group lineups when the draw is made on Wednesday 24 June at 11.15CET at UEFA headquarters in Nyon.

Entrants
Replacing the UEFA Women's Cup, which began in 2001/02, the new competition features for the first time the eight runners-up from the top-ranked nations, all of whom will be involved in the qualifying round. The 28 teams have been split into four seedings categories based on their coefficients, with all seven groups contraining one team from each section. Seven teams have also been designated as mini-tournament hosts and will also be kept apart while being placed in groups according to their seeding: Danish runners-up Brøndby IF, Sweden's Linköpings FC, ŽNK KRKA from Slovenia, Lithuanian champions Gintra Universitetas, Croatian side WFC Osijek, ZFK Tikvesanka of FYR Macedonia and Cypriot club Apollon Limassol.

Former winners
All the mini-tournaments will be played from 30 July until 4 August, with the seven group winners joining the 25 entering in the Round of 32, the list including the last UEFA Women's Cup holders FCR 2001 Duisburg and fellow former European champions Umeå IK, 1. FFC Turbine Potsdam and Arsenal LFC. Arsenal are among seven 'sister' clubs of men's UEFA Champions League entrants in the competition, alongside fellow Round of 32 entrants Olympique Lyonnais, AC Sparta Praha, AZ Alkmaar and Standard Fémina de Liège plus qualifying round hopefuls FC Bayern München and Glentoran Belfast United.

Madrid final
From this stage the competition will be played in two-legged knockout ties, with the draw for the Round of 32 and Round of 16 made at 12.00CET on 14 August. In another innovation, the final will be played as a one-off match two days before the men's UEFA Champions League final in the same city, with the 2009/10 decider scheduled for Thursday 20 May in Madrid. For a full season calendar and explanation of the format click here.

2009/10 UEFA Women's Champions League provisional entry and ranking list
All information is subject to confirmation
Bye to Round of 32 (25 teams)
Rank Country Club Pot
1 Titleholders (GER)
FCR 2001 Duisburg
tbc
2 SWE Umeå IK tbc
3 GER 1. FFC Turbine Potsdam
tbc
4 ENG Arsenal LFC
tbc
5 FRA Olympique Lyonnais tbc
6
RUS Zvezda-2005
tbc
7
ITA ASD CF Bardolino Verona tbc
8 ISL Valur Reykjavík tbc
9 AUT SV Neulengbach
tbc
10 CZE AC Sparta Praha
tbc
11 KAZ Alma KTZH
tbc
12
BLR WFC Universitet Vitebsk tbc
13
NOR Røa IL
tbc
14 DEN Fortuna Hjørring
tbc
15 SRB ŽFK Mašinac Niš
tbc
16 NED AZ Alkmaar
tbc
17 BIH ŽNK SFK 2000 Sarajevo tbc
18
UKR Zhilstroy-1 Kharkov
tbc
19
ESP Rayo Vallecano de Madrid
tbc
20 SUI FC Zürich Frauen tbc
21 GRE PAOK FC
tbc
22 BEL Standard Fémina de Liège tbc
23 FIN FC Honka Espoo
tbc
24
POL Raciborskie Towarzystwo Piłkarskie 'Unia'
tbc
25
HUN Viktória FC Szombathe
tbc
Qualifying round: 30 July-4 August (28 teams) – host club in bold
*League runners-up
Seed Country Club Pot
1
DEN*
Brøndby IF 1
1
FRA*
Montpellier Hérault SC
5
1
RUS*
WFC Rossiyanka
5
1
GER* FC Bayern München 5
1
SWE* Linköpings FC 1
1
ENG*
Everton LFC
5
1
ITA* ASD Torres Calcio
5
2
NOR* Team Strømmen (Lillestrøm SK Kvinner from 01.01.2010) 4
2
ROU
CFF Clujana
4
2
POR SU 1° Dezembro 4
2
ISR Maccabi Holon FC 4
2
BUL FC NSA Sofia
4
2
SVN
ŽNK KRKA 1
2
LTU
Gintra Universitetas 1
3
SCO
Glasgow City LFC
3
3
WAL Cardiff City LFC
3
3
SVK FK Slovan Duslo Šaľa 3
3
FRO Klaksvíkar Ítrottarfelag KÍ
3
3
CRO WFC Osijek
1
3
MDA FC Roma Calfa
3
3
IRL Saint Francis FC
3
4
NIR Glentoran Belfast United 2
4
MKD ZFK Tikvesanka
1
4
EST
FC Levadia Tallinn
2
4
MLT Birkirkara FC
2
4
CYP Apollon Limassol
1
4
GEO
Norchi Dinamoeli
2
4
TUR Trabzonspor/Sakarya Yenikent Güneşspor (tbc)
2

Top