Europa League group stage fixtures and results

The UEFA Europa League group stage is heading toward a dramatic conclusion: catch the latest scores.

Lazio's Marco Parolo celebrates the opening goal in the win over Marseillle that clinched a last-32 place
Lazio's Marco Parolo celebrates the opening goal in the win over Marseillle that clinched a last-32 place ©Getty Images

The UEFA Europa League group stage fixtures have been confirmed following Friday's draw in Monaco.

FULL FIXTURE LIST

Matchday one: Thursday 20 September

Watch highlights: Sevilla 5-1 Standard Liège
Watch highlights: Sevilla 5-1 Standard Liège

Early kick-offs (18:55CET)
Group G: Villarreal 2-2 Rangers, Rapid Wien 2-0 Spartak Moskva
Group H: Marseille 1-2 Eintracht Frankfurt, Lazio 2-1 Apollon
Group I: Beşiktaş 3-1 Sarpsborg, Genk 2-0 Malmö
Group J: Sevilla 5-1 Standard Liège, Akhisar 0-1 Krasnodar
Group K: Rennes 2-1 Jablonec, Dynamo Kyiv 2-2 Astana
Group L: PAOK 0-1 Chelsea, Vidi 0-2 BATE

Late kick-offs (21:00CET)
Group A: AEK Larnaca 0-1 Zürich, Ludogorets 2-3 Leverkusen
Group B: Leipzig 2-3 Salzburg, Celtic 1-0 Rosenborg
Group C: København 1-1 Zenit, Slavia Praha 1-0 Bordeaux
Group D: Spartak Trnava 1-0 Anderlecht, Dinamo Zagreb 4-1 Fenerbahçe
Group E: Sporting CP 2-0 Qarabağ, Arsenal 4-2 Vorskla
Group F: Dudelange 0-1 Milan, Olympiacos 0-0 Real Betis

Matchday two: Thursday 4 October

Highlights: Frankfurt 4-1 Lazio
Highlights: Frankfurt 4-1 Lazio

Early kick-offs (18:55CET unless stated)
Group A: Leverkusen 4-2 AEK Larnaca, Zürich 1-0 Ludogorets
Group B: Rosenborg 1-3 Leipzig, Salzburg 3-1 Celtic
Group C: Bordeaux 1-2 København, Zenit 1-0 Slavia Praha
Group D: Fenerbahçe 2-0 Spartak Trnava, Anderlecht 0-2 Dinamo Zagreb
Group E: Vorskla 1-2 Sporting CP, Qarabağ 0-3 Arsenal
Group F: Real Betis 3-0 Dudelange, Milan 3-1 Olympiacos
Group K: Astana 2-0 Rennes (16:50CET)

Late kick-offs (21:00CET)
Group G: Spartak Moskva 3-3 Villarreal, Rangers 3-1 Rapid Wien
Group H: Apollon 2-2 Marseille, Eintracht Frankfurt 4-1 Lazio
Group I: Malmö 2-0 Beşiktaş, Sarpsborg 3-1 Genk
Group J: Krasnodar 2-1 Sevilla, Standard Liège 2-1 Akhisar
Group K: Jablonec 2-2 Dynamo Kyiv
Group L: BATE 1-4 PAOK, Chelsea 1-0 Vidi

Matchday three: Thursday 25 October

Highlights: Anderlecht 2-2 Fenerbahçe
Highlights: Anderlecht 2-2 Fenerbahçe

Early kick-offs (18:55CET)
Group A: Zürich 3-2 Leverkusen, AEK Larnaca 1-1 Ludogorets
Group B: Salzburg 3-0 Rosenborg, Leipzig 2-0 Celtic
Group C: Zenit 2-1 Bordeaux, København 0-1 Slavia Praha
Group D: Anderlecht 2-2 Fenerbahçe, Spartak Trnava 1-2 Dinamo Zagreb
Group E: Qarabağ 0-1 Vorskla, Sporting CP 0-1 Arsenal
Group F: Milan 1-2 Real Betis, Dudelange 0-2 Olympiacos

Late kick-offs (21:00CET)
Group G: Rangers 0-0 Spartak Moskva, Villarreal 5-0 Rapid Wien
Group H: Eintracht Frankfurt 2-0 Apollon, Marseille 1-3 Lazio
Group I: Sarpsborg 1-1 Malmö, Beşiktaş 2-4 Genk
Group J: Standard Liège 2-1 Krasnodar, Sevilla 6-0 Akhisar
Group K: Jablonec 1-1 Astana, Rennes 1-2 Dynamo Kyiv
Group L: Chelsea 3-1 BATE, PAOK 0-2 Vidi

Matchday four: Thursday 8 November

Highlights: Spartak Moskva 4-3 Rangers
Highlights: Spartak Moskva 4-3 Rangers

Early kick-offs (18:55CET unless stated)
Group D: Fenerbahçe 2-0 Anderlecht
Group G
: Spartak Moskva 4-3 Rangers, Rapid Wien 0-0 Villarreal
Group H: Apollon 2-3 Eintracht Frankfurt, Lazio 2-1 Marseille
Group I: Malmö 1-1 Sarpsborg, Genk 1-1 Beşiktaş
Group J: Krasnodar 2-1 Standard Liège, Akhisar 2-3 Sevilla
Group K: Astana 2-1 Jablonec, Dynamo Kyiv 3-1 Rennes
Group L: BATE 0-1 Chelsea, Vidi 1-0 PAOK

Late kick-offs (21:00CET)
Group A: Leverkusen 1-0 Zürich, Ludogorets 0-0 AEK Larnaca
Group B: Rosenborg 2-5 Salzburg, Celtic 2-1 Leipzig
Group C: Bordeaux 1-1 Zenit, Slavia Praha 0-0 København
Group D: Dinamo Zagreb 3-1 Spartak Trnava
Group E: Vorskla 0-1 Qarabağ, Arsenal 0-0 Sporting CP
Group F: Real Betis 1-1 Milan, Olympiacos 5-1 Dudelange

Matchday five: Thursday 29 November

Early kick-offs (18:55CET unless stated)
Group A: Zürich v AEK Larnaca, Leverkusen v Ludogorets
Group B: Salzburg v Leipzig, Rosenborg v Celtic
Group C: Zenit v København, Bordeaux v Slavia Praha
Group D: Anderlecht v Spartak Trnava, Fenerbahçe v Dinamo Zagreb
Group E: Qarabağ v Sporting CP, Vorskla v Arsenal
Group F: Milan v Dudelange, Real Betis v Olympiacos
Group G: Spartak Moskva v Rapid Wien (16:50CET)
Group J: Krasnodar v Akhisar
Group K: Astana v Dynamo Kyiv (16:50CET)
Group L: BATE v Vidi

Late kick-offs (21:00CET)
Group G: Rangers v Villarreal
Group H: Eintracht Frankfurt v Marseille, Apollon v Lazio
Group I: Sarpsborg v Beşiktaş, Malmö v Genk
Group J: Standard Liège v Sevilla
Group K: Jablonec v Rennes
Group L: Chelsea v PAOK

Matchday six: Thursday 13 December

Early kick-offs (18:55CET)
Group G: Villarreal v Spartak Moskva, Rapid Wien v Rangers
Group H: Marseille v Apollon, Lazio v Eintracht Frankfurt
Group I: Beşiktaş v Malmö, Genk v Sarpsborg
Group J: Sevilla v Krasnodar, Akhisar v Standard Liège
Group K: Rennes v Astana, Dynamo Kyiv v Jablonec
Group L: PAOK v BATE, Vidi v Chelsea

Late kick-offs (21:00CET)
Group A: AEK Larnaca v Leverkusen, Ludogorets v Zürich
Group B: Leipzig v Rosenborg, Celtic v Salzburg
Group C: København v Bordeaux, Slavia Praha v Zenit
Group D: Spartak Trnava v Fenerbahçe, Dinamo Zagreb v Anderlecht
Group E: Sporting CP v Vorskla, Arsenal v Qarabağ
Group F: Dudelange v Real Betis, Olympiacos v Milan

Road to Baku

20 September: Group stage, matchday one
4 October: Group stage, matchday two
25 October: Group stage, matchday three
8 November: Group stage, matchday four
29 November: Group stage, matchday five
13 December: Group stage, matchday six

17 December: Round of 32 draw
14 February: Round of 32 first leg
21 February: Round of 32, second leg
22 February: Round of 16 draw
7 March: Round of 16, first leg
14 March: Round of 16, second leg
15 March: Quarter-final & semi-final draw
11 April: Quarter-finals, first leg
18 April: Quarter-finals, second leg
2 May: Semi-finals, first leg
9 May: Semi-finals, second leg

29 May: Final – Olympic Stadium, Baku

Top