UEFA.com works better on other browsers
For the best possible experience, we recommend using Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

European Qualifiers for 2022 World Cup: all the fixtures and results

Check out all the European nations' group stage fixtures as they aim for a place at the 2022 FIFA World Cup in Qatar.

Sweden celebrate a goal against Greece
Sweden celebrate a goal against Greece TT News Agency/AFP via Getty Ima

The European Qualifiers for the 2022 FIFA World Cup resumed on 8 October. The main takeaways from the ensuing four nights of action were Germany's World Cup qualification on Monday, courtesy of a win in North Macedonia, and Denmark rubber-stamping their ticket for Qatar the following evening with a narrow victory over Austria.

How qualifying works

The ten group winners qualify for the 2022 World Cup which runs from 21 November to 18 December in Qatar.

For the play-offs from 24 to 29 March 2022, the ten group runners-up will be joined by the two best group winners from the 2020/21 UEFA Nations League overall ranking that have neither qualified directly for the final tournament as European Qualifiers group winners, nor entered the play-offs already as European Qualifiers group runners-up. These 12 teams will be drawn into three play-off paths for one-off semi-finals and a final. The three path winners qualify for the World Cup.

Download the fixture list

Matches kick off at 20:45 CET unless otherwise stated. All times CET.

MATCHDAY 7

Highlights: Germany 2-1 Romania
Highlights: Germany 2-1 Romania

Friday 8 October

Group E: Czech Republic 2-2 Wales, Estonia 2-0 Belarus
Group G: Gibraltar 0-3 Montenegro, Latvia 0-1 Netherlands, Turkey 1-1 Norway
Group H: Cyprus 0-3 Croatia, Malta 0-4 Slovenia, Russia 1-0 Slovakia
Group J: Germany 2-1 Romania, Iceland 1-1 Armenia, Liechtenstein 0-4 North Macedonia

Saturday 9 October

Group A: Azerbaijan 0-3 Republic of Ireland, Luxembourg 0-1 Serbia
Group B: Georgia 0-2 Greece, Sweden 3-0 Kosovo
Group C: Lithuania 3-1 Bulgaria, Switzerland 2-0 Northern Ireland
Group D: Kazakhstan 0-2 Bosnia and Herzegovina, Finland 1-2 Ukraine
Group F: Scotland 3-2 Israel, Faroe Islands 0-2 Austria, Moldova 0-4 Denmark
Group I: Andorra 0-5 England, Hungary 0-1 Albania, Poland 5-0 San Marino

MATCHDAY 8

Highlights: Denmark 1-0 Austria
Highlights: Denmark 1-0 Austria

Monday 11 October

Group E: Belarus 0-2 Czech Republic, Estonia 0-1 Wales
Group G: Latvia 1-2 Turkey, Netherlands 6-0 Gibraltar, Norway 2-0 Montenegro
Group H: Croatia 2-2 Slovakia, Cyprus 2-2 Malta, Slovenia 1-2 Russia
Group J: Iceland 4-0 Liechtenstein, North Macedonia 0-4 Germany, Romania 1-0 Armenia

Tuesday 12 October

Group A: Portugal 5-0 Luxembourg, Serbia 3-1 Azerbaijan
Group B: Kosovo 1-2 Georgia, Sweden 2-0 Greece
Group C: Bulgaria 2-1 Northern Ireland, Lithuania 0-4 Switzerland
Group D: Kazakhstan 0-2 Finland, Ukraine 1-1 Bosnia and Herzegovina
Group F: Denmark 1-0 Austria, Faroe Islands 0-1 Scotland, Israel 2-1 Moldova
Group I: Albania 0-1 Poland, England 1-1 Hungary, San Marino 0-3 Andorra

Download group-by-group fixtures

MATCHDAY 9

Watch great Germany goals
Watch great Germany goals

Thursday 11 November

Group A: Azerbaijan vs Luxembourg (18:00), Republic of Ireland vs Portugal
Group B: Georgia vs Sweden (18:00), Greece vs Spain
Group H: Russia vs Cyprus (18:00), Malta vs Croatia, Slovakia vs Slovenia
Group J: Armenia vs North Macedonia (18:00), Germany vs Liechtenstein, Romania vs Iceland

Friday 12 November

Group C: Italy vs Switzerland, Northern Ireland vs Lithuania
Group F: Austria vs Israel, Denmark vs Faroe Islands, Moldova vs Scotland
Group I: Andorra vs Poland, England vs Albania, Hungary vs San Marino

Saturday 13 November

Group D: Bosnia and Herzegovina vs Finland (15:00), France vs Kazakhstan
Group G: Norway vs Latvia (18:00), Turkey vs Gibraltar (18:00), Montenegro vs Netherlands
Group E: Belgium vs Estonia, Wales vs Belarus

MATCHDAY 10

Watch historic Pandev strike for North Macedonia
Watch historic Pandev strike for North Macedonia

Sunday 14 November

Group A: Luxembourg vs Republic of Ireland, Portugal vs Serbia
Group B: Greece vs Kosovo, Spain vs Sweden
Group H: Croatia vs Russia (14:00), Malta vs Slovakia (15:00), Slovenia vs Cyprus (14:00)
Group J: Armenia vs Germany (18:00), Liechtenstein vs Romania (18:00), North Macedonia vs Iceland (18:00)

Monday 15 November

Group C: Northern Ireland vs Italy, Switzerland vs Bulgaria
Group F: Austria vs Moldova, Israel vs Faroe Islands, Scotland vs Denmark
Group I: Albania vs Andorra, Poland vs Hungary, San Marino vs England

Tuesday 16 November

Group D: Bosnia and Herzegovina vs Ukraine, Finland vs France
Group E: Czech Republic vs Estonia, Wales vs Belgium
Group G: Gibraltar vs Latvia, Montenegro vs Turkey, Netherlands vs Norway

Completed matchdays

MATCHDAY 6

Highlights: Norway 5-1 Gibraltar
Highlights: Norway 5-1 Gibraltar

Tuesday 7 September

Group A: Azerbaijan 0-3 Portugal, Republic of Ireland 1-1 Serbia
Group D: Bosnia-Herzegovina 2-2 Kazakhstan, France 2-0 Finland
Group F: Austria 0-1 Scotland, Denmark 5-0 Israel, Faroe Islands 2-1 Moldova
Group G: Montenegro 0-0 Latvia, Netherlands 6-1 Turkey, Norway 5-1 Gibraltar
Group H: Croatia 3-0 Slovenia, Russia 2-0 Malta, Slovakia 2-0 Cyprus

Wednesday 8 September

Group B: Greece 2-1 Sweden, Kosovo 0-2 Spain
Group C: Italy 5-0 Lithuania, Northern Ireland 0-0 Switzerland
Group E: Belarus 0-1 Belgium, Wales 0-0 Estonia
Group I: Albania 5-0 San Marino, Hungary 2-1 Andorra, Poland 1-1 England
Group J: Armenia 1-1 Liechtenstein, Iceland 0-4 Germany, North Macedonia 0-0 Romania

MATCHDAY 5

Highlights: England 4-0 Andorra
Highlights: England 4-0 Andorra

Saturday 4 September

Group A: Republic of Ireland 1-1 Azerbaijan, Serbia 4-1 Luxembourg
Group D: Finland 1-0 Kazakhstan, Ukraine 1-1 France
Group F: Faroe Islands 0-1 Denmark, Israel 5-2 Austria, Scotland 1-0 Moldova
Group G: Latvia 0-2 Norway, Gibraltar 0-3 Turkey, Netherlands 4-0 Montenegro
Group H: Cyprus 0-2 Russia, Slovenia 1-0 Malta, Slovakia 0-1 Croatia

Sunday 5 September

Group B: Kosovo 1-1 Greece, Spain 4-0 Georgia
Group C: Bulgaria 1-0 Lithuania, Switzerland 0-0 Italy
Group E: Belarus 2-3 Wales, Belgium 3-0 Czech Republic
Group I: Albania 1-0 Hungary, England 4-0 Andorra, San Marino 1-7 Poland
Group J: Iceland 2-2 North Macedonia, Germany 6-0 Armenia, Romania 2-0 Liechtenstein

MATCHDAY 4