Kick out COVID-19 by following the World Health Organization and FIFA's five steps to help stop the disease’s spread.

1. Wash hands 2. Cough into bent elbow 3. Don't touch your face 4. Keep physical distance 5. Stay at home if unwell.
More info >
 

Marseille start against Young Boys

Former European champions Olympique de Marseille have been paired with BSC Young Boys at Friday's UEFA Cup second qualifying round draw in Nyon.

Former European champions Olympique de Marseille have been paired with BSC Young Boys of Switzerland at today's UEFA Cup second qualifying round draw in Nyon.

Winning teams
In all, 35 victorious teams from last night's first qualifying round ties were joined by a further 29 teams, including 1993 UEFA Champions League winners Marseille and ten others from the UEFA Intertoto Cup. The draw, in which no two teams from the same country could be pitted against each other, was conducted by Jean Fournet-Fayard, member of the UEFA club competitions committee, and Giorgio Marchetti, director of professional football.

Old rivals

Big names
The 32 survivors of the second qualifying round on 10 and 24 August will advance to the first round proper, to be staged over two legs on 14 and 28 September, where 48 other clubs will lie in wait, including holders Sevilla FC and the 16 sides eliminated in the third qualifying round of the UEFA Champions League. The first-round winners will participate in the UEFA Cup group stage, with all dreaming of the final in Glasgow on 16 May 2007.

2006/07 UEFA Cup
Second qualifying round draw
First leg:
10 August
Second leg: 24 August
*The originally drawn matches Kaunas - Randers and Marseille - Young Boys have been reversed, as will Basel - Vaduz should FC Zürich reach the third qualifying round of the UEFA Champions League.
APOEL FC (CYP)vTrabzonspor (TUR)
Hapoel Tel-Aviv FC (ISR)vNK Domžale (SLO)
PFC CSKA Sofia (BUL)vFK Hajduk Kula (SCG)
KSV Roeselare (BEL)vEthnikos Achnas FC (CYP)
OFK Beograd (SCG)vAJ Auxerre (FRA)
FC Dinamo 1848 Bucuresti (ROU)vBeitar Jerusalem FC (ISR)
FK Partizan (SCG)vNK Maribor (SLO)
FK Sarajevo (BIH)vAFC Rapid Bucuresti (ROU)
Bnei Yehuda Tel-Aviv FC (ISR)vPFC Lokomotiv Sofia (BUL)
AC Omonia (CYP)vPFC Litex Lovech (BUL)
KF Tirana (ALB)vKayserispor (TUR)
FC Artmedia (SVK)vFC Dinamo Minsk (BLR)
SV Ried (AUT)vFC Sion (SUI)
FC Fehérvár (HUN)vGrasshopper-Club (SUI)
FK Karvan Evlakh (AZE)vSK Slavia Praha (CZE)
FC Chornomorets Odesa (UKR)vWisla Plock (POL)
FC Basel 1893 (SUI)vFC Vaduz (LIE)*
CSF Zimbru Chisinau (MDA)vFC Metalurh Zaporizhzhya (UKR)
SV Mattersburg (AUT)vWisla Kraków (POL)
Hertha BSC Berlin (GER)vFC Ameri Tbilisi (GEO)
FC Rubin Kazan (RUS)vFC BATE Borisov (BLR)
BSC Young Boys (SUI)vOlympique de Marseille FC (FRA)*
IK Start (NOR)vDrogheda United FC (IRL)
Odense BK (DEN)vLlanelli AFC (WAL)
Randers FC (DEN)vFBK Kaunas (LTU)*
FC Twente (NED)vFC Levadia Tallinn (EST)
FK Ventspils (LAT)vNewcastle United FC (ENG)
SK Brann (NOR)vÅtvidabergs FF (SWE)
Molde FK (NOR)vSkonto FC (LAT)
FC Flora (EST)vBrøndby IF (DEN)
FK Suduva (LTU)vClub Brugge KV (BEL)
Gretna FC (SCO)vDerry City FC (IRL)

Top