UEFA.com works better on other browsers
For the best possible experience, we recommend using Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

European Qualifiers for 2022 World Cup: all the fixtures and results

Check out all the European nations' fixtures and results as they aim for a place at the 2022 FIFA World Cup in Qatar.

Memphis Depay's goals have helped take the Netherlands to Qatar
Memphis Depay's goals have helped take the Netherlands to Qatar Getty Images

The European Qualifiers group stage for the 2022 FIFA World Cup concluded on 16 November. Ten teams won their groups to secure World Cup qualification: Belgium, Croatia, Denmark, England, France, Germany, Netherlands, Serbia, Spain and Switzerland.

Meanwhile, the play-offs will be contested by Austria, Czech Republic (both via the UEFA Nations League), Italy, North Macedonia, Poland, Portugal, Russia, Scotland, Sweden, Turkey, Ukraine and Wales.

How qualifying works

The ten group winners all qualified directly for the 2022 World Cup, which runs from 21 November to 18 December in Qatar.

For the play-offs from 24 to 29 March 2022, the ten group runners-up will be joined by the two best group winners from the 2020/21 UEFA Nations League overall rankings that neither qualified directly for the final tournament as European Qualifiers group winners, nor entered the play-offs already as European Qualifiers group runners-up. These 12 teams have been drawn into three play-off paths for one-off semi-finals and a final. The three path winners will qualify for the World Cup.

PLAY-OFF FINALS

Tuesday 29 March 2022

Path A: Wales / Austria vs Scotland / Ukraine (20:45 CET)
Path B
: Russia / Poland vs Sweden / Czech Republic (20:45 CET)
Path C
: Portugal / Turkey vs Italy / North Macedonia (20:45 CET)

PLAY-OFF SEMI-FINALS

Thursday 24 March 2022

Path A: Scotland vs Ukraine (20:45 CET), Wales vs Austria (20:45 CET)
Path B
: Russia vs Poland (18:00 CET), Sweden vs Czech Republic (20:45 CET)
Path C
: Italy vs North Macedonia (20:45 CET), Portugal vs Turkey (20:45 CET)

MATCHDAY 10

Highlights: Portugal 1-2 Serbia
Highlights: Portugal 1-2 Serbia

Sunday 14 November

Group A: Luxembourg 0-3 Republic of Ireland, Portugal 1-2 Serbia
Group B: Greece 1-1 Kosovo, Spain 1-0 Sweden
Group H: Croatia 1-0 Russia, Malta 0-6 Slovakia, Slovenia 2-1 Cyprus
Group J: Armenia 1-4 Germany, Liechtenstein 0-2 Romania, North Macedonia 3-1 Iceland

Monday 15 November

Group C: Northern Ireland 0-0 Italy, Switzerland 4-0 Bulgaria
Group F: Austria 4-1 Moldova, Israel 3-2 Faroe Islands, Scotland 2-0 Denmark
Group I: Albania 1-0 Andorra, Poland 1-2 Hungary, San Marino 0-10 England

Tuesday 16 November

Group D: Bosnia and Herzegovina 0-2 Ukraine, Finland 0-2 France
Group E: Czech Republic 2-0 Estonia, Wales 1-1 Belgium
Group G: Gibraltar 1-3 Latvia, Montenegro 1-2 Turkey, Netherlands 2-0 Norway

MATCHDAY 9

Highlights: England 5-0 Albania
Highlights: England 5-0 Albania

Thursday 11 November

Group A: Azerbaijan 1-3 Luxembourg, Republic of Ireland 0-0 Portugal
Group B: Georgia 2-0 Sweden, Greece 0-1 Spain
Group H: Russia 6-0 Cyprus, Malta 1-7 Croatia, Slovakia 2-2 Slovenia
Group J: Armenia 0-5 North Macedonia, Germany 9-0 Liechtenstein, Romania 0-0 Iceland

Friday 12 November

Group C: Italy 1-1 Switzerland, Northern Ireland 1-0 Lithuania
Group F: Austria 4-2 Israel, Denmark 3-1 Faroe Islands, Moldova 0-2 Scotland
Group I: Andorra 1-4 Poland, England 5-0 Albania, Hungary 4-0 San Marino

Saturday 13 November

Group D: Bosnia and Herzegovina 1-3 Finland, France 8-0 Kazakhstan
Group G: Norway 0-0 Latvia, Turkey 6-0 Gibraltar, Montenegro 2-2 Netherlands
Group E: Belgium 3-1 Estonia, Wales 5-1 Belarus

MATCHDAY 8

Highlights: Denmark 1-0 Austria
Highlights: Denmark 1-0 Austria

Monday 11 October

Group E: Belarus 0-2 Czech Republic, Estonia 0-1 Wales
Group G: Latvia 1-2 Turkey, Netherlands 6-0 Gibraltar, Norway 2-0 Montenegro
Group H: Croatia 2-2 Slovakia, Cyprus 2-2 Malta, Slovenia 1-2 Russia
Group J: Iceland 4-0 Liechtenstein, North Macedonia 0-4 Germany, Romania 1-0 Armenia

Tuesday 12 October

Group A: Portugal 5-0 Luxembourg, Serbia 3-1 Azerbaijan
Group B: Kosovo 1-2 Georgia, Sweden 2-0 Greece
Group C: Bulgaria 2-1 Northern Ireland, Lithuania 0-4 Switzerland
Group D: Kazakhstan 0-2 Finland, Ukraine 1-1 Bosnia and Herzegovina
Group F: Denmark 1-0 Austria, Faroe Islands 0-1 Scotland, Israel 2-1 Moldova
Group I: Albania 0-1 Poland, England 1-1 Hungary, San Marino 0-3 Andorra

MATCHDAY 7

Highlights: Germany 2-1 Romania
Highlights: Germany 2-1 Romania

Friday 8 October

Group E: Czech Republic 2-2 Wales, Estonia 2-0 Belarus
Group G: Gibraltar 0-3 Montenegro, Latvia 0-1 Netherlands, Turkey 1-1 Norway
Group H: Cyprus 0-3 Croatia, Malta 0-4 Slovenia, Russia 1-0 Slovakia
Group J: Germany 2-1 Romania, Iceland 1-1 Armenia, Liechtenstein 0-4 North Macedonia

Saturday 9 October

Group A: Azerbaijan 0-3 Republic of Ireland, Luxembourg 0-1 Serbia
Group B: Georgia 0-2 Greece, Sweden 3-0 Kosovo
Group C: Lithuania 3-1 Bulgaria, Switzerland 2-0 Northern Ireland
Group D: Kazakhstan 0-2 Bosnia and Herzegovina, Finland 1-2 Ukraine
Group F: Scotland 3-2 Israel, Faroe Islands 0-2 Austria, Moldova 0-4 Denmark
Group I: Andorra 0-5 England, Hungary 0-1 Albania, Poland 5-0 San Marino

MATCHDAY 6

Highlights: Norway 5-1 Gibraltar
Highlights: Norway 5-1 Gibraltar

Tuesday 7 September

Group A: Azerbaijan 0-3 Portugal, Republic of Ireland 1-1 Serbia
Group D: Bosnia-Herzegovina 2-2 Kazakhstan, France 2-0 Finland
Group F: Austria 0-1 Scotland, Denmark 5-0 Israel, Faroe Islands 2-1 Moldova
Group G: Montenegro 0-0 Latvia, Netherlands 6-1 Turkey, Norway 5-1 Gibraltar
Group H: Croatia 3-0 Slovenia, Russia 2-0 Malta, Slovakia 2-0 Cyprus

Wednesday 8 September

Group B: Greece 2-1 Sweden, Kosovo 0-2 Spain
Group C: Italy 5-0 Lithuania, Northern Ireland 0-0 Switzerland
Group E: Belarus 0-1 Belgium, Wales 0-0 Estonia
Group I: Albania 5-0 San Marino, Hungary 2-1 Andorra, Poland 1-1 England
Group J: Armenia 1-1 Liechtenstein, Iceland 0-4 Germany, North Macedonia 0-0 Romania

MATCHDAY 5

Highlights: England 4-0 Andorra
Highlights: England 4-0 Andorra

Saturday 4 September

Group A: Republic of Ireland 1-1 Azerbaijan, Serbia 4-1 Luxembourg
Group D: Finland 1-0 Kazakhstan, Ukraine 1-1 France
Group F: Faroe Islands 0-1 Denmark, Israel 5-2 Austria, Scotland 1-0 Moldova
Group G: Latvia 0-2 Norway, Gibraltar 0-3 Turkey, Netherlands 4-0 Montenegro
Group H: Cyprus 0-2 Russia, Slovenia 1-0 Malta, Slovakia 0-1 Croatia

Sunday 5 September

Group B: Kosovo 1-1 Greece, Spain 4-0 Georgia
Group C: Bulgaria 1-0 Lithuania, Switzerland 0-0 Italy
Group E: Belarus 2-3 Wales, Belgium 3-0 Czech Republic
Group I: Albania 1-0 Hungary, England 4-0 Andorra, San Marino 1-7 Poland
Group J: Iceland 2-2 North Macedonia, Germany 6-0 Armenia, Romania 2-0 Liechtenstein

MATCHDAY 4

Highlights: Portugal 2-1 Republic of Ireland
Highlights: Portugal 2-1 Republic of Ireland

Wednesday 1 September

Group A: Luxembourg 2-1 Azerbaijan, Portugal 2-1 Republic of Ireland
Group D: Kazakhstan 2-2 Ukraine, France 1-1 Bosnia and Herzegovina
Group F: Denmark 2-0 Scotland, Faroe Islands 0-4 Israel, Moldova 0-2 Austria
Group G: Latvia 3-1 Gibraltar, Norway 1-1 Netherlands, Turkey 2-2 Montenegro
Group H: Malta 3-0 Cyprus, Russia 0-0 Croatia, Slovenia 1-1 Slovakia

Thursday 2 September

Group B: Georgia 0-1 Kosovo, Sweden 2-1 Spain
Group C: Italy 1-1 Bulgaria, Lithuania 1-4 Northern Ireland
Group E: Czech Republic 1-0 Belarus, Estonia 2-5 Belgium
Group I: Andorra 2-0 San Marino, Hungary 0-4 England, Poland 4-1 Albania
Group J: Iceland 0-2 Romania, Liechtenstein 0-2 Germany, North Macedonia 0-0 Armenia

<